darren
darren (üye)
İstanbul / Meraklı

Fotoğrafta Işık Konusu Yardım

Merhaba arkadaşlar. Ben fotoğrafçılığa yeni başladım. Daha önce Fujifilm SLR-Like kullanmıştım. Sonra Canon 1100D Satın aldım. Kit lense ek olarak birde 50mm f1.8 aldım.

Ancak fotoğrafta ışığı bir türlü doğru kullanamıyorum. Hangi ışıkta hangi değerlerin kullanılacağını çözemedim. Belirli bir nesneyi canlı bir şekilde ortaya çıkartamıyorum. Arka planı yok etmek sorun değil ama ışık istediğim gibi olmayınca fotoğraflar güzel ve net durmuyor.

örneğin; şu fotoğrafları nasıl çekebilirim?

Burda da fotoğrafçının diğer fotoğrafları var:
https://www.facebook.com/dascalasu.photography/photos_stream

Fotoğraflarda ışık tam yerinde. Ve fotoğraflar canlı gözüküyor.

Bir de Photoshop kullanıyorum yıllardır ama şöyle efektler vermekle hiç uğraşmamıştım nasıl yapılır öğreten bir site vs var mı? Bir de Lightroom'un photoshoptan ne farkı var?

Bir de bu kadar net fotoğrafları ben 1100D'de 50mmle bile çekemedim yine ışıkla bağlantılı bir şey sanırım.

#darren' tarafından 23.07.2013 15:57:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 23 Temmuz 2013, 15:51 - İp: 88.***.**3.46
mthee
mthee (üye)
Eskişehir / Meraklı

http://www.pixel-peeper.com/adv/?lens=none&camera=1633&perpage=12&focal_min=none&focal_max=none&aperture_min=none&aperture_max=none&iso_min=none&iso_max=none&exp_min=none&exp_max=none&res=3 burdan 1100d ile çekilmiş fotoğrafları inceleyebilirsiniz. fotoğraflarda ben renkler canlı çıksın diye renk tonunu vivid olarak kullanıyorum (nikonlarda böyle geçiyor) özel bir yanı yok gibi geldi koyduğunuz fotoğrafların araba çekiminde "pan tekniği" kullanılmış. özellikle 50mm lensinizle çok keskin fotoğraflar elde edebilirsiniz acaba enstantane ayarlarını "shutter speed" uzun mu alıyosunuzda net fotoğraflar elde edemiyorsunuz?

Tarih: 23 Temmuz 2013, 22:48 - İp: 24.***.**9.20
gladiator1155
gladiator1155 (üye)
Bursa / Amatör

sayın darren,başkaların çektiği fotoğrafları buraya yükleyeceğinize kendi çektiğiniz fotoğrafları buraya koyarsanız sanırım sizin nerede hata yaptığınız konusunda size yardımcı olan birçok arkadaş yardımcı olmaya çalışır.bence sizin örnek verdiğiniz fotoğraflar aşırı fazla renk var.tabiki bu zevk meselesi.heleki o finike portakalları aşırı derecede yüksek renk ayarında olmuşki gözede hiç hoş gelmiyor.birde o oturan bayanlı fotoğraf sizce keskin ve net bir fotoğrafmı?bence keskin ve net bir fotoğraf örneği olmamış bu.siz 50mm f1.8 lensinizi keskin fotoğraflar çekmek için hangi diafram değerinde kullanıyorsunuz? bu lenste f4 f5.6 değerlerinde keskin fotoğraf elde edersiniz.fakat keskin bir fotoğraf içinde tripod şart.iso değerinide 100 ve 200 den yukarı çıkmayın.kit lensiniz nedir bilmiyorum fakat buradada keskin fotoğraflar için f5.6 ve enfazla f11 arası kullanın.

Tarih: 24 Temmuz 2013, 00:47 - İp: 78.***.**2.93
idifo
idifo (üye)
İstanbul / Firma

Merhaba
Öncelikle kullandığın makina amatör giriş seviyesi alt segmentinde sayılır. Lensinde alınabilecek en ucuz lens.

Ama bu konfigurasyonda da başarılı işler mutlaka yakalanır.

Youtube da fotoğrafçılıkla alakalı cok eğitici videolar var.

Aslında en iyisi kısa süreli bir kursa gitmen. iso , F ve Enstantane üçlüsünü öğrenirsen gerisi gelecektir.

Yolun düşerse uğra yardımcı oluruz.

Bora Ersavaş
www.idifo.com

Tarih: 25 Temmuz 2013, 09:51 - İp: 78.***.**8.227
darren
darren (üye)
İstanbul / Meraklı

.

#darren' tarafından 09.09.2013 18:07:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 28 Temmuz 2013, 00:20 - İp: 88.***.**7.153
  • 1