gezginruh0
gezginruh0 (üye)
Ankara / Amatör

Enstantane Ayarı

Selamlar arkadaşlar! Sizde bir konuda tavsiye almak istiyorum. Makinam canon 350d dslr. Fotoğrafçılığa yeni başladım ve öğrenme aşamasındayım. Sizlere çözemediğim bir konuyu aktarmak istiyorum:

Enstantane ayarını nasıl yapmalıyız? Yani örneğin düşük bir enstantane kullanıldığında görüntü çok parlak çıkıyor. Bunu engellemek için ne yapılmalı? bilinçli bulanık görüntüler oluşturmak için düşük enstantanelerde nelere dikkat edilmeli?

Şimdiden teşekkür ederim...

Tarih: 13 Aralık 2006, 18:09 - İp: 193.***.**6.253
_unknown_
_unknown_ (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

http://tinyurl.com/aarfa
ocaklı abimiz tafarından verilmiş bir link.

#_unknown_' tarafından 13.12.2006 18:41:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Aralık 2006, 18:34 - İp: 88.***.**9.241
gezginruh0
gezginruh0 (üye)
Ankara / Amatör

teşekkür ederim...

Tarih: 13 Aralık 2006, 18:43 - İp: 193.***.**6.253
gezginruh0
gezginruh0 (üye)
Ankara / Amatör

Oradaki bilgiler oldukça aydınlatıcı. Yalnız bazı ayrıntılara kafam takıldı.

Örneğin objeye esnetik bir bulanıklık vermek amacıyla enstanteneyi 1/250 değerine düşürdüğümde ISO değerini 100e kadar azaltmama rağmen fotoğraf rahatsız edecek kadar parlak çıkıyor. Bu sorun nasıl aşabilirim? neler yapmam gerekiyor acaba?

Tarih: 13 Aralık 2006, 21:50 - İp: 193.***.**6.253
murgur
murgur (üye)
İstanbul / Amatör

Diyaframı kısmayı deneyin. Veya enstantane öncelikli (Tv) modunda çekim yapın.

Tarih: 14 Aralık 2006, 08:02 - İp: 85.***.**6.44
_unknown_
_unknown_ (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

Diyaframı kısman zannediyorum bu sorunu kaldıracaktır. Ama objeye estetik bir bulanıklık derken neyi kastediyorsun?

Tarih: 14 Aralık 2006, 08:59 - İp: 81.***.**6.187
gezginruh0
gezginruh0 (üye)
Ankara / Amatör

Demek istediğim hareketli bir cisme verilen bulanıklık. Örneğin bir akşam vakti kızılayda farlarıyla gelip geçen arabaları biraz yüksekçe bir yerden çekerek bir ışık demetine dönüştürmek.(henüz denemedim ama aklımda şimdilik bu deneme var)

Bir de manuel çekimlerde en kaliteli görüntüyü sağlamak için ISO değerini hangi ortamlarda ne değerlerde kullanmalıyım. (makinemin ISO değerleri 100-1600 arasında)

Tarih: 14 Aralık 2006, 13:41 - İp: 193.***.**6.253
elvina
elvina (üye)
Yurtdışı / Özel Gün Fotoğrafçısı

Benim makinemde Canon eos400d
Birde benim denedigim gibi dene istersen....

Bak simdi cekicegin nesne uzaktaysa F ayarlarini azalt..
Yakinlik mesafen azaldikcada F ayarlarini yükselt..
Iso ayarlari 100 ila 200 gecmesin Enstanteyi ise 125
Bu olayi uzaktan yakindan sürekli deneyerek tekrarla makineni bu sekilde kendin tanimaya basliyacaksindir...
Sanirim Flas kullaniyorsun egerki flas kullaniyorsan flasin isik ayarlarinida düzeltmen lazim yani az kisman lazim..

Bilincli bulanik bir görüntü icinde Enstante ayarini oldugunca düsürmeye calis,bu senin neyi cekiceginede bagli..

Son birsey eklemek gerekirsede sürekli ayarlari mesafeye göre kendi gözünle kendi parmaginla deneyerek görmendir..

Tarih: 14 Aralık 2006, 21:25 - İp: 80.***.**0.39
melocan
melocan (üye)
Kocaeli / Amatör

iyi bir cevaplama olmuş oradaki bilgiler de çok iyi saolun

Tarih: 15 Aralık 2006, 17:01 - İp: 85.***.**9.196
mogun
mogun (üye)
Eskişehir / Amatör

diyafram obcektifin açıklık ayarı,
estantene objektifin açık kalma süresi
iso filmin ışık alma değeeri

bu üç unsur film çekimindeki en önemli ayarlardır.
eğer filminde fluuluk vermek istiyosan estantene yi düşürmen lazımki (obcektif açık kaldığı süredeki nesne hareketini hayalet gibi göstersin)
senin sorununa gelince, estanteneni düşür 15 sn-60 sn vs ama diyaframıda ona göre ayarla ışık önemli , ışıklı bir pozisyonsa diyaframıda düşür .bunları yaparken makinenin oynamaması gerek threpot kullan ve deklanşore bastıktan 3-5 sn sonra çekim moduna getir.
iyi çekimler

Tarih: 15 Aralık 2006, 17:55 - İp: 85.***.**9.212
gezginruh0
gezginruh0 (üye)
Ankara / Amatör

Teşekkür ederim Elvina. yarınki denememde söylediklerini göz önünde bulunduracağım

Tarih: 15 Aralık 2006, 22:12 - İp: 85.***.**9.17