muzo.emre
muzo.emre (üye)
İzmir / Amatör

Beyaz Ayarı

merhabar. ustalarım size belkı fotograf cekmekte en onemlı bır kac olgu olan beyaz ayarını soracagım. calıstıgım yerde beyaz ayarı kelvın cınsınden olup 4800 yapıyorduk. fotograflarda genel olarak sarı fazlalıgı vardı. sonucta flashlarda zamanla omurlerını tamamlıyo ve ılk verdıgı kelvın dereceyı vermıyor.

sorum şu.
ezberden iş yapmak ıstemıyorum.fikrim olmakla birlikte beyaz ayarıyla oynayarak cok guzel kareler yakaladım. yinede teknik olarak bilmek istiyorum.

*beyaz ayarı nedir?
*ne işe yarar?
*stüdyoda beyaz ayarını nasıl yapmak gerekir? hangi modda en iyi sonucu alırız?
*doga da ne yapmak gerekır?

evet ben bilgiye aç bir insanım. yaptıgım işin en ince noktalarını bılmek ısterım ki işimi daha iyi yapabileyim. sorularımı cevaplayanlara tesekkur edıyorum.bundn sonra sıksık sorularımı yazacagım

Tarih: 17 Ocak 2009, 21:08 - İp: 213.***.**9.98
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

http://www.uzmantv.com/beyaz-ayari-nedir

Tarih: 18 Ocak 2009, 15:26 - İp: 212.***.**7.84
muzo.emre
muzo.emre (üye)
İzmir / Amatör

hocam sagolasın. beyaz ayarının ne oldugu cok guzel anlatmıs vıdeoda.

bır fırma gelmıstı. beyaz ayar yapan bı aparat vardı ellerınde. onu objektıfın onune koyuyor ve wb ı pre ye getırdı. bır tane fotograf cektı. gercektende ıyı sonuc verdı. lakin ben o aparat olmadan beyaz ayarını nasıl yapıcam. gerek stüdyo da gerek dış cekimlerde? birde buna cevap alsam bende de hayır duası alırsınız

Tarih: 18 Ocak 2009, 16:42 - İp: 213.***.**9.98
cem50
cem50 (üye)
Ankara / Amatör

*Beyaz ayarı cihazınıza bulundugunuz ortamdaki ışık kaynaklarını kullanarak beyazı tanıtmaktır
*cihaz beyazı dogru tanıdıgı sürece diger renkleride dengeli görecektir
*flaş kullanılan ortamda kelvin ayarının 5500 olması gerekli 4800 renk ısıs olarak
akkor lambalar için geçerli bir deger renklerin sarı agırlıklı çıkmasının sebebi bu
sarıyı çektiginizde kırmızı yürümeye başlar
*kullanılan makinanın menüsünden beyaz ayar (WB)girin burdan custom veya kişisel ayar seçenegini seçin, stüdyoda beyaz ayarı için bula biliyorsanız nötr gri karton bu bazı digital makinaların ambalajından çıkıyor,
bulamıyorsanız beyaz a 4 kagıdın bir kaçtanesini üst üste koyup her zaman
kullandıgınız ışıklarınızı yakın resmi çektiginiz yere bir arkadaşı oturtun beyaz veya
gri kagıdı yüzü hizasında tutmasını saglayın vizörünüzün 4/3 den fazlasını dolduracak şekilde net yapın ve çekim yapın
makinanız + - pozlama isteyecektir istedigi + - degerleri girerek makina size onay verene kadar çekimlere devam edin onayladıktan sonra okeyleyin menüden çıkın
farklı markalarda izlenen yollar farklı ama işlemler bunlar
*dogal ortamda beyaz ayarı için gün içinde auto seçenegini kullanın ,gün batımı için
pembe bir kagıtla beyaz ayarı yaparsanız sarı yerine kızıl bir gün batımı çeker siniz
dogal ortamda degişik renkteki kagıtlarla beyaz ayarı yapıp makinayı yanıltarak
çok egzantirik renkler elde etmekte mümkündür

Tarih: 19 Ocak 2009, 07:19 - İp: 88.***.**6.153
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

buda işine yarayabilir belki.

Tarih: 20 Ocak 2009, 00:14 - İp: 78.***.**7.82
horoz77
horoz77 (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

tebrik ederim .pratik çözümler için

Tarih: 21 Ocak 2009, 08:33 - İp: 78.***.**4.85
maho99
maho99 (üye)
İstanbul / Amatör

Beyaz Ayarı için bu yazıya bakabilirsiniz.
https://referans.gen.tr/beyaz-ayari-white-balance/

Tarih: 3 Aralık 2021, 12:35 - İp: 94.***.**6.203
  • 1