aykutbuy
aykutbuy (üye)
Kocaeli / Meraklı

Dengesiz Işıkta Hareketli Nesneler?

Merhabalar,

Az ışıkta veya dengesiz ışıklarda düzgün fotograf çekemiyorum. teknikleri nelerdir? (Ben Sony A200 kullanıyorum)

Örnek olarak bir düğün? herkes oynuyor hareket halinde fakat ışık yetersiz ve yer yer çok parlak.

Diğer örnek arkada çok parlak ışık var ben resim çekmeye çalışırken insanlar karanlık çıkıyor.

İstediğim gözün gördüğüne en yakın resmi çekmek.

Tarih: 6 Mayıs 2008, 10:06 - İp: 213.***.**2.66
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

1. Flaş kullanın
2. RAW çekim yapıp sonra düzeltin.

Tarih: 6 Mayıs 2008, 12:32 - İp: 81.***.**6.131
gurhan.d.
gurhan.d. (üye)
Antalya / Profesyonel Fotoğrafçı

bende maddeler halibde bir kaç tafsiyede bulunmak istiyorum

1- flaş kullanın. ama dahili flaş olmasın. yani kaliteli ve güçlü bir harici flash alın.
2- kullandığınız lensin 2.8 f değerinde olmasında fayda var.
3- beyaz dengesine fazla takılmayın. raw çekip pc den değiştirebilirsiniz.

bana göre en mantıklı yol. aşırı parlak çıkan noktadan ölçüm alıp flash kullanarak diğer karanlık çıkan yerleri fazla aydınlık çıkan yerlere eşitlemek olucaktır. tabi flaşın gücünüde ona ortama göre ayarlayarak.

Tarih: 7 Mayıs 2008, 09:32 - İp: 88.***.**9.129
aykutbuy
aykutbuy (üye)
Kocaeli / Meraklı

Hata ve Gürhana cevapları ve önerileri çin teşekkür ederim.

Ben kısa bir süredir DSLR kullanıyorum ve vaktim olmadığı için kursa gidemedim. tüm ayarları kendim deneme yanılma yolu ile yapmaya ve forumdan kaptığım bilgileri deneyerek bulmaya çalışıyorum. şimdiye kadar beni en zorlayan düğün ortamları gibi loş ama yer yer çok kuvvetli ışıkların olduğu yerler idi.

Daha önce kompakt kullandım ama iyi kompakt makinelerde daha iyi sonuç alıyordum. bu tür ortamlarda. burda da kabahati makineme değilde kendimde arıyorum. :S

şimdi ilk fırsatta RAW formatını deniyeceğim. özellikle karanlık ortamlarda sonuç arıyacağım. harici flash ne yazıkki şu anda alma imkanım yok.

lens ise Sony nin Alfa serisi ile verdiği standart 18-70mm kullanıyorum bunun etkisi ne kadardır?

Tarih: 7 Mayıs 2008, 10:32 - İp: 213.***.**2.66
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Söylediğiniz objektifi bilmiyorum zaten objektiflerden de çok anlamıyorum.

Söylediğiniz koşullarda fotoğraf çekmek oldukça zordur ve size çok fazla opsiyon tanımaz. Işık kötüdür ve herkes hareket halindedir. Işığı değiştirme ve herkesi dondurup uzun pozlama yapma imkanınız olmadığından bunları başka şekilde telafi etmeniz gerekir. Daha öncede söylediğimiz gibi flaş kullanmanız gerekir aksi halde beyaz dengesi ve pozlaması çok kötü fotoğraflar çıkar ortaya raw çekip işlemekte bir çözüm ama size oldukça zaman kaybettirir. Fotoğrafları hemen basmak gibi bir zorunluluğunuz yoksa raw çalışabilirsiniz. Birde yüksek iso değrleri kullanabilirsiniz ama bu son tercihiniz olmalı ve hatta ticari açıdan hiç kullanmasanız daha iyi olur.
Bence biran önce kendinize bir tepe plaşı almaya çalışsanız iyi olur makinanıın dahili flaşı söylediğiniz koşullarda istediğiniz fotoğrafları çekmenizd çok işinize yaramayacaktır.

Tarih: 7 Mayıs 2008, 11:16 - İp: 81.***.**7.87
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

fotografa ilk baslayanlara soylenen bir laf vardır ısıgı arkana al ve deklansore bas..
ısıgı karsınıza alırsanız, eger flaş kullanmıyorsanız sadece siluet elde edersiniz.
ısıgı arkanıza alın.eger karsınıza almanız gerekiyorsa flaş kullanın
dahili flaş uc dort metre içerisinde enazından o ısıgı bastırmaya yeterli olacaktır..
flaşsız cekim yapacaksanız isoyu arttırmanız gerekir,buda biraz noise yaratır..
---------
tavsiyem diyafram enstantane ve iso terimlerinin anlamlarını ve ilişkilerini forumdan arastırmanız.. bircok yerde bu uclunun ilişkilerini anlatan uzun yazılar yazdım link bulabilirsem eklerim...

Tarih: 8 Mayıs 2008, 00:30 - İp: 88.***.**7.216
adagume
adagume (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

........şimdi...şöyle bir girelim konuya......

Az ışıkta fotoğraf çekmek isteyen arkadaşım........ Senin çook ileri seviyede envanter ile işin olmayabilir.....

Kısacık deneme yanılma yöntemleri ile Manuel çalış......Diyafram / Enst..... değerleri ile ..... ISO değerleri ile oyna........ WB ile işin yok......

........Flash ile de yerine göre işin yok..... Çok yukarıdan uçmayalım.......

........Çekeceğin fotoğraf biraz da senin mağrifetin olsun.......!!!!!!!!

........ Flash ile ya da Auto Mode ile ne çekeceksin ?.... Neyi çekeceksin.....

........Fotoğraf çekmek istiyorsan ...... Manuel Kullanmayı Tamamen Öğren......

........Şimdi ..... Flash ya da 2.8 Lens olsa nasıl olur ....... mükemmel sonuşları olur.....

........ Zaten 2.8 demek Lens özeligi açısından Az ışığa ihtiyaç duyar demek......( Özelliklerinden 1 i )

........Sana tavsiyem....... Bilgi seviyeni bilmem fakat şimdilik sadece...... Manuel ayarlar ile...... mükemmeli yakalayabilirsin.....!!!!!!

........Zaman ve Merak gerek.....!!!!!!!!

Tarih: 11 Mayıs 2008, 01:39 - İp: 88.***.**8.4
  • 1