edemirci1
edemirci1 (üye)
İstanbul / Amatör

Beyaz Nokta

Merhaba Arkadaşlar,

Yeni bir Canon Eos 400D fotoğraf makinası aldım. 18-55 kit lens ile kullanıyorum. Bazı çekimlerde beyaz bir noktacık parlıyor. Hata bende mi, makinada mı ? anlayamadım. Aşağıda verdiğim resim ve resim bilgilerine bakarak bilgi verirmisiniz ?

Saygılar

Bilgisi:
Camera Model Name
Canon EOS 400D DIGITAL
Shooting Date/Time
12.06.2007 18:31:22
Tv(Shutter Speed)
1/60Sec.
Av(Aperture Value)
F3.5
Metering Modes
-
Exposure Compensation
+1/3
ISO Speed
100
Lens
-
Focal Length
18,0 mm
Image size
3888 x 2592
Image Quality
-
Flash
On
White Balance
-
AF mode
-
Picture Style
-
Parameters
Tone Curve : -
Sharpness level : -
Pattern Sharpness : -
Contrast : -
Sharpness : -
Color saturation : -
Color tone : -
Highlight tone priority : -
Color matrix
-
Color Space
Other

------------------------------

Bilgisi:
Camera Model Name
Canon EOS 400D DIGITAL
Shooting Date/Time
12.06.2007 18:37:16
Tv(Shutter Speed)
1/25Sec.
Av(Aperture Value)
F3.5
Metering Modes
-
Exposure Compensation
+1/3
ISO Speed
100
Lens
-
Focal Length
18,0 mm
Image size
3888 x 2592
Image Quality
-
Flash
Off
White Balance
-
AF mode
-
Picture Style
-
Parameters
Color matrix
-
Color Space
Other

---------------------------------

Bilgisi:
Camera Model Name
Canon EOS 400D DIGITAL
Shooting Date/Time
12.06.2007 18:34:26
Tv(Shutter Speed)
1/60Sec.
Av(Aperture Value)
F3.5
Metering Modes
-
Exposure Compensation
+1
ISO Speed
100
Lens
-
Focal Length
18,0 mm
Image size
3888 x 2592
Image Quality
-
Flash
On
White Balance
-
AF mode
-
Picture Style
-
Parameters
Color matrix
-
Color Space
Other

---------------------------

Bilgisi:
Camera Model Name
Canon EOS 400D DIGITAL
Shooting Date/Time
12.06.2007 18:37:44
Tv(Shutter Speed)
1/50Sec.
Av(Aperture Value)
F3.5
Metering Modes
Split metering
Exposure Compensation
0
ISO Speed
100
Lens
-
Focal Length
18,0 mm
Image size
3888 x 2592
Image Quality
-
Flash
Off
White Balance
-
AF mode
-
Picture Style
-
Parameters

Tarih: 14 Haziran 2007, 01:47 - İp: 88.***.**4.117
kamuran76
kamuran76 (üye)
Kocaeli / Amatör

bana hepsi bier yansıma gıbı geldı(2. foto harıc) ama eger gercekten bır sorundan suphelenıyorsan servise gonder bı baksınlar.

Tarih: 14 Haziran 2007, 12:10 - İp: 88.***.**7.36
dino06
dino06 (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

kardeş bana da yansıma gibi geldi.bi de flaşsız çekim yap bakalım

Tarih: 14 Haziran 2007, 13:45 - İp: 88.***.**5.125
edemirci1
edemirci1 (üye)
İstanbul / Amatör

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Bazı çekimler flashsız. Resim altındaki bilgilerde var.

Arkadaşlar son olarak kararınız nedir ? Servise gönderiyim mi ?

Saygılar

Tarih: 14 Haziran 2007, 15:20 - İp: 88.***.**9.194
edemirci1
edemirci1 (üye)
İstanbul / Amatör

Az önce hot pixel testi yaptım.
Testi aşağıdaki gibi yaptım.
Objektifin kapağını taktım. Manual odaklama ve manual ayarlar ile 3,5 diyafram ile yaptım. Her asafa 10'a yakın poz çektim. 100 asada farklı yerlerde 2-3 beyaz noktacıklar görüdüm.
Asa yükseldikçe beyaz noktacıklar, kırmızı noktacıklar, mavi noktacıklar çıktı. Özellikle 800 Asada noise oranı çok arttı.

Arkadaşlar ben bu makinayı yeni aldım. 1-2 hafta ancak oluyor. Daha yeni yeni fotoğraf çekiyorum. Böyle hataları görünce fotoğraf çekmekten soğuyorum.

Saygılar

Tarih: 14 Haziran 2007, 21:29 - İp: 88.***.**9.194
ocaklilar
ocaklilar (üye)
İstanbul / Amatör

Böyle hataları görünce fotoğraf çekmekten soğuyorum.

"Fotoğraf" çekerseniz soğumazsınız. Ama siz kalkıp da objektif kapağının iç kısmının fotoğraflarını çekerseniz o türdeki ve renkteki noktaları her makinede göreblirsiniz.

Tarih: 15 Haziran 2007, 00:30 - İp: 85.***.**9.18
edemirci1
edemirci1 (üye)
İstanbul / Amatör

Beni fotoğraf makinasının iç kısımlarının fotoğraflarını çekmeye zorlayan yukarıdaki resimler oldu. Bende sonuçlarını yazdım. Belki yukardaki resimlere bir yardımı olur diye.

Fotoğraf çekmesine çekiyorum

Sonra yukarıdaki gibi ve aşağıdaki gibi oluyor. Dolayısı ile sorun olduğunu düşünmeye başladım. Bu benim ilk DSLR makinam ve bunların normal olup olmadığı, acaba ben çekim hatasımı yapıyorum demektende kendimi alamıyorum. Aldığımdan bu yana 20 fotoğraf çektim. 7 tanesi böyle ve böylede arşivime girecekler. Kompak makinede ve dijital kamera ile yaptığım fotoğraf çekimlerinde bile böyle sorunlar ile karşılaşmamıştım. Doğal olarak nasıl soğumam fotoğraf çekmekten ?

Hesapta arka planı daha derin yapması için 1.7 Diyaframlı lens alacaktım. İnsanın alası değil elindekini çöpe atası geliyor.

Ben amatör olduğum için benden kaynaklanıyorsa ben parası ile eğitim almayada hazırım.

Saygılar

Resimlerde mavi leke var. Resimlerin üzerine tıkladığınızda yeni açlıan sayfada bir kez daha tıklayarak tam boy görebilirsiniz.

Bilgisi: 100 Asa ile 30 sn. perde açık kalarak çekildi.

Bilgisi: 400 Asa ile 30 sn perde açık kalarak çekildi.

Not: Resimler Raw formatında jpg formatına dönüştürüldü. Üzerlerinde yazılım tarzında hiç bir oynama yapılmadı. Sadece hatalar belirtildi.

#edemirci1' tarafından 15.06.2007 02:28:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2007, 02:22 - İp: 88.***.**9.194
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

merhaba noktalar hep aynı yerde cıkıyorsa olu piksel,toz yada hot piksel olabilir..cokda onemli bir sorun degil..zaten rawdan jpege cevirmek için program kullanıyorsun,cok rahatsız ederse tek bir hamleyle duzeltirsin..

son ekledigin fotograflara gelirsek..30 sanıyelik pozlamadan bahsetmişsin..o mavi sey hersey olabilir..yıldız,gezegen bulut,vs vs..sensor ısındıgı için olusmus bir lekede olabilir.yada lensinde yada sensorunde toz yada tuyparcasıda..

makinan yeni oldugu için cok fazla gozune batıyor sanırım cunku oyle buyutulecek bır problem yok..için rahat etmezse servise gotur ancak bence gerek yok..
normal birşey bu,her makinada olabilen seyler,için rahat olsun..

Tarih: 15 Haziran 2007, 03:00 - İp: 88.***.**9.109
edemirci1
edemirci1 (üye)
İstanbul / Amatör

gaijin

merhaba noktalar hep aynı yerde cıkıyorsa olu piksel,toz yada hot piksel olabilir..cokda onemli bir sorun degil..zaten rawdan jpege cevirmek için program kullanıyorsun,cok rahatsız ederse tek bir hamleyle duzeltirsin..

Hayır noktalar sürekli değişiyir. Toz için cihaz her açılış ve kapanışta otomatik olarak CCD temizliği yapıyor. Program ile düzeltemedim. Program fazla büyük oldukları için düzeltememiş olabilir.

son ekledigin fotograflara gelirsek..30 sanıyelik pozlamadan bahsetmişsin..o mavi sey hersey olabilir..yıldız,gezegen bulut,vs vs..sensor ısındıgı için olusmus bir lekede olabilir.yada lensinde yada sensorunde toz yada tuyparcasıda..

Bulut, gezegen olabileceği benim aklıma geldi. Vizörden baktığımdada çıplak gözle baktığımdada bir şey göremedim. Sensör ısınacak kadar fazla çekim yapmadım. Pili şarj etmiştim. Şarj etmişken gece çekimini deniyim dedim. Toz veya tüy parçası olası bir ihtimal değil.

makinan yeni oldugu için cok fazla gozune batıyor sanırım cunku oyle buyutulecek bır problem yok..için rahat etmezse servise gotur ancak bence gerek yok..

Gözüme çektiği fotoğraflar batıyor. Servise e-mail olarak resimleri gönderdim. Sonucu belirtirim. Aslında büyütülecek bir sorun. Ben gece fotoğraflarını lcd den görünce işte budur. Harika çıktı. Beklediğimden bile iyi diye hemen forumun galirisine koyarım diye düşünmüştüm. Foruma yine koydum ama galerisine değil sorunlarımın hemen altına.

Tarih: 15 Haziran 2007, 03:37 - İp: 88.***.**9.194
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

toz yada tuy olması kucumsenmeyecek bir olasılık..lensin içinde dahi olabilir..beyaz noktalar eger her seferinde farklı cıkıyorsa,orneklere bakarak sadece yansıma olduklarını soyleyebılırım..
toz temizleme sıstemi yuzde yuz temizlik saglamaz,kaldıkı tozun lenste olma olasılıgıda var..
programla duzelt derken stamp toolla kendin duzelt demek istemiştim,hıcbır program otomatik olarak boyle seyleri duzeltmez.acıkcası fotograflarda buda olurmu dedirtecek bır sorun yok hatta belirtmesen oyle birşeyin varlıgını bıle farketmezdim inan..fazla buyutuyorsun bence ama tabi makinan yenı oldugu için..
servisten gelecek yanıta gore hareket et ama ben bır sorun olmadıgını dusunuyorum

Tarih: 15 Haziran 2007, 16:35 - İp: 88.***.**2.130
edemirci1
edemirci1 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba gaijin,

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Toz ve tüy ihtimali olamaz dememin nedeni ilk olarak makina çok yeni. Hatta aldığım yerde ambalajını ben açtım. İçindeki parçalar ve genel testi ilk aldığım yer yaptı.

Makinam yeni olduğu için benim büyüttüğümü düşünüyorsunuz. Yanılıyorsunuz. Sonunda bana kompakt Olympus C-500 ve canon MVX350 ile Canon 400D yi karşılaştırtacaksınız

Tarih: 15 Haziran 2007, 18:09 - İp: 88.***.**3.115
  • 1