bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

40d Fazla Pozlama Sorunu

Merhabalar umarım bu konuda yardımcı olursunuz. 40D'yi telelens ile kullandığımda pozlama değerim 0 olmasına rağmen ışığın felaket derecede patladığını gördüm. Genelde AV modunu kullanıyorum.
Makine 150-200mm aralığında 1/60 1/80 gibi değerler veriyordu. Eksi pozlamada perde hızını 1/200'e çektim ve normale döndü. Demekki normalde enstantane 1/200-1/250 olmalıydı. Neden bu kadar farketti anlamadım. Diyafram da 5-5.6 civarındaydı.
50mm'de de telelense göre daha az da olsa farkediliyor.
Zannedersem makinem normalden daha fazla ışık alıyor yada bana öyle geliyor. Ama her zaman olmuyor tabi sadece açık havada. Bu durumlarda pozlamayı -1'e kadar çekmem gerekiyor. Açıkcası yaptığım çekimlerde havanın biraz parlak olduğunu söyleyebilirim. Onun da etkisi olabilir ama bu kadar olacağını düşünmüyorum. Kullandığım 1000D'de böyle bir soruna pek rastlamadım. Ama 40D'deki bu olay epey canımı sıktı.
Acaba havanın parlak olduğu durumlarda bu şekilde pozlama hataları normal midir ? Yoksa benim makinede mi birşey var? Yada henüz alışamadım mı ?
Aydınlatırsanız sevinirim.
(Örnek olarak fotoğraf yükleyebilirim)

#bilalmertcilek' tarafından 04.01.2012 02:05:12 tarihinde düzenlendi.

#bilalmertcilek' tarafından 04.01.2012 02:31:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ocak 2012, 02:03 - İp: 212.***.**9.123
bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

Şenol Bey, evet isoyu ben ayarladım. Normalde dışarda isoyu minimum değerde tutarım ama o günkü çekimlerde düşük enstantane verince yükseltmek durumunda kaldım. Yüksek iso ihtimalini ben de düşündüm ve 800-1000 hatta 3200 isoda çekimler yaptım gayet normal sonuç verdi. Güneşin dik geldiği saatlerde 11.30 12.00 civarı saatlerde çekimler yaptım o şartlara göre yine normal sonuçlar verdi. Bu fotoğraflar kadar fark yoktu. O gün bir tuhaflık vardı anlayamadım yada Uğur Bey'in dediği gibi belki de ben birşeyi unuttum.
Birşey daha söyleyeceğim. Yukarıda eksik belirtmiş olabilirim, makineyi aldım ve ertesi gün formatladım. Yani bu çekimler makineyi formatladıktan sonra oldu.
Teşekkürler.

Tarih: 6 Ocak 2012, 04:24 - İp: 212.***.**9.123
bitpire
bitpire (üye)
İstanbul / Amatör

Benim yorumum şu.Her iki fotoğraf da doğru pozlanmış. Tahminimce ilk fotoğrafta kazağa odak yapılmış. Siyah renkten yansıyan ışık çok az olduğu için ve kadrajda da siyah hakimiyeti fazla olduğu için makine siyahtaki detayların görünebileceği bir poz değeri seçmiş. İkinci fotoğrafta ise kişinin yüzünden ölçüm alınmış. Gerçi bu yorum spot veya merkez ağırlıklı ölçüm için daha uygun görünüyor ama matrix ölçümde de diğerleri kadar olmasa da merkeze yakın bölgelerden yansıyan ışık kenarlara göre daha hesaplamaya daha ağırlıklı etki ediyor olabilir. Bana göre makinenin pozometresinde bir problem yok.

Tarih: 6 Ocak 2012, 15:27 - İp: 213.***.**5.242
bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

2.fotoğrafta herhangi bir problem yok zaten. İlk fotoğrafta AV modunda bu şekilde sonuç alınca makineyi manuele alıp çekim yaptım.
AF noktaları konusunda haklı olabilirsiniz ama diğer modellerde de bu problemi yaşadım. Arka plan fazla pozlanıyordu anlam veremedim.

Umarım dediğiniz gibidir. Gerçi şuan için bir problem yok gayet normal.
Teşekkür ederim Ender Bey.

Tarih: 6 Ocak 2012, 15:53 - İp: 213.***.**0.199
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Açıkçası ben her iki fotoğrafın da arka arkaya aynı modda çekildiğini düşünüp , tutarsızlığa çözüm bulmaya çalıştım.. Birincinin otomatik, ikincinin manuel çekildiğini ( yazılanlarlardan anlayıp ) bilsem , cevabım farklı ve daha basit olurdu - bracketing'e veya farklı matrix/nokta ölçümlere filan bağlamaya çalışmazdım.

Siz de hatırlatmıyorsunuz ki - ben israrla arada tam 2 stop fark var deyince - Uğur Bey , o ayarı ben kendim yaptım zaten diye

Bitpire'nin de dediği gibi pozometre siyah kazaktan yanılmış olmalı - ne de olsa kadrajın yarısını kaplıyor.

Tarih: 6 Ocak 2012, 17:49 - İp: 96.***.**5.17
bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

Afedersiniz Uğur Bey, ben yine biraz eksik ifade ettim galiba.
Pozometrede herhangi bir sorun olmadığına çoktan ikna oldum içim rahat artık.

Ben farklı bir sebebi vardır diye düşünerek o gün çekilen başka fotoğraflar da gösterecektim fakat onlara da siyah renk hakim olmuş aynı. Ama yine de o günkü parlak havanın da etkisi olduğunu düşünüyorum.

Eski fotoğraflara baktım 50mm prime lens ile aynı burdaki gibi çoğu siyah renkte olan fotoğraflar var ve böyle bir sorun yok. Belki lensten de kaynaklıdır. Bundan sonra siyahlara karşı biraz daha dikkatli olmak lazım
Tekrar teşekkürler.

#bilalmertcilek' tarafından 06.01.2012 20:38:48 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 6 Ocak 2012, 20:37 - İp: 213.***.**0.199