bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

40d Fazla Pozlama Sorunu

Merhabalar umarım bu konuda yardımcı olursunuz. 40D'yi telelens ile kullandığımda pozlama değerim 0 olmasına rağmen ışığın felaket derecede patladığını gördüm. Genelde AV modunu kullanıyorum.
Makine 150-200mm aralığında 1/60 1/80 gibi değerler veriyordu. Eksi pozlamada perde hızını 1/200'e çektim ve normale döndü. Demekki normalde enstantane 1/200-1/250 olmalıydı. Neden bu kadar farketti anlamadım. Diyafram da 5-5.6 civarındaydı.
50mm'de de telelense göre daha az da olsa farkediliyor.
Zannedersem makinem normalden daha fazla ışık alıyor yada bana öyle geliyor. Ama her zaman olmuyor tabi sadece açık havada. Bu durumlarda pozlamayı -1'e kadar çekmem gerekiyor. Açıkcası yaptığım çekimlerde havanın biraz parlak olduğunu söyleyebilirim. Onun da etkisi olabilir ama bu kadar olacağını düşünmüyorum. Kullandığım 1000D'de böyle bir soruna pek rastlamadım. Ama 40D'deki bu olay epey canımı sıktı.
Acaba havanın parlak olduğu durumlarda bu şekilde pozlama hataları normal midir ? Yoksa benim makinede mi birşey var? Yada henüz alışamadım mı ?
Aydınlatırsanız sevinirim.
(Örnek olarak fotoğraf yükleyebilirim)

#bilalmertcilek' tarafından 04.01.2012 02:05:12 tarihinde düzenlendi.

#bilalmertcilek' tarafından 04.01.2012 02:31:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ocak 2012, 02:03 - İp: 212.***.**9.123
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Fotoğrafı ve exif bilgilerini yüklermisiniz size daha iyi yardımcı olabilelim ?

Tarih: 4 Ocak 2012, 15:11 - İp: 78.***.**8.205
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Yüklenecek fotoğrafa bakmadan önce fikir belirtip 1-2 not ekleyeyim .

Öncelikle makinanızda pozlama konusunuda kesinlikle bir sorun olmadığına inanın. Problem bir DSLR'nin pozometresinin nasıl çalıştığını tam kavramamış olmanızda .

İlk olarak makinanızın hangi modda ölçüm yaptığını bilmeniz lazım . Nokta ölçüm olabilir , matrix denen çok noktadan alınan değerlerle olabilir veya ikisinin arasında farklı seçeneklerle olabilir .

18mm bir fokal uzunlukta aldığınız ölçüm ile 50m'deki farklı olacaktır - aynı şekilde 100mm'inki de , 200mm'inki de çünkü hepsinde kadraja giren ve daha önemlisi poz ölçümüne esas alınan alanlar farklıdır .

Diğer bir konu aynı ışık altında farklı renklerin farklı pozlamalar istemesidir . Yanyana duran beyaz bir kuğu ile siyah bir karganın fotoğrafını , ikisini de hak ettiği ışığı alacak şekide pozlamak imkansızdır . Spot/nokta ölçümle beyaz kuşa göre pozlarsanız karga 2-3 stop koyu kalır ; kargaya göre pozlarsanız beyaz kuğu 2-3 stop fazla ışık alıp patlar.

Aynı durumda matrix ölçüm kullanırsanız makina kendi algoritmiyle ortalama bir değer bılmaya çalışır - mohtemelen 2 kuş da yanlış pozlanır .

DSLR pozometresi sadece GRI rengi ( %12- %18 yansıtma değerine sahip ) doğru pozlamak üzerine ayarlıdır - daha açık/daha koyu renklerde yanılır . Bir takım yazılımlar/algoritmler ile doğru pozlama yakalanmaya çalışılsa da asıl yük fotoğrafı çekendedir . Pozlama telafisi ayarı ( +/- ) bu sebeple vardır .

Diyeceğim , makina çevirdiğiniz kadrajda her seferinde doğru pozlamayı bulacak diye bir kural yok . Çekeceksiniz, arka ekranda bakacaksınız - koyu kalıp veya patlayıp detay kaybetmiş alan varsa ona göre düzeltme yapıp tekrar çekeceksiniz.

Tarih: 4 Ocak 2012, 21:40 - İp: 96.***.**5.17
bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

Uğur Bey, bu denemelerde makinenin pozometresinde bir hata olduğunu düşündüm doğrusu. Birazdan 2 tane fotoğraf yükleyeceğim. Umarım daha açıklayıcı olur.
Ölçüm modumu bir iki deneme dışında hiç değiştirmedim. Evaluative modunu kullanıyorum. Matrix olarak da geçiyor galiba.
Fotoğrafa yeni başladım bir seneyi geçti. Çektiğim fotoğraflarda koyu/açık yerleri pozlandırma dengelemeden ayarlıyorum. Tabi ki her defasında doğru pozlamayı yakalayacağım diye birşey yok. Ama aşağıda bariz farkı göreceksiniz.
Ev ortamında çokça karşılaştırdım 2 makine de aynı ortamda aynı değerde pozlama süresi verdi. Fakat 40D'nin bu olayı beni şaşırttı.

Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

f/5.6 - 1/50 - iso 500 - 194mm - poz dengeleneme 0 - AWB

Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

f/5.6 - 1/200 - iso 500 - 171mm - poz dengeleneme 0 - AWB

Tarih: 4 Ocak 2012, 22:49 - İp: 212.***.**9.123
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Arada tam 2 stop fark var . Makina /pozometre yanılsa bu kadar "tam"/kusuratsız değerlerde yanılmaz.

Bracketing açık olup ( +2 )'ye ayarlı olmasın .

Tarih: 4 Ocak 2012, 23:29 - İp: 96.***.**5.17
bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

Uğur Bey, bracketing'e hiç dokunmadım zaten. Normal "0" değerinde.
Ben de pozometrenin bu kadar yanılacağını düşünmemiştim. AV modunda enstantane 1/100 altında değerler verince makineyi manuele alıp öyle devam ettim. İşin ilginç tarafı o günden sonra yaptığım çekimlerde böyle birşey başıma gelmedi. Nedenini bir türlü çözemedim.

#bilalmertcilek' tarafından 04.01.2012 23:39:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ocak 2012, 23:37 - İp: 212.***.**9.123
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Fotoğraf eski anlaşılan . Çekildiği zaman belki yanlışlıkla bracketing'de idi - bilemiyoruz ki

Şu anda böyle bariz bir problem var mı ?

#paperman' tarafından 04.01.2012 23:53:24 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ocak 2012, 23:50 - İp: 96.***.**5.17
bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

Makineyi aldıktan sonra formatlamıştım zaten. Belki unuttuğum birşey olabilir haklı olabilirsiniz.
Dediğim gibi daha sonra bir problem yaşamadım. Evde çekimler yaptım, dışarda yine portreler çektim normal poz telefileriyle birlikte bu fotoğraflardaki problemle karşılaşmadım. Hatta pozometrenin hatalı olduğunu düşünüp iki makineyle aynı mm'de aynı ayarlarda ölçüm yaptım ikisi de aynı değerleri verdi.
Çekim sırasındaki konumumdan da biraz bahsedeyim. Hatırladığım kadarıyla parlak bir hava vardı. Modelin durduğu yer gölge arka taraf ise güneş alıyordu. Belki o yüzden makine hatalı ölçüm yapmış olabilir diye düşünüyorum. Sonuç olarak şuan bir sorun yok

Tarih: 5 Ocak 2012, 00:04 - İp: 212.***.**9.123
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Dediğim gibi, pozometre hatası ihtimal dışı - tam tamına 2 stop olduğu için. Makina tamı tamına +2stop yapmış bir sebeple. Şu anki kısıtlı EXIF'de gözükmüyor ama Canon'un kendi fotoğraf programı daha fazla detay gösterebilir. Oradaki EXIF'de belki bracketing yapılış/yapılmamış görebilirsiniz.

Resetlediğinize göre zaten bracketing ayarlıysa bile düzelmiş. Şu an yapmıyorsa artık 40D hatalı pozluyor diye israr etmenin manası yok derim.

Tarih: 5 Ocak 2012, 00:19 - İp: 96.***.**5.17
bilalmertcilek
bilalmertcilek (üye)
İstanbul / Amatör

Aynen öyle umarım tekrar bu sorunu yaşamam. 40D gerçekten tartışılmaz bir makine daha hayal kırıklığına uğramam herhalde.
Uğur Bey ilginiz ve alakanız için minnettarım. Tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Hoşçakalın.

Tarih: 5 Ocak 2012, 00:41 - İp: 212.***.**9.123
senolyilmaz
senolyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Bu değerlerin olma ihtimali ile Uğur beyin dediği mantıklı geliyor, iso nun 500 olması da dikkat çekiyor bunuda makina değil siz ayarladınız değilmi, bunun da etkisi olabilir...

Tarih: 5 Ocak 2012, 11:12 - İp: 176.***.**1.114