turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Зенит'inizle İlgili Herturlu Sorun İcin

Zenit / Зенит marka her model makine ile yasadiginiz sorunlar icin bana ulasin. Ozen ve sabirla sorunlariniz giderilmeye calisacaktir. Simdiye kadar forumda sozu gecmemis sorunlarin ortadan kaldirma seklide bu konuda yer alacaktir. Tesekkur ederim Erol K.

Tarih: 5 Kasım 2009, 01:28 - İp: 78.***.**1.219
zenit12212xps
zenit12212xps (üye)
İzmir / Amatör

benim zenitimin de bir sorunu var . deklanşöre basınca içindeki aynası kalkıp inmiyor. yardımcı olursanız sevinirim.

Tarih: 3 Şubat 2012, 02:39 - İp: 141.***.**4.63
hanhakan
hanhakan (üye)
Ankara / Amatör

Zenit 312m (M42 vidalı)makinem,50mm kendi 200mm soligor sabit odaklı objektiflerim mevcut.Bu zenite zoom objektif almak istiyorum.Zoom objektif mevcutmudur, nereden bulabilirim ayrıca zenit body lerde M42 olmayan objektifleri kullanmak için adaptör mevcut mudur. Teşekkürler...

Tarih: 3 Şubat 2012, 14:16 - İp: 88.***.**8.162
antika
antika (üye)
İstanbul / Meraklı

M42 standardında lens yuvasının film/sensör düzlemine uzaklığı 45.46mm'dir. Bunun anlamı, M42 lenslerin, sonsuza fokuslandıklarında film/sensör yüzeyinin lens yuvasının tastamam 45.46mm gerisine görüntüyü düşürecek şekilde tasarlanmış olmalarıdır. Bir lensin "sonsuz" noktası bu mesafenin en kısa olduğu ayardır.

Bir sistemin lens yuvasına (araya optik eleman koymadan) başka bir sistemin lensi uydurulmak istenirse şu fiziki şartların sağlanması gerekir :

1. Lensin sonsuz fokus mesafesi yuvanınkinden uzun olmalıdır.
2. Lensin yuvaya giren bölümünün çapı yuvanınkinden küçük olmalı veya sonsuz fokus mesafeleri arasındaki fark lensin yuva içindeki derinliğinden fazla olmalı.

45.46mm, neredeyse bütün popüler sistemlerin sonsuz fokus mesafesinden uzundur, dolayısıyla diğer lensleri M42 yuvasına uyduran adaptörden çok M42 lensleri diğer sistemlerin yuvalarına oturtan adaptörler vardır.

Bu linkte değişik sistemlerin sonsuz fokus mesafelerini bulabilirsiniz : http://en.wikipedia.org/wiki/Flange_focal_distance

#antika' tarafından 04.02.2012 01:06:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Şubat 2012, 22:23 - İp: 85.***.**2.164
tesfiyeci
tesfiyeci (üye)
Manisa / Amatör

Antika nickli arkadaşdan çok değerli bilgiler öğreniyorum.
Bende Hep merak ederdim başka sistem lensleri zenitlere uyduran adaptörler niye yok bulunmuyo diye 45mm mevzuunu bilmiyodum.
Teşekkürler Antika

Tarih: 21 Ekim 2012, 19:20 - İp: 88.***.**6.131
curiousman
curiousman (üye)
Antalya / Meraklı

bende zenit e model bir kamera var fotgraf isine biraz gecmisten baslayarak gitmek istedim de :D hiç bilmiyorum ilk olarak neresinden baslamalıyım ? filmlerin asa degeri filan o muhabbetleri biliyorum az bucuk ama bu makine nasıl kullanılcak fikir almak istiyorum

Tarih: 10 Aralık 2012, 19:52 - İp: 88.***.**0.102
mihh
mihh (üye)
İstanbul / Meraklı

istanbul sirkecide hayyam pasajında ali usta var, analog makine ustası. bilginize.

#mihh' tarafından 14.12.2012 17:35:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Aralık 2012, 17:35 - İp: 88.***.**0.11
seymakck
seymakck (üye)
Ankara / Amatör

ben zenit fotoğraf makinesi almak istiyorum ama hangi modeli alsam daha iyi olur acaba karar veremiyorum yardımcı olabilirseniz sevinirim.bir kaç tane model söyleyebilirmisiniz.

Tarih: 18 Aralık 2012, 22:49 - İp: 78.***.**6.96
lermi_tonya
lermi_tonya (üye)
Yurtdışı / Amatör

abi bende zenit 12 xp var.ilk önce 1 tane pil aldım taktım.sadece alt kısmındaki ışık yandı.diğer üst ve 2 ışığı birlikte tüm değerleri denedim yakamadım.acaba pozometre bozukmu ve kac pil takmam lazım ayrıca kapalı mekanlarda ve gece cekimlerinde hangi değerlerle cekim yapmam gerekiyor veya bunun bir formulu varmı nasıl öğrenebilirim.yeni başladım ve sadace bir film banyo ettirrdim ve 36 pozdan iyi kötü 20 poz cıkarabildim yardımcı olursan sevinirim.teşşekürler

Tarih: 30 Aralık 2012, 04:18 - İp: 82.***.**6.18
turntablism
turntablism (üye)
Yurtdışı / Meraklı

Zenit 12xp iki adet LR43 veya benzeri 1.5 voltluk pil ile calisir. Makinayi dusuk enstante dereine getirdikten sonra isoyuda normal (100-200 gibi) bir degere getirirseniz, normal gun isiginda ustteki Led yanmasi gerekir. Bu olmuyorsa makinanin pozometresi arizali demektir.

Tarih: 25 Ocak 2013, 09:53 - İp: 217.***.**3.225
granma989
granma989 (üye)
Edirne / Amatör

selamlar yakın zamanda bir zenit12xp satın aldım fakat verimli kullanamadığımı düşünüyorum kullanma klavuzları yabancıdil olduğu için pek işime yaramadı türkçe var mıdır acaba?
ikincisi pozometre sıkıntısı 2 ışığı aynı anda yaktıramıyorum ve lens biraz ağır dönüyor lens için ne yapabilirim?

Tarih: 30 Ocak 2013, 23:25 - İp: 92.***.**0.114