m4rjinal
m4rjinal (üye)
İstanbul / Meraklı

Nikon D3300 Bakımıyla İlgili Yardım Eder Misiniz?

Öncelikle şükürler olsun Nikon D3300'ü aldım. İlk makinam.

İlk makinam olması itibariyle, her kullanıcı gibi verdiğim 2bin TL'yi özenle korumak istiyorum. Makinamın ömrünü uzatmak için; lensini, bodysini ve makinanın tamamını korumak için ne yapmam gerek? Yani kullanmadığım zamanlarda ne şekilde bırakayım, aylık yada yıllık ne gibi bakımı olabilir Nikon servisinde? Yada hangi materyalleri alırsam korumaya katkıda bulunu.

Teşekkür ederim.

Tarih: 12 Ağustos 2015, 15:28 - İp: 95.***.**4.212
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

1- Makinanızı kesinlikle düşürmeyin, darbe almasını önleyin.
2- Uygun bir çanta alın, Çantada muhafaza edin.
3- Suyla, tozla temas ettirmeyin.
4- Lens yuvasını açık bırakmayın. Aynayı kendiniz silmeye kalkmayın. İçeriye kesinlikle parmağınızı sokmayın.
5- Bildiğim kadarıyla garanti kapsamında senede bir defa ücretsiz sensör temizliği yapılıyor. Servise götürün

Tarih: 12 Ağustos 2015, 17:26 - İp: 176.***.**5.111
m4rjinal
m4rjinal (üye)
İstanbul / Meraklı

Teşekkür ederim Ercan Bey,

Bir şey daha sormak istiyorum, yaklaşık 1,5-2 sene 2.bir lens almayı planlamıyorum. Bu şartlarda önerebileceğiniz çanta var mı?

Tarih: 12 Ağustos 2015, 17:34 - İp: 95.***.**4.212
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Çantayı her teknoloji markette bulabilirsiniz. Ben çantamı GOLD mağazasından indirimli olarak 40 TL Ye aldım.

Tarih: 12 Ağustos 2015, 20:09 - İp: 176.***.**5.111
m4rjinal
m4rjinal (üye)
İstanbul / Meraklı

Teşekkür ederim Ercan Bey,

Bir sorum daha olucak. Bir forumda arkadaşlardan biri; örneğin lensi 1,5 yıl sonra değiştiriceksen. Makine de takılı olan lensi hiç çıkarma. Yani yeni aldığımda lensi makineye taktım ve bir daha hiç çıkarmama mı söyledi. Tavsiye ediyor musunuz?

Tarih: 13 Ağustos 2015, 11:14 - İp: 88.***.**4.132
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Lensi değiştirme gereği duymazsan çıkarman gerekmez. Lensi çıkardığın zaman yeni lensi takıncaya kadar lens yuvasından içeri içine toz girer. Sensör ve ayna kirlenir. Söyleyen kişi bu nedenle çıkarma demiştir.
Bence de kit lensle çekim yaparsan, ilave lens almayacaksan kit lensi hiç yuvasından çıkarma.

Tarih: 13 Ağustos 2015, 20:40 - İp: 176.***.**5.111
m4rjinal
m4rjinal (üye)
İstanbul / Meraklı

Ercan Bey, rahatsız ediyorum ama yeni ve acemi olmam sizin gibi tecrübeli insanlara çok soru sormama neden oluyor.

Bugün Makinem ile ilk 5 saatlik fotoğraf çekme turumu attım (Bostancı Sahilde). Biraz rüzgarlı bir havaydı ve bu nedenle 18-105mm'lik lensin önünce ufak tefek tozcuklar yapıştı. Bende daha önceden okuduğum için hiç bir şekilde ne elimi dokundum nede başka bir şey yaptım.

Sadece makinemin Badisini iç aksamı değil LCD ekranı ve tuşlar, tuttuğum yerler bu yerleri neyle temizliyim. Birde lensimin ön kısmındakı tozcukları neyle kaldırabilirim. Kaldırdıktan sonra tozcukların yapışmaması için lensin önüne ne takmamı tavsiye edersiniz?

Yada önerebileceğiniz İstanbul'da bir servis var mı? Şu servise git yarım saatte temizliği yapar cüzi miktarda parayı verir kafan rahat eder dediğiniz bir yer?

Şimdiden teşekkür ederim.

#m4rjinal' tarafından 19.08.2015 19:47:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ağustos 2015, 19:23 - İp: 78.***.**8.60
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Makinenin dışında biriken toz için özel fırçalar satılıyor. Ama pahalı. Bir kozmetik dükkanından kadınların makyajında kullandıkları allık fırçasını satınalıp kullanabilirsiniz. Lensi korumak için ise BW marka UV yani koruyucu filtre alabilirsiniz.

Tarih: 19 Ağustos 2015, 22:52 - İp: 82.***.**8.187
m4rjinal
m4rjinal (üye)
İstanbul / Meraklı

http://www.fotopazar.com/bw-67mm-uv-filtre

Bunu önerir misiniz Ercan Bey?

Tarih: 19 Ağustos 2015, 23:30 - İp: 95.***.**5.184
  • 1