özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Ultra Hafıza Kartları

Arkadaşlar bir hafıza kartının ultra olması bize ne kazandırır ya da ultra olmaması nasıl bir eksikliktir? Alış-veriş sitelerinde fiyat farkından başka hiçbir ayrıntısına değinmemişler. Ultraların biraz daha hızlı olduğunu duydum o kadar. Bu hızdan kastedilen şey deklanşöre bastığımız anı yakalama hızı mı yoksa çektiğimiz fotoğrafları LCD ekranda gezerken bir diğerine daha hızlı geçmesi mi? Bu konuda ayrıntılı bilgisi olan bir arkadaş var mı?

Tarih: 13 Haziran 2004, 01:11 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili Özgür ,

Sakın "ultra" bir marka olmasın? İyice dikkat ettin mi?
Eczacılar bilir bazı ilaçların "forte " şekli de vardır bu güçlendirilmiş demektir fakat hafıza kartlarında performans amatör makinelerde çoğunlukla doğrudan makine ile ilgilidir.Dijital SLR lerde ise format farkları ve yazılımlar devreye girerek farklı boyutlar ortaya çıkar ki ben bunlarla kafanı karıştırmamanı öneririm.

Tarih: 13 Haziran 2004, 04:26 - İp: yok
ohara
ohara (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Ultra kartlar okuma ve yazma hızı bakımından normal kartlardan 4-5 kat daha hızlıdır. ancak her makine ultra kartı desteklemez buna dikkat etmek lazım.

Tarih: 13 Haziran 2004, 10:24 - İp: yok
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Yok Burkay marka değil, özellik. Aynı markanın ultra olanı var olmayanı var. Ohara digital makinaların hepsinin ultra kartları desteklemediğini yazmış. Peki ama hiçbir makinanın özellikleri arasında bu konuya değinilmiyor ki.. Bir makinanın ultra hafıza kartlarını destekleyip desteklemdiğini nasıl öğreniriz?

Tarih: 13 Haziran 2004, 22:48 - İp: yok
ohara
ohara (üye)

Normal kartlar CF I, ultra kartlar CF II diye adlandırılır. Makinenin özelliklerine bakarsan orda yazar destekleyip desteklemediği.

Tarih: 13 Haziran 2004, 23:07 - İp: yok
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Ohara teşekkürler bu ilgi için ama SD Kartın da ultra olanı olmayanı var. SD Kart kullanan makinaların özelliklerini incelediğinde hiçbiri ultra kartları destekleyip desteklemediği konusunda bilgiye yer vermiyor..

Tarih: 14 Haziran 2004, 02:33 - İp: yok
abice
abice (üye)
Bursa / Meraklı

Arkadaşım Casio Exilim dig.fot.mak. da ULTRA SD kart kullanıyor... Bellek olarak okuma ve yazma hızları normal SD kart a göre daha hızlı (Read 9Mbit/sn, Write 8Mb/sn)...
Paran daha fazla ve bellek hızı önemliyse ve SD kartını bilgisayarda bellek olarakta kullanmak istersen , önce dig.fot.makinanda dene (denemeden alma)... ULTRA alman faydalı olur...

Tarih: 15 Haziran 2004, 18:24 - İp: yok
pyro
pyro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

sandisk kartların ultra, ultra II , ve extreme verisiyonları var.
Her kartı her makinada kullanabilirsiniz, desteklemiyor diye bişey yok merak etmeyin, sadece ultra hızını desteklemez normal hızda yazarsınız o ayrı.
şimdi, ultra kartlar ne sağlar derseniz, extra hız sağlar, resim okuyup yazarken.
peki o kadar gerekli mi derseniz , compact makinalar için hayır, onlar zaten kartın hız kapasitesine yetişemiyorlar. Ama bir DSLR makinanız varsa kesinlikle gerekli.
Ultra =hızlı
Ultra II = daha hızlı
Extreme = En hızlı değil tabiki extreme kartlar , normal koşulların yanı sıra extreme koşullardada çalışıyorlar. mesela -20 derece yada suyun altında bilmem kaç basınçta falan.
Faydalı olabildiysem ne mutlu bana.

Tarih: 22 Haziran 2004, 23:55 - İp: yok
özgür
özgür (üye)
Çanakkale / Amatör

Teşekkür ederim pyro.
Aldığım en tatminkar cevaptı.

Tarih: 23 Haziran 2004, 00:03 - İp: yok
pyro
pyro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

bir yanlış gördüm yukarda yazılanlarda düzeltiyim;
CF I kartlar herkesin bildiği compact flash kartlardır. Yani içinde flash bellek olan kartlar.
CF II kartlar ise ->ultra değil

Tarih: 24 Haziran 2004, 21:52 - İp: yok
ohara
ohara (üye)

Pyro ikimizden biri yanlış biliyor
Ben CF Card II=CF Card ultra diye biliyorum.
Ama sen CF II'nin ayrı bir hafıza ürünü olduğunu söylüyorsun.

Galiba sorumuzun cevabıburda

Tarih: 25 Haziran 2004, 00:39 - İp: yok