maltepeli
maltepeli (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Dvd Ye Kayıtta Netsizlik,pixelleşme

değerli dostlar bugün ilk defa çektiğim görüntüleri sony wdr6 cihazı (kameradan direk dvd ye atan cihaz) ile dvd ye aktardım çekimi normal ayarda dv ayarında yapmıştım kameranın ekranından gayet iyi gözükmesine rağmen bilgisayarda izlediğimde sanki hafiften netsizlik ve sanki hafif pixelleşme var. yarında hem kaseti hemde dvd yi televizyona bağlayıp seyredeceğim. sebebeini anlayamadım.fikriniz varmı acaba... hayırlı akşamlar..bilgisayar ekranında( 2 pc de denedim ayrı ayrı) izlemeyle televizyonda izleme arasında fark varmı acaba..

Tarih: 22 Ocak 2013, 20:13 - İp: 176.***.**4.53
ruhname
ruhname (üye)
Yurtdışı / Özel Gün Fotoğrafçısı

bende kayitlari pc de izleyince cok kotu gozukuyo ama tvde izleyince cok iyivgozukuyo buyuk fark var aralarinda gerci monitoru yeni aldim full hd 3d monitor ama boyle oluyo bende alistim sen bi tvde dene farkli sonuc alicaksin.

Tarih: 22 Ocak 2013, 22:52 - İp: 87.***.**9.48
maltepeli
maltepeli (üye)

yarın tv de izleyeceğim bakalım...canım sıkıldı oldukça..

Tarih: 23 Ocak 2013, 00:15 - İp: 176.***.**4.53
maltepeli
maltepeli (üye)

bu dvd ye kayıt işinde pc deki codek markası çok önemlimi tavsiye edilen program varmı..

Tarih: 23 Ocak 2013, 00:17 - İp: 176.***.**4.53
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

codek markası diye bişey yok.

şunları yüklediniz öi standart olarak size yeterde artar.
quicktime
codeckpack full
divx

bazı edius gibi kendi içinde bi dünya olan edit sistemleri de var.. bunlar biaz farklı çalışır, video hızlandırıcı kart, edius kodekleri ve daha ilk başta direk makinadan alma ve işleme ve yazma gibi farklı bir çözümde bu edius sistemlerinde bulunur. dediğim gibi edius sistemi kendi içinde bazı disiplinleri getiriyor.. ama sonuç itibariyle ediusta olsa pcde olsa dvdye kaydedilen görüntüleri pcde açtığınızda hele bide dandik oynatıcı ile baktığınızda görüntüler bozukmış gibi görünür halbuki öyle değildir.

video işine girecekler şu kavramları bence araştırsınlar ve iyice öğrensinler;

- kodek denilen şey nedir ne işe yarar?
- video işleme nedir?
- video işleme yazılımları nelerdir?
- piyasadaki video işi yapanlar hangi sistemleri kullanıyorlar? örneğin televizyon kanalları ile ajanslar..
- standat DV nedir? pal nedir? ntsc nedir? hd nedir, hdv nedir? 1394 ieee nedir şartmıdır?
- capture nedir?
- kamera kaseti nedir? kaç çeşittir?
- karta yazmak ne demektir?
- render nedir?
- bilgisayar nedir? işlemci, ram nedir? bilgisayar nasıl çalışır? programlar nasıl çalışır? bilgisayar neden yavaşlar programlar neden yavaşlar?
- monitör çeşitleri, televizyon çeşitleri..
- beyaz ayarı, otomatik netleme, makro çekim, sepa efekt..
- 50 kare, 25kare 24 kare ne demektir ne işe yarar ne anlama gelir neden 24 kare neden 48 kare...
- video denilen şey nelerden meydana gelir?
- ses bitrateleri nelerdir? ne anlama gelirler?
- videonun codek bilgileri nasıl bulunur ne işe yarar ne anlama gelirler?
- video convert ne demektir? artıları eksileri.. nasıl yapılır..
- vs vs..

bunları en temelde bilmeden allah ne verdiyse karabahtına girişmek türlü türlü sorunlara neden olur.. bunların hepsi en ince detayına kadar bilinmek zorunda değildir ama çalışma mantığını bilmek gerekir bence..

Tarih: 23 Ocak 2013, 14:17 - İp: 81.***.**0.60
  • 1