attila123
attila123 (üye)
Ankara / Amatör

Türkiye Garantisiymiş, Sizin Olsun.

Canon 500D, kit lensli ...

New York B&H'de 800 $
Washington PennCamera'da 840 $
Yalçınlar'da 2.200 TL

Nedir bu kadar farkın nedeni gerçekten merak ediyorum. Türk tüketicisini bu kadar sazan yerine koymanın bir nedeni olmalı sonuçta. Tamam, vergiler falan yüksektir eminim ki, ama bu farkın hepsi de vergi olabilir mi?

Türkiye garantisiymiş, affedersiniz ama yerim o garantiyi ... o garantiye Amerika'dan aldığınız ilk makineyi çöpe atıp, ikinci bir tane alabilirsiniz neredeyse.

Milleti, niye spota zorluyorsunuz, biraz daha makul, mantıklı bir fiyat politikası izlenemez mi?

Sadece Canon değil tabii ki, hepsi böyle ...

Türkiye temsilcilerinin yüksek fiyatlarını protesto ediyorum.

Tarih: 11 Ekim 2009, 00:01 - İp: 94.***.**2.217
f.berkant
f.berkant (üye)
Almanya / Meraklı

Diyecekleri biz ne yapalım devlet politikaları kdv,ötv yi bizmi koyuyoruz diyecekler?? En güzeli bi konteynir'e yer kiralayıp Çin'den direkt getirtmek. İnanın yarı yarıya kar yapılır böylece.

Tarih: 15 Ekim 2009, 13:04 - İp: 78.***.**9.199
emrahsevim
emrahsevim (üye)
İstanbul / Amatör

Tekrar merhaba;

Belki bir yanlış anlaşılma olabilir diye tekrar yazma gereği duydum. Yurtdışı fiyatı şudur veya budur; tam olarak bilemiyorum tabii distribütör firmaların alış fiyatlarını. Hesap hatası da yapmış olabilirim. Ancak yazdıklarımın tamamını okumuş olanlar göreceklerdir ki, özellikle Canon 50D'yi yurtdışından toplam 1.300 USD bedelle getirtmiş olduğumu belirttim. Yani distribütör firmaların avukatlığını yapmak gibi bir niyetim asla yok. Ancak yurtiçi fiyatların üzerindeki ana yükün ithalde ödenen vergiler olduğunu belirtmek istedim. Bunun dışında firmaların dükkan kirası, personel ücreti vs... derken bu fiyatların üzerine hem maliyetlerini hem de kârlarını eklemeleri de gayet tabiidir. Bir de zaten bizde "aman garantisi olsun" mantığıyla bu paraları ödeyen insanlar da var. Her zaman da olacaktır. Kimsenin hür tercihine karışamayız. Fiyatların fahişliğinden şikayet ederken, bu ürünleri Türkiye'ye getiren distribütör firmaları da oturduğu yerden para kazanan vampirler yerine koymamak gerek diye düşünüyorum. Fiyatı yüksek bulan Amerika'dan alır makinesini, çatır çatır sorunsuz kullanır. Kaldı ki bir sorun çıksa dahi uluslararası garanti zaten bu konuda yardımcı olacaktır. Ancak makineyi illa ki garantili alacağım diyen adama da hizmet veren bir yerler olacaktır elbet. Mutedil olmak gerekir diye düşünüyorum; yoksa kimsenin avukatı değiliz.

Tarih: 15 Ekim 2009, 15:17 - İp: 85.***.**2.142
attila123
attila123 (üye)
Ankara / Amatör

Yeryüzünde hiç bir firma yoktur ki kira, personel gideri vs. sabit giderleri olmasın ve yine hiç bir firma yoktur ki, sattığı malın fiyatı üzerine kendi kârını koymasın. Firmalar, bir tek Türkiye'de reklam yapıyor diye bir şey de yok herhalde. Bu argümanları geçelim ...

Sizin örneğinize gelelim.

Sizin aldığınız 50D'nin sadece gövde internet liste fiyatı orada 1200$, burada 3500TL, yani 1,50 dolar kurundan hesaplarsak 2330$ ...

Yani, garantili hizmet almayı tercih etmek, yağlı kazığa oturmakla aynı şey olmuş bu ülkede.

Buna göre, herkes kendi hür tercihini yapabilir tabii ki.

Tarih: 15 Ekim 2009, 20:49 - İp: 94.***.**8.141
f.berkant
f.berkant (üye)
Almanya / Meraklı

atilla123'e kesinlikle katılıyorum

Tarih: 16 Ekim 2009, 11:12 - İp: 78.***.**7.196
myb
myb (üye)
İstanbul / Amatör

Canon 50d kit (28-135mm f/3.5-5-6IS USM) Türkiye fiyatı 2500$
Canon 50d kit (28-135mm f/3.5-5-6IS USM) Amerika fiyatı 1200$

Siz hangisini tercih ederdiniz??????

Maalesef bizi inek gibi sağmakla mesgul olan, devlet destekli kartellerin elindeyiz. bir üstadımız taksik imkanını öne çıkarmış sormak istiyorum kendisine taksitli 2500$ mı vermeyi tercih edersiniz yoksa peşin 1200$.

Bu sadece fotoğraf makinelerindeki küçük ucurum sakın araba fiyatlarını kıyaslamayın kederden ölürüz hepimiz.

Tarih: 19 Ekim 2009, 19:36 - İp: 88.***.**7.86
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Myb, genç arkadaşım,
"Maalesef bizi inek gibi sağmakla mesgul olan, devlet destekli kartellerin elindeyiz. Bir üstadımız taksik imkanını öne çıkarmış sormak istiyorum kendisine taksitli 2500$ mı vermeyi tercih edersiniz yoksa peşin 1200$. "
diye yazmışsınız...
Estağfurullah, ben üstad filân değilim. Ama taksitli alımı ben öne çıkardım. Ben 1.200 doları dahi veremeyecek olanların durumunu dile getirmek için o tavsiyeleri kaleme almıştım. 1.200 dolar, bugünkü kurla 1.740 TL yapıyor. Az para değil...Sizin paranız varsa hiç durmayın spottan alın. Canon 50 D nin yurt dışı fiyatı 1.200 dolar da değil üstelik... Amazon.com'a girin bakın 28-135 lik orijinal lensiyle birlikte 1.170 dolar. Bence hiç durmayın hemen spariş verin...

#ercan43' tarafından 19.10.2009 22:42:05 tarihinde düzenlendi.

#ercan43' tarafından 19.10.2009 22:42:51 tarihinde düzenlendi.

#ercan43' tarafından 19.10.2009 22:43:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 19 Ekim 2009, 21:32 - İp: 217.***.**8.28
attila123
attila123 (üye)
Ankara / Amatör

Sayın Ercan, hiç alışveriş yapmadığım için kesin konuşamıyorum ama Gittigidiyor'dan taksitle spot, dükkan garantili mal almak mümkün herhalde. Axess'e falanda peşin fiyatına 3 taksit yapıyorlar. Satıcının güvenilir, sözünün eri olmasına dikkat etmek kaydıyla tabii ki ...

Ticari bir işletme adına almıyorsanız, bu fiyatlardan kesinlikle garantili mal alınmaz.

Çevremde, kimseye aldırmıyorum. Niyeti olanı, vazgeçiriyorum ))
Madem öyle, gel böyle

(Aman, bu sözüm size değil Sayın Ercan, yanlış anlaşılmaya meydan vermek istemem)

#attila123' tarafından 20.10.2009 00:40:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ekim 2009, 00:20 - İp: 94.***.**8.141
mesut.
mesut. (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Bu kadar fiyat farkının bir diğer nedeni de, bu ürünlerin üretiminin uzak doğu ülkelerinde yapılıyor olması. Yani makinalar çok fazla miktarda el değiştiriyor. Her halde kemside babasının hayrına bunları getirmiyor. Bir menfaatleri olacak illaki. Türkiyeden bu ürünleri garantili almak pek akıl karı gözükmüyor. Kesinlikle spot mal almalarını tavsiye ederim. Bunun nedenleri var;

1- Sırf bu işi ticaret olsun, bu aylarda şu makina daha iyi gidiyor, diğerleri benim için önemli değil, ben hangisi iyi satılırsa onu satarım, ben cebime bakarım diyen büyük teknoloji mağzalarını kazandırmamak.

2- Makinaların diğer çevre ürünlerini büyük teknoloji mağzalarında bulanamazken, spot mağzalarında bulunması, yani onların bu işe kar amacının yanında gerçekten gönül vermeleri. Eğer onlar olmasalardı, herhalde herkes kendi softbox sunu kendi yapardı herhalde.

3- Yukarıda ki arkadaşlarımın dediği gibi geçen gün İstanbul Hayyam pasajında Canon 50 d nin fiyatı ile Türkiye mağza fiyatını araştırdığımda tam net söylüyorum, iki katı fark vardı. Bu pasaj ile o mağza (Yalçı.....) arasında 250 metre mesafe var. Mağza sahibine bu farkı sorduğumda inanın bir şeyler saçmalayıp, karşı koymuyor, kafa sallıyor ve suçluluk içerisinde bizde böyle, bu ürünler garantili diyor. Ben kendisine ürünüm arızalanırsa bile atarım, aradaki vermediğim fak ile yenisini alırım değidiğimde cevabın bittiği nokta. Bundan sonra dükkanda fazla kalmayın .....!

4- Sanki garantili malzeme arıza yapmıyor, benim pahalı olan dijital malzemelerimden inanın garantileri bittikten 2 ila 4 ay arasında arızalandılar. garantileri zaten 2 yıl. çoğu ürün 2 yıl illaki dayanıyor. Garantiden sonraki servis fiyatlarıda uçuk vaziyette. sanki servislerde çok iyi elamanlar bu işi yapıyorlarmış gibi. makina arıza yaparsa, istanbul veya ankarada ki tamircilere götürün, babalar gibi tamir ederler. Eğer isterseniz bir çoğu sizi makinanın yanından bile ayırmıyor. gözünüzün önünde parçasını değiştiriyorlar. Siz bu konuda hassas olduğunuzu söylerseniz yardımcı oluyorlar.

5- Bu kadar fiyat farkını bende protesto ediyorum. Bu iş bir sanattır. maalesef hiç teşvik edilmiyor. Fotoğraf çekmek lüks değildir. BİR AN ÖNCE BU PROPLEMİN HALLEDİLMESİNİ İSTİYORUM.

Tarih: 20 Ekim 2009, 13:10 - İp: 78.***.**9.185
keremtapani
keremtapani (üye)
Yurtdışı / Amatör

Kusura bakmayin ama buna Türkce'de KAZIK diyorlar. OTV'siymis, KDV'siymis hikaye. Ben almanyada yasiyorum burada da Türkiyede'ki kadar KDV var ama ona ragmen fiyatlar arasinda boyle bir ucurum yok. Hatta Dolar Eurodan dusuk oldugu icin daha ucuza aliyorum. Bosuna sasirmamak gerek abim surekli turkiye yerine buradan birseyler aliyor...

Tarih: 23 Şubat 2010, 16:49 - İp: 87.***.**0.222
simendifer
simendifer (üye)
İzmir / Amatör

6 ay önce Almanyadan Canon 500d getirttim fiyat 700 euro vade farksız 10 taksit. Devlet benzinde de veya bizim gibi az gelişmiş ülkelerin lüks sandığı gelişmiş ülkelerinse ihtiyaç veya hobi malzemesi olarak tanımladığı malzemelerden yüksek vergi alarak vatandaşlara bakın ben ekmeğe zam yapmıyorum zenginin eğlencesini vergilendiriyorum mesajı veriyor. Tabi cep telefonuna falan vergi verende lüks kullandığını ve bu vergiyi hak ettiğini düşünüyor. Gerçi bunu yapan devlette değil popülist politikacılar.
Bugün vergiler kalksa bile bu ürünleri satanlar 1 gün fiyat düşürüp ertesi gün kur farkı, stok azlığı, malı temin edememe gibi bahanelerle fiyatları eski düzeyine çekerler. Bunu en son otomobil ÖTV lerinde yaşamıştık. Birçok markada indirimler 1 hafta 10 gün sürdü. Herkes de mal bulmuş mağribi gibi saldırınca oto firmaları hemen zam yapmıştı.
Şimdi de 55-250 is ve 50mm 1.8 lens getirtiyorum. toplam 350 euro. Geçengün İzmir media markta baktım sadece 55-250 lens 850TL falandı. 50mm de 260 civarı. Politikacılar bizi hizmet etmeleri gereken vatandaşlar olarak değilde yolunacak kaz olarak gördükçe değişen birşeyde olmaz. Anca forumlarda böyle laf kalabalığı yapar kazıklanmamak için kaçak mal almak zorunda kalırız.

Tarih: 8 Nisan 2010, 13:01 - İp: 88.***.**4.73