bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

Fotodaki Bu İki Leke Nedir?

Yaklasık 2.5 3 yıldır kullandıgım Canon makinemde bu sorunla karşı karşıyayım... size fotoların croplanmış hallerini gösteriyorum. yani normalde cok dikkatli bakmadıgınız da görünmüyor ama zum yapınca belli oluyor

toz mu var yoksa sensörde bir sorun mu acaba?

#bisquit' tarafından 24.08.2008 00:31:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2008, 00:26 - İp: 78.***.**1.28
acarmob
acarmob (üye)
İzmir / Amatör

Sensörde toz var gibi gözüküyor...

Tarih: 24 Ağustos 2008, 21:13 - İp: 88.***.**9.187
schwarz
schwarz (üye)
Kahramanmaraş / Amatör

Muhtemle sensördeki lekeden kaynaklı bir sorun bu.

Lens temizleme hakkında eğer bilginiz yoksa kesinlikle müdehale etmemenizi öneriyorum.

Eğer sensörde toz var ise; Benim uyguladığım bir yöntem smaur tüyü sulu boya fırçasıdır. Bu fırça aracılığı ile hassas dokunuşlar yaparak tozları alabilmeniz mümkündür. Süpürerek değilde üzerine küçük dokunuşlar yapmanızda fayda görüyorum. Bunun dışında hava pompasıda faydalı olacaktır. Kesinlikle sensöre üflememelisiniz. Ağzınızdan küçük sıvıların sıçraması ihtimali ile...

Birde; Lens değiştirirken sensörü yere paralel tutmanızda fayda var. Toz taneciklerinin yukardan aşağı hareket ettiğini düşünürsek faydalı olacağı kanaatindeyim...

Tarih: 24 Ağustos 2008, 23:47 - İp: 78.***.**8.128
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

toz olmasını umuyorum ama lekeler çamur gibi dagılmıs sensörde ölü piksel olsa böyle bir şey olmaz diye düşünüyorum. istanbulda bunu nerede yaptırabilirim, garantisi bitti malum ve sadece toz temizlemek için tavsiye edebileceğiniz bi yer var mı? erkayaların ne kadar isteyeceğini tahmin bile edemiyorum.

burkay abiye de sormak istiyorum toz mudur bu diye,eğer sensörde bir sorun varsa hiç ugrasmıcam böyle kullancam

Tarih: 25 Ağustos 2008, 09:06 - İp: 62.***.**1.61
warrior_tr
warrior_tr (Objektif)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Dostum bunlar sensördeki tozlar
bunları istanbul da sirkecide hayyam çarşısında 2.katta (yani girişin bir üst katı) macro fotoğrafçılık var
oradaki arkadaşlar son derece iyi niyetli ve işi bilen insanlar
http://www.macrofoto.com.tr

Tarih: 25 Ağustos 2008, 10:30 - İp: 81.***.**1.218
  • 1