subat
subat (üye)
Çorum / Amatör

Dikkat... 2 Çeşit Canon A520 Var!!!

Arkadaşlar Canon A520 makinaların iki çeşit olduğunu bilmem fark edebildiniz mi? Tanıdığım 9 arkadaşımda bu makinadan var ve 7 tanesinde bu objektif yaprağı denilen kapakların açılmama sorunu var. Diğer 2 arkadaşımın makinasında bizden önce almalarına rağmen hiç sorun çıkmadı. Merak edip benimki ile karşılaştırdığımda onların makinaların "made in Japan" benimkinin de "made in malaysia" olduğunu fark ettim. Diğer arkadaşlarımın arıza yapan makinalarına da baktığımda ayını şeyi yani "made in malaysia" ibaresi ile karşılaştım. Anlaşılıyorki Canon firması A520 makinaların bir kısmını ucuz maliyetle Malezya'ya yaptırıyor ve olanda bizlere yani "Almışken iyi marka olsun CANON olsun! " diyenlere oluyor. Sizlerde makinalırınızı inceleyin eğer Japonya üretimi ise şanslısınız. Yorumlarınızı Bekliyorum...

Tarih: 30 Mayıs 2006, 19:08 - İp: 85.***.**9.196
ozdinc
ozdinc (üye)
Afyonkarahisar / Amatör

Evet arkadaşım ben de 14 nisan 2006 tarihinde Canon A520 aldım.Kutu içinden kitapcık cd çıkmadığı gibi belirttiğiniz arıza, yani lens kapağı açılmaz oldu.15 mayısta da Erkayalara servise teslim ettim.Halen gelmedi.Eğer Canon adına leke getirmek istemiyorsa bu makinaları toplatmalı ve bizleri madur etmemeli.

Tarih: 30 Mayıs 2006, 20:27 - İp: 85.***.**2.78
oskar1
oskar1 (üye)
İstanbul / Amatör

Merhaba.
Ben de 2005 yazından beri a520 kullanıyorum.
Benim makine made in Japan ve böyle bir sorunla karşılaşmadım.
Ama dediğiniz gibi bazı a520 lerde bu sorunun olduğunu daha önceden de duymuştum. Bir makine alırken, satıcısı üretim yerinin hiç fark etmeyeceğinden bahsediyor. Hatta bana bir yerde makinede yazan made in japan yazısına bile inanmamam gerektiğini söylemişti.

Tarih: 2 Haziran 2006, 11:06 - İp: 160.***.**6.24
doli2300
doli2300 (üye)
Yozgat / Stüdyo Fotoğrafçısı

Arkadaşlar şimdi made in china yazıyor artık

Tarih: 2 Haziran 2006, 19:58 - İp: 85.***.**0.95
subat
subat (üye)
Çorum / Amatör

doli2300 Arkadaşımın "Arkadaşlar şimdi made in china yazıyor artık" sözünden sonra, Konunun başlığını 3 çeşit Canon A520 var diye değiştireceğiz herhalde Tabi ki bu espiriydi. Arkadaşlar, makinanın nerede üretildiği önemli değil, önemli olan müşteri memnuniyeti. İnşallah Çin üretimi olanlar Malezya üretimi olanlardan daha kaliteli olur da Canon firması A520 ve A510 modellerinde kaybettiği prestijini tekrar geri kazanır. Benim için artık önemli değil, aldık bir kere!!! Makina servise gidip geldikten aynı arızasını ara sırada olsa yine yapıyor, neyapalım? Böyle olacağını bilseydik almazdık. Japon orada burada yaptırıp markasını basıp satıyor işte, olsaydı adam gibi Türk malı bir makinada alsaydık değil mi?

#subat' tarafyndan 02.06.2006 20:31:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Haziran 2006, 20:29 - İp: 85.***.**6.135
nazlimca
nazlimca (üye)
Antalya / Meraklı

ya ınanmıyorum benımkıde malezya yapımı cıktı aynı sorunu bende yasıyorum arasıra bende neden dıye dusunuyordum ya ınanmıyorum marka dıye guvenıp alıyoruz bak neler cıkıyor ya bunu duzeltmenın bır yolu yokmu acaba bak sımdı moralım bozuldu tuketıcı derneklerıne sormak lazım bızım ıcın bısey yapılırmı yada en ıyısı makınayı satıp nıkon almak yok bundan sonra canon kustum ıste oysa benım en begendıgım markaydı

Tarih: 2 Haziran 2006, 22:19 - İp: 85.***.**8.191
uzak
uzak (üye)
Kocaeli / Meraklı

Evet bendekide malezya malı ,açılmama sorunu bendede var.
Daha iyi makina alacağım zaman kesinlikle Nikon alacağım .Bu bana ders oldu.Birdaha Canon almayacağım, tanıdıklarımada aldırmayacağım.Eğer canon dürüst bir markaysa bu makinaların kesinlikle toplatılması gerekir.

Tarih: 2 Haziran 2006, 23:07 - İp: 88.***.**9.68
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

arkadaşlar bu kadar teleşlanmayın üretim yeri malesya olabilir.bu o makinenin sırf malezyada üretildiğinden dolayı arıza yaptığı anlamına gelmez ki japonyada üretilen makinede arıza yapabiliyor sonuçta lens kapağının açılmama gibi bi sorunu olduğu nu bende biliyorum bu biraz şundan kaylaklanıyor aslında makinenizi kapattıktan sonra kesinlikle play konumuma getirin ki açarken objektif direk olarak çıkmaya çaılşmasın play konumunda açktıktan sonra tekrar çekim moduna alın bu şekilde hiç bi sorun yaşamassıınız çünkü ister istermez makineyi açarken objektife elimiz çarpıyo ve artık amkine yorulmaya başlıyo ayrıca canon un çindeki ve malezyada fabrikalrının japonyada kilerden hiç bir farkı yok ordada japon mühendisler çalışıyo parçaların kalitesine kadar her şey aynı...dediğim gibi bu canon un kalitesiz olduğu anlamına gelmez
teşekkürler

Tarih: 5 Haziran 2006, 18:16 - İp: 88.***.**0.8
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

bu arada son bişey daha eklemek istiyorum nikonun da çoğu modeli çinde üretiliyo burda yapabileceğimiz birşey yok bence A520 modeli çok ii model yeni modellere taş çıkartır en doğal renklerde fotğraf çeken yegane özellikleriyle ve fiyatıyla mükemmel ötesi nikonun çoğu kompak modelinde diyafram ve enstantene öncelikli ve manuel mod yok makinemizin değerini bilelim arkadaşlar

Tarih: 5 Haziran 2006, 18:22 - İp: 88.***.**0.8
ilhamid
ilhamid (üye)
İzmir / Amatör

evet ben de makinemi 1 ay kadar önce aynı sorundan dolayı,Erkayalara tamir için gönderdim.2-3 gün içinde yapılıp izmire gönderdiler.ancak dün yıne aynı sorunyıne başladı.bu defa objektıf kapagı hiç açilmaz oldu.önceden kapak yarım şekilde açılıyordu.ne yapıcagız bilmem..

Tarih: 5 Haziran 2006, 22:39 - İp: 85.***.**2.90
azya
azya (üye)
İstanbul / Meraklı

optik zoom lu makineler bu konuda biraz hassas aslında bu sadece bu model için geçerli diil.Su anda makinenizde aynı sorunu tekrar yaşıyosanız tekrar gönderin ve aynı sorunu bidaha yaşamk istemediğinizi belirtin bence eminim ki bi daha sorun yaşamssınız erkayalar bu konnuda müşterilerini mağdur etmez emin olun

Tarih: 6 Haziran 2006, 01:35 - İp: 88.***.**0.8