dominicsylar
dominicsylar (üye)
İstanbul / Amatör

D5000 Objektif Problemi

Merhaba abiler
Ben geçen gün fotoğraf makinemi ev arkadaşıma verdim.O yüzden nolduğunu nasıl olduğunu tam bilmiyorum sorduğumda da ben bilmiyorum bişi yapmadım dyo.her neyse 18-55 arası çevirdiğim kısım 34ün üzerine geldiğinde bi takılma yapıo zorlayınca anca dönüyor.Bi de onu kurcalarken farkettimki netlik ayarladığımız kısım aşağı yukarı oynama yapabilio daha öncesinden hatırlamıyorum öyle bişi olduğunu hiç dikkatimi çekmemişti ya da arkadaşım düşürdü hem onu yamulttu hemde başka hasarlara yol açtı...Benim merak ettiğim bunların her hangi bir çözümü var mı ya da garantisi geçerli olur mu ?

Tarih: 13 Haziran 2011, 01:33 - İp: 85.***.**3.119
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Aynısı benim eşimin D5000'in 18-55mm lensinde var - tam 35mm'in oralarda arasıra takılıyor , zorlayınca geçiyor . Sıkışmadan geçtiği , uzun zaman sorun yaratmadığı da oluyor , 35 mm civarında takılıp fokusta zorlanacak kadar sorun çıkardığı da . Ama bizimki sebepsiz değil ; eşim makinayı yaklaşık 1 metreden beton zemine lensin üzerine düşürdü . Filtre kırıldı/sıkıştı ve serviste çıkartılabildi .

Sizinki de muhtemelen aynı şekilde bir darbe yemiştir .

Tarih: 13 Haziran 2011, 09:40 - İp: 96.***.**4.180
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

arkadaşın günahını almayalım ama buyuk ihtimalle dedigi kadar iyi bakmamış makineye.

lens yapısı benim canon 18-55 gibiyse, objektifin arka mercegi 18-35mm arası one dogru objektifin içine dogru hareket ediyor..
35mm den sonra one yaptıgı hareketi geri dogru yaparak 18mm de oldugu yere geliyor. takılma o aradaki bir dişliden kaynaklanıyordur buyuk ihtimalle.

Tarih: 13 Haziran 2011, 12:34 - İp: 88.***.**8.140
dominicsylar
dominicsylar (üye)
İstanbul / Amatör

@paperman hala ısrarla senin dediğinin dışına çıkmadım makineyi sağlam tuttum vs. dio ama napıcam bilmiom servis yolları gözüktü inş bi ton para istemezler

@gaijin evet çevirirken önce içeri giriyo tam tekrar çıkıcağı zaman orda takılıo lensi çıkartıp baktım ama pek anlamadığımdan gözüme çarpan bi bozukluk yoktu...

Tarih: 13 Haziran 2011, 13:26 - İp: 88.***.**2.62
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Prensip itibariyle makineyi kimseye vermeyeceksiniz...

Tarih: 13 Haziran 2011, 18:52 - İp: 92.***.**1.102
dominicsylar
dominicsylar (üye)
İstanbul / Amatör

çok haklısınız

Tarih: 14 Haziran 2011, 12:09 - İp: 88.***.**2.62
  • 1