warrior
warrior (üye)
İstanbul / Meraklı

D100 Patladı

Arkadaşımın Nikon D100'ü deklanşöre yarım bastığı sırada patlamış. Söylediğine göre flaş kısmının olduğu yerden de bir ışık çıkmış ve sesi karşısındaki kişi bile duymuş.

Bunun sebebi ne olabilir?
Tamiri mümkün birşey gibi mi gözüküyor?
Tamiri mümkünse ne kadarlık bir fiyata malolur?

Bu kadacık bilgiyle ne kadar yardımcı olursunuz bilemiyorum ama hani çok genel bir problemse diye soruverdim.

İlgilenenlere şimdiden teşekkürler...

Tarih: 28 Ekim 2007, 21:23 - İp: 88.***.**4.249
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

flaşın kondansatörü patlamış heralde...

Tarih: 29 Ekim 2007, 13:49 - İp: 88.***.**6.218
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Sabotaj...
Şaka şaka kızmayın.Burkay a sorun o bilir niye olduğunu. mesaj atarsan muhakkak cevap verir. Benim yönlendirdiğimi söyleyiniz.

Tarih: 29 Ekim 2007, 14:42 - İp: 88.***.**3.170
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Burkay, nikona bakarmı bilmem.. ancak makine üzerinden pili çıkaracak ve o şekilde tamir görevlisine bunları anlatarak teslim edeceksiniz...

dSlrlerin ve slr lerin tamiri hep yapılır.. ancak ekonomik olup olmadığını, foruma soramazsınız.. sordunuz.. cevap alamazsınız.. ürün görülüp, tamir için ondan sonra öneri getirilebilir..

---------------------------

Burkay'a mesaj yazınız.. fakat sakın pazarbey demeyin.. mete deyin.. mete..

Tarih: 29 Ekim 2007, 15:05 - İp: 85.***.**0.3
pazarbey
pazarbey (Avukat)
Kütahya / Amatör

Burkay ikisinide tanımıyorum onlarda kimmiş deeermiş.

Tarih: 29 Ekim 2007, 15:39 - İp: 88.***.**3.170
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

sahiden burkay kim...

Tarih: 29 Ekim 2007, 15:51 - İp: 85.***.**0.3
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

pazarbeyi de meteyide tanırım fakat Nikon D100 diye bir üye tanımıyorum o kimki? ne zaman kayıt olmuş siteye??

Sevgili warrior,
Nikon d100 deki gibi flaşlara "Kobra flaş" denir.Bu flaşlar açılıp kapandıkça kondansatörde birikmiş yüksek akımı flaş düzeneğinin ucundaki x tüpüne taşıyan iki tane kablo ve bir tanede trigger coil olmak üzere toplamda üç kablo taşınır.Bu kablolar zamanla yıprandığı için kopabilirler ve kopan kabloların + ve - si birbirine değdiği zaman kısadevre olur ve hele birde kapasitör tam doluysa felaket bir patlama sesi çıkar.

Makineye zarar gelmiş midir?:
Bu sorunun yanıtı kapasitörün doluluk oranına göre değişir.
Eğer kapasitör tam dolu ise mutlaka zarar gelmiş bir çok devre çalışmıyordur.Ve hatta makine susumuştur.
Makineyi istanbulda Nikon teleoptik servisine götürdüğün takdirde sana yardımcı olurlar eğer oradan gereken yardımı alamazsan bir de www.optikelektronik.com sitesine danış.

Tarih: 29 Ekim 2007, 15:53 - İp: 85.***.**5.129
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

foto aslı tam gerçek yazdı.kondansatörde arıza var.330 volt barındırarak flaş diyotlarından boşaltır. bazen de o atlama sırasında ısınarak kısa devre olduğundan duman bile gelir.

Tarih: 1 Kasım 2007, 22:11 - İp: 88.***.**7.168
warrior
warrior (üye)
İstanbul / Meraklı

Cevap veren herkese teşekkür ederim. Arkadaşım cumartesi günü Teleoptik'e gidecek.

Tarih: 2 Kasım 2007, 16:47 - İp: 86.***.**7.124
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

kontrolün sonucunu bizlerle paylaşırsanız öğrenmiş olacağız,inşallah pahalıya malolacak arızası yoktur...

Tarih: 2 Kasım 2007, 19:40 - İp: 88.***.**2.94
  • 1