anl25
anl25 (üye)
Ankara / Amatör

Canon Sahipleri Dikkat!

Selamlar,

Canon'u olanları tek servis Erkayalar konusunda uyarmak istedim.

26 temmuz'da aldığım Canon IXUS 60 fotoğraf makinesini 24 eylül tarihinde ölü piksel oluşması nedeniyle Erkayalar Ankara'ya yolladım.

Sadece yazılımla çözülebilecek bir problem yüzünden gönderdiğim makinem, 11.10 tarihinde kasası açılmış, LED'leri ve A/V girişleri yerine oturtulamamış bir şekilde geri döndü. Bunun nedenini sordum, "makineyi düşürmüşsünüz" dediler. İstanbul'la yaptığım Tüketici mahkemeleri içerikli görüşme sonrası, makinemi yenisiyle değiştireceklerini söylediler.

Değişim için göndediğim makinem, değişik bir seri no ile aynen geri döndü. Bunun eski makinem olduğunu söyledim, kullanılmış tripod izlerini ve eski makinemde olan hataları gösterdim, ellerinde yeni cihaz olmadığından teşhirdeki cihazı yollamış olabileceklerini söylediler. Kabul etmedim teslim almadım.

02.11 tarihinde bu kez "hiç açılmamış yeni bir kutu" geldiğini söyleyerek aradılar. Teslim almaya gittiğimde aynı makineyi tekrar vermeye çalıştıklarını farkettim. Teslim almak istemedim, fakat İstanbul'dan gelen yetkili "bunlar testler sonucu oluşabilecek izler" falan dedi, ben de ispat edemeyeceğim için makineyi teslim aldım.

Bu olaydan bir saat sonra yepyeni! makinemle çektiğim fotoğrafın EXIF bilgisinde kendi adımı görmem üzerine beni gereksiz yere aylarca beklettikleri ve aynı makineyi dalga geçercesine ayrı seri numaralarıyla defalarca teslim ettikleri konusunda kesin kanıta ulaştım.

Hemen telefon açtım, hemen yeni bir makine göndermeyi teklif ettiler. Aynı kazığı bir kez daha yemek istemediğimden para iadesi istedim.

2. aydan itibaren Erkayalar'da kalan makinem, satın alma tarihinden itibaren 3 ay geçtiği için para iadesi yapılamaz dediler.

Şu anda beni defalarca aynı şekilde kandırmaya çalışan Erkayalar'ın çalışma ahlağını Canon Japonya ve Canon Avrupa'yla paylaşmak için fax hazırlıyorum.

Canon'u olanlarla ve almayı düşünenlerle de paylaşmak istedim. Aklına başka çözüm gelen varsa lütfen söylesin..

Ürün orijinal seri no: 3033300507
Sonradan üzerine yapıştırılmış seri no: 3033300940

Yeni diye gelen makinemin detay fotoları ekte... (Teslim aldıktan bir saat sonra çektim)

Bkz. kutudan sökülen etiket (o etiketin üzerinde normalde seri no olur), makineye yapıştırılmış köşesi zedeli seri no, kalite kontrolde kirlenmiş olabileceği söylenen tripod girişi..

Anıl

#anl25' tarafından 19.11.2007 02:30:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Kasım 2007, 23:15 - İp: 85.***.**0.207
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Bu konuyu uluslararasına taşımak yerine canonun türkiye temsilciliği var Ora ile irtibat kurabilir yardım isteyebilirsin.link için tıkla Makineni yenilemelerini yada farkını ödemek kaydı ile bir üst modelini talep ettiğini bildirebilirsin.

Tarih: 8 Kasım 2007, 08:29 - İp: 88.***.**8.233
anl25
anl25 (üye)
Ankara / Amatör

Hemen yaptım. öneri için teşekkürler. Hep Canon Türkiye = Erkayalar olarak düşündüğüm için orayı atlamıştım.

Tarih: 8 Kasım 2007, 09:35 - İp: 195.***.**2.98
anl25
anl25 (üye)
Ankara / Amatör

@ati2001,
Sadece burada açtığım konu şimdiden 500'ün üzerinde hit almış.
Erkayalar'ın iş ahlağının bu forumu okuyanların kafasında yer etmesi, belki Canon alacak bir kaç kişiyi vazgeçirir ve bu kurnazlıklarının her zaman kar getirmeyeceğini anlamalarına yol açar bir gün. Benim için bu da yeterli.
Canon'dan soğudum ama bir analog SLR'm ve digital compact'ım daha var.. O yüzden henüz fotoğraftan soğutamadılar
Canon'la uğraşma nedenim paramı geri almaktan çok aptal yerine konmamla ilgili..

Saygılar

Tarih: 8 Kasım 2007, 11:52 - İp: 195.***.**2.98
pervince
pervince (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Bu iş makinanın yenilenmesi boyutunu çoktan aşmış, yenileme işi çok daha önce yapılsaydı arkadaşımız madur olmaz olayda kapanırdı. Burada basit bir tüketici sorunu yaşanmamış, En sonuna kadar direnip yutturmaya çalışmak, arkadaşımız hakkını sonuna dek arayıpta firma sıkışınca makinayı yenileyerek bu işten sıyrılmaya çalışmak...

Böylelikle bunca aylık çaba ve sıkıntı arkadaşımızın yanına kar kalacak, Firma yine başkalarını üzmeye devam edecek.

İnsanları madur etmenin, kandırmaya çalışıp aptal yerine koymanın hiç bedeli yok mu?

Tebrik ediyorum Anl25, ilkeli davranışınız ve bu işin peşini bırakmadığınız için.

Tarih: 8 Kasım 2007, 16:58 - İp: 212.***.**7.181
anl25
anl25 (üye)
Ankara / Amatör

Biraz önce Canon Türkiye'den üst seviyede (bişey genel müdürü) bir kişi tarafından arandım. Özür dilediklerini, Erkayalar'ı uyardıklarını, bir iki gün içinde kendilerinin gönderdiği yeni bir makineyi Erkayalar'dan teslim alabileceğimi söyledi.
Uğraşmaktan bıktığım için artık para iadesi falan demedim, farkını vermek şartıyla IXUS 75 talep ettim. bakalım bu sefer yeni makinemi sorunsuz alabilecek miyim..

#anl25' tarafından 13.11.2007 18:28:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 12 Kasım 2007, 15:41 - İp: 195.***.**2.98
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

anl25 en son bu konuyu ilettiğin yerin mail adresini önceden yazdın mı bilmiyorum ama tekrar yazar mısın? malum canon konusunda epey bir şikayet geliyor. diğer sorun yaşayan arkadaşlara referans olabilir bu durum..

Tarih: 12 Kasım 2007, 19:27 - İp: 81.***.**5.1
anl25
anl25 (üye)
Ankara / Amatör

Aslında murat bey'in söylediği şeyi yaptım.. Sadece http://www.canon.com.tr/contact.aspx adresindeki bilgileri kullandım. Bu arada fax çektiğim envai çeşit uluslararası sorumlunun hiçbirinden cevap gelmedi.

#anl25' tarafından 13.11.2007 10:25:37 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 13 Kasım 2007, 10:16 - İp: 195.***.**2.98
last hope
last hope (Objektif)
Amasya / Meraklı

yorumları yeni okudum canon konusunda fikirlerim yeniden değişti alırsam da spot alacağım artık haklı davanızdan ötürü kutlarım. işin peşini bırakmadığınız ve hakkınızı sonuna kadar aradığınız için. bir de japonyaya ulaştırabilseydiniz dilekçenizi çok güzel olacaktı. başka insanların da aynı dertten dolayı üzülmelerinin önüne geçilme şansı olacaktı. siz makinenizi aldıktan sonra erkayalar diğer kullanıcılara yine bildiğini okuyacak

Tarih: 13 Kasım 2007, 13:40 - İp: 81.***.**7.150
anl25
anl25 (üye)
Ankara / Amatör

Erkayalar bugün, 80 milyon ytl farkla ixus 75'imi teslim etti. Sütten ağzım yandığı için bayağı bir inceledim, bu sefer kutu yeni, makine yeni, seri no düzgün, henüz yazılımla incelemedim ama bir pislik yok sanırım. ya da sonunda beni kandırmayı başardılar.
Destek olanlara teşekkür ediyorum.

Tarih: 21 Kasım 2007, 01:02 - İp: 88.***.**1.126
hata
hata (üye)
Ankara / Meraklı

Hakkınızı sonuna kadar aradığınız ve amacınıza ulaştığınız için sizi tebrik ederim.

Tarih: 21 Kasım 2007, 09:51 - İp: 81.***.**6.195