mamierbaa
mamierbaa (üye)
Tokat / Amatör

7mp Lik Fotoğraf Kaç Mb Tır

arkadaşlar
bende kodak M 753 aldım. açıkcası görüntüsü hiç hoşuma gitmedi. sanki 3-4 mp lik bir makineyle çekilmiş gibi.
bir de fotoğraf yaklaşık 1 - 1,5 mb arası yer tutuyor. bana biraz az geldi çünkü diğer makinelerde çekilenler 3-4 mb civarında tutuyor. sizin makinelerinizde çekilen fotolar kaç mb tutuyor paylaşırsanız sevinirim. m753 kullananlar da yazarsa sevinirim. çünkü bana bir sorun var gibi geldi.

Tarih: 22 Ocak 2008, 12:21 - İp: 212.***.**2.155
husmenaga
husmenaga (üye)
İstanbul / Meraklı

Kesin bir büyüklük söylemek kolay değil bunun için.
Kullandığınız ya da makinanın default sıkıştırma ayarlarına bağlı olarak değişir, örneğin 7mp fine olsa başka, normal olsa başka sonuç verecektir, ne kadar kayıpla kaydedildiğine bağlıdır yani,
makinanızda böyle bir ayrı ayar var ise , en üst düzeyde kalite veren ayarı seçebilirsiniz,
yine, fotoğrafın içinde yer alan detaylara göre de MP değişir, beyaz arka fonda sade bir obje ile çok daha düşük bir dosya oluşabilirken, kalabalık çok renkli tamamen dolu bir kadrajda farklı büyüklükte bir dosya oluşabilir.
ISO ayarı, uzun pozlamanın etkisi (gece çekimleri örneğin) gibi nedenlerle de boyutlar değişir.
Her halukarda bahsettiğiniz büyüklük bana göre pek küçük bir boyut, düşük sıkıştırma gibi bir seçenek seçili olabilir, makinanızı kontrol edin.
Bu söylediklerim genellikle jpeg sıkıştırmalı fotoğraflar için geçerlidir.
Yani boyutu belirleyen tek bir değişken değildir.

Tarih: 22 Ocak 2008, 14:47 - İp: 212.***.**1.146
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

fotoğrafın mepiksel değeri fotonun görüntü kalitesiyle bir alakası yoktur.

7mp ama 3-4mp'lik foto kalitesi gibi diyorsunuz. böyle bir orantı olamaz.

Tarih: 22 Ocak 2008, 17:01 - İp: 88.***.**8.229
mamierbaa
mamierbaa (üye)
Tokat / Amatör

örneğin bir arkadaşta sony S650 7 mp lik makinede 4 megabayt tutuyor
aynı görüntü aynı yer kodak M 753 7 mp lik makinede 1.5 megabayt yer tutuyor.
sizce de bir gariplik yok mu bu işte
acaba diyorum birileri kaliteli deyip de insanları kazıklamaya mı çalışıyor.

Tarih: 23 Ocak 2008, 17:05 - İp: 78.***.**3.118
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

iki makineyle de ayrı ayrı cekim yap her çektiğin fotonun mb'ı bir olmaz.husmenaga yazmıs bu konu hakkında yazı

foto makinendeki ayarlarda iyi daha iyi çok iyi gibi mb değerini etkileyecek ayarlar da mevcut.

Tarih: 23 Ocak 2008, 17:59 - İp: 88.***.**8.229
krusty
krusty (Objektif)
İstanbul / Amatör

husmenaga'nın dediği gibi tabiki bir çok etken vardır.. ve yine husmenaga'nın dediği gibi her halükarda 1-1,5 mb 7mp bir fotograf için fazlaca küçük bir boyut

yine de ben makinanızdan kaynalkı bir problem olma ihtimalinin düşük olduğunu tahmin ediyoum.. inşallah makiandan değildir problem..ayarlarını iyice kontrol etmeniz sağlıklı olacaktır.

Tarih: 23 Ocak 2008, 19:22 - İp: 85.***.**7.121
mamierbaa
mamierbaa (üye)
Tokat / Amatör

teşekkür ediyorum arkadaşlar ilginiz için

Tarih: 25 Ocak 2008, 13:16 - İp: 78.***.**6.231
batuhan19b
batuhan19b (üye)
Çorum / Stüdyo Fotoğrafçısı

öncelikle resmin çekildigi ortama göre makinanın ayarlarına ıso ve f degerine beyaz ayarına ve resim kalitesine göre degişir
firmalar önceden çıkardıkları makinalarda gerçek olmayan mp ler kullanabiliyorlardı.markası önemli deyil benimde başıma geldi. ilk aldıgım makinayla çektigim 5 mp resimle diger makinalarımla çektiklerim arasında fark oluyor.bu gün denedim gene oluyor

yaklaşık 4 yıl önce bir arkadaş 5mp bir makina aldı geçen günlerde degişik bir markanın 8.1 mp makinasını aldı.her iki makinayıda 5 mp ayarlıyoruz aynı yerde aynı özelliklerde aynı anda çekiyoruz fark çok fazla.şunu anladımki.bazı markalar önceden mp sayısını abartarak yazmışlar.halen yazıyorlarmı bilmem.

benimde merak ettigim siz bu kıyaslamayı amatör makinayla profesyonel bir makina arasındamı yaptınız.eger öyle yaptıysanız bu fark oradan dogabilir.

Tarih: 26 Ocak 2008, 01:18 - İp: 88.***.**3.56
mamierbaa
mamierbaa (üye)
Tokat / Amatör

dediğim gibi bahsettiğim makine kodak M753
kıyasladığım makine ise sony S650
tahminimce ikisi de stüdyo için değil daha çok amatör kullanıcılara yönelik olsa gerek

Tarih: 26 Ocak 2008, 08:43 - İp: 78.***.**4.118
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

8 mplik bir makine 5 mp ayarlanınca yıne 8 mp fotograf ceker ancak fotograf makine içinde işlenir ve kucultulur.yanı karsılastırma cokda gercekci olmamıs.
-----

bende h1 var en iyiye ayarlı,5 mp fotografları 2.2 mb en fazla 2.24 yada enaz 2.16 gibi degerler alıyor.
arkadasımdaki 7.2 mp lik makine 3.5 mb fotograf ekiyor.

mesela bu fotografları paintte acıp save as derseniz aynı fotograf 600 kb ye falan duser.

-----
normalide sanırım 3 mb cıvarı olmalı enazından. fotograf kalitesini beste getirip deneyın,hala daha dusuk bir degerle kaydediyorsa makine sıkıstırma işlemi uyguluyordur.

Tarih: 27 Ocak 2008, 21:24 - İp: 88.***.**1.122
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Kaba bir hesap vereyim.
X MP görüntü veren bir makine RAW olarak yaklaşık X MB civarı fotograf verir.
En iyi ayarda JPEG ise bunun kabaca yarısı olur.

Yani en iyi ayar jpeg çekerseniz 7 mp makinanın yaklaşık 3.5 mp civarı görüntü vermesini beklersiniz.
Firmadan firmaya ufak tefek değişiklikler olur tabii.

Tarih: 28 Ocak 2008, 01:23 - İp: 81.***.**0.39