mamierbaa
mamierbaa (üye)
Tokat / Amatör

7mp Lik Fotoğraf Kaç Mb Tır

arkadaşlar
bende kodak M 753 aldım. açıkcası görüntüsü hiç hoşuma gitmedi. sanki 3-4 mp lik bir makineyle çekilmiş gibi.
bir de fotoğraf yaklaşık 1 - 1,5 mb arası yer tutuyor. bana biraz az geldi çünkü diğer makinelerde çekilenler 3-4 mb civarında tutuyor. sizin makinelerinizde çekilen fotolar kaç mb tutuyor paylaşırsanız sevinirim. m753 kullananlar da yazarsa sevinirim. çünkü bana bir sorun var gibi geldi.

Tarih: 22 Ocak 2008, 12:21 - İp: 212.***.**2.155
mamierbaa
mamierbaa (üye)
Tokat / Amatör

şöyle birşey yaptım
kodak yazılımını yüklemiştim bilgisayara
biraz karıştırayım dedim belki birşey çıkar
çekilen fotoğrafın üzerine gelip sağa tıklayınca GELİŞTİR diye bir menü gördüm
tıkladım
fotoğrafta gözle zor seçilir bir değişiklik yaptı yazılım
sonra fotoğrafa baktım boyutu 3.5 mb olmuş
acaba makine çekerken sıkıştırıp da çekiyor sonra kendine göre yeniden mi açıyor
anlamadım orasını

Tarih: 28 Ocak 2008, 10:32 - İp: 78.***.**5.10
lightmare
lightmare (üye)
İstanbul / Amatör

mamierbaa m753'ü ben de kullanıyorum. Aldığıma pişman oldum. 7 mp de çeksen resimler iç mekanda ve özellikle akşam berbat aşırı noise var. bulanık. bence kodaktan güzel bir kazık yedik. başka açıklaması yok. 3-4 mp lik eski canonlar daha güzel çekiyor dedi arkadaş.150 ytl imiş. canon almadığıma pişmanım ama tatil dönüşü kodak'a hesabını sorcam bunun.

Tarih: 28 Ocak 2008, 17:24 - İp: 78.***.**7.90
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

150 ytl lik canon?
7mpde bile noise ve bulanık ceken makineyı uc mp ye ayarlasanız yıne aynı ceker.kac mpde cekildigi fark etmez yani.
iso yuksek oldugu için oyle oluyor..
bu normal bir durum. otomatık makineler isoyu yukseltmeyı pek bi sever.
kazık yememişsiniz,makineninzin performansı okadar sadece.
emin olun 150 ytl lik bir canon bulsanız bile cok daha ıyı fotograflar alamayacaksınız.

Tarih: 28 Ocak 2008, 20:32 - İp: 78.***.**6.202
bisquit
bisquit (üye)
Antalya / Meraklı

3.2mp canon foto makinesiyle..

tüm ayarları aynı olmak kosuluyla tam 1mb foto da cektim 2.5mb foto da. 1.sayfada belirtilen değerler etkliyor foto boyutunu.bir de makinenin kendi içerisindeki sıkıştırma yolu da buna etki ediyor.

dpreview sitesinde incelemesi yapılms fotoğraf makinalarının orjinal fotolarını indirebilirsin. oradan mp ile orantı kurup kendin de kontrol edebilirsin. belki kıyaslama yaptıgın o 2 makinanın incelemesi vardır

#bisquit' tarafından 29.01.2008 00:38:36 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ocak 2008, 00:35 - İp: 88.***.**6.210