sobzln
sobzln (üye)
Eskişehir / Meraklı

Optik Ve Dijital Zoom Ne İşe Yara!!

lütfen biri bana optik zoom ve dijital zoomun ne işe yaradığını anlatsın...Yani kamerayla bir yere zoom yaparken hangisi daha önemli ve hangisine kıssaas alınmalı...Şimdiden teşşekkürler cevaplarınız için...

Tarih: 7 Ağustos 2005, 17:22 - İp: yok
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kimbazorun bahsettigi video kamera..20x optikle 40x optik arasında tabiki cokca fark var..ancak suda varki zoom oranı artıkca yanı cok uzaktaki bir nesneye zoom yapınca,titremeden kaynaklanan bir sorun olacak..kesinlikle tripod tasıman gerekecek..aksi halde elin 1 santim tıtrese goruntu 40 santımlık bir kayma yapacaktır..vıdeo kamerada titreşim onleme nekadar işe yarar hiçbir bilgim yok ama bukadar buyuk bir farkı kapatamaz..neyın cekimini yapacagın cok onemli..dugun dernek cekeceksen zaten 40x zoom yapmanı gerektirecek bir durum yok..yok ben kameramı teleskop gibi kullanacagım diyorsan ozaman olabilir..

Tarih: 26 Nisan 2007, 12:23 - İp: 193.***.**3.145
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sözü edilen video kayıt cihazı, onlarda 20x te var, 40x te.
40x optik zoom elbette tercih edilir, ve fiyat farkına değer. Ancak o kadar yüksek bir büyütmede otomatik odaklamada problem olabilir, eğer ışık çok iyi değilse. ve sarsıntısız çekim yapmak için tripod gerekebilir.
Her şeye rağmen 40x optik zoom bence değer.

Tarih: 26 Nisan 2007, 17:01 - İp: 85.***.**0.216
kimbazor
kimbazor (üye)
Eskişehir / Amatör

Arkadaşlar fikir ve görüşleriniz için teşekkür ederim.

Tarih: 26 Nisan 2007, 18:53 - İp: 88.***.**3.187
fdemirhan
fdemirhan (üye)
İstanbul / Amatör

Sadece birinci sayfaya bakmış olmalıyım. Gaijin in yazısını görmden cevap yazdım. Aynı şeyleri tekar etmişim, gereksizce.

Tarih: 26 Nisan 2007, 19:58 - İp: 85.***.**0.216
-izmir-
-izmir- (üye)
İzmir / Meraklı

MERHABA

Yapılan yorumların hepsini okudum ve bir zamanlar benimde kafamı kurcalayan zoom çeşitlerini sizlere anlatmak, hatta göstermek istiyorum.

OPTICAL ZOOM : Optikal zoom başlı başına standart olan zoom dur. Yani lenslerin sağlamış olduğu ve bu zamanda her camerada bulunan, cekmek
istediğimiz görüntüyü yaklaştıran bir zoomdur.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

DIGITAL ZOOM : Digital zoom, zoom değildir sadece camera ekranındaki görüntüyü çekilmiş olsun veya daha çekme aşamasında olan görüntüyü ekranda daha da büyütmektir.

Mesela bilgisayarınızda koyduğunuz bir resmi farz edelim, bu resme
mous ile yaklaşmanız camera da Digital Zoom diye adlandırılır.

Uzun lafın kısası......
Bilgisayar ekraninizda resmi büyütme = Camera da DIGITAL ZOOM demektir.

************** ÖNEMLİ **************

DIGITAL ZOOM ile yaptığınız her bir yaklaşma Fotoğrafın çözünürlüğünü düşürür.

O bakımdan Digital Zoom mu Çok hatta hiç önemsemeyin.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

TOTAL ZOOM : Total Zoom da makinanızda olan zoom ların çarpımıdır.

Mesela diyelim --A-- isimli bir camera 20X Optical Zoom 4X de Digital Zoomu olsun, bunun ikisinin carpımı yani.....

20X Optical Zoom x 4X Digital Zoom = 80X TOTAL ZOOM

************** ÖNEMLİ **************

*****Matamatiksel olarak düşünmeyin sakın TOTAL ZOOM mu.*****

Yani 20X yaklaştım 4 tane 20X yaklaşacağım ne güzel yaaaaa... YANLIŞTIR

20X yaklaştım 4x te digital ile yaklaşacağım demek. Bu çarpımları, 80X göz boyamadır.

BİRDE ARADAKİ FARKLARI SİZ TESPİT EDİN.

http://www.youtube.com/watch?v=xyeyLBcJuAs
http://www.youtube.com/watch?v=6uB8XzyKFHw&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=1OZI6XoUJMU&feature=related

Youtube ye giremeyen veya girmesini bilemeyen varsa bana yazabilir. Gayet basit olduğunu sizde göreceksiniz.

Tarih: 1 Mart 2010, 16:37 - İp: 88.***.**9.122
-izmir-
-izmir- (üye)
İzmir / Meraklı

Bir fotoğraf veya video çekerken ZOOM sevenler

Optical zoom keşke 50,60,70,80X gibi olsa derseniz Camera lardan cok Camcorder lara ( Video cameralara ) ağırlık versin.

Digital Camera larda 24-800mm arası bir uzaklıkta görüntü sağlamak, SLR cameralarda oldukca sahmetli ve pahalı.

Yeni bir araba fiyatına yakın pahalı Objektifler var. Daha sıkca satılan ve nesilimizin rabet gözterdiği "Point-and-Shoots Camera" ( SLR harici cameralar ) da sensör boyutları, objektif kalitesi, iso oranı, çözünürlük gibi özellikler DSLR cameralarla boy ölçüşür oldu.

O acıdan Fotoğraf kalitesi yanı sıra ZOOM değerlerine önem veren "Point-and-Shoots Camera" lara ilgi duyabilir.

** Canon Powershot SX10 IS --- 20x Optical Zoom --- 28mm - 560mm
** Sony Cybershot DSC HX1 --- 20x Optical Zoom --- 28mm - 560mm
** Olympus SP 800 UZ --- 30x Optical Zoom --- 28mm - 840mm
** FujiFilm FinePix HS10 --- 30x Optical Zoom --- 24mm - 720mm

Aralarında Olympus veya Fuji yi tavsiye ederim.

Bundan fazla ZOOM isteyenlere en yukarıda yazdığım gibi CAMCORDER ları dikkate alsın.

Tarih: 2 Mart 2010, 00:27 - İp: 88.***.**7.25