sobzln
sobzln (üye)
Eskişehir / Meraklı

Optik Ve Dijital Zoom Ne İşe Yara!!

lütfen biri bana optik zoom ve dijital zoomun ne işe yaradığını anlatsın...Yani kamerayla bir yere zoom yaparken hangisi daha önemli ve hangisine kıssaas alınmalı...Şimdiden teşşekkürler cevaplarınız için...

Tarih: 7 Ağustos 2005, 17:22 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Dijital zoom bir işe yaramaz dikkate alacağınız optik zoom olsun zoom görüntüyü yakınlaştırmaya yarar

Tarih: 7 Ağustos 2005, 18:18 - İp: yok
sobzln
sobzln (üye)
Eskişehir / Meraklı

çok teşekkürlar kobra...

Tarih: 7 Ağustos 2005, 18:41 - İp: yok
profesor
profesor (üye)
İstanbul / Doğa Fotoğrafçısı

Cevap için geç kaldım ama, optik zumla konuya aynı dürbünde olduğu gibi yaklaşırsın ama dijitalde grafik programlarıyla zoom yapar gibi yaklaşırsın yani dijital zoom da çekilen fotoğrafın içinden bir bölüm kesilir ve eski büyüklüğüne getirilir.

Tarih: 16 Ağustos 2005, 11:33 - İp: yok
baturica
baturica (üye)
Bursa / Profesyonel Fotoğrafçı

optik zoom gerçek yakınlaşmadır. Dijital zoom büyütmedir yani sahte yakınlaşmadır. dijital zoomda görüntüdeki pikselleri büyütür sadece. Sonuç olarak dijital zoom kötüdür. Kesinlikle kullanılmaması gereklidir.

#baturica' tarafından 20.08.2005 13:08:01 tarihinde düzenlendi.

#baturica' tarafından 20.08.2005 13:08:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 20 Ağustos 2005, 13:07 - İp: yok
acesur
acesur (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Arkadaşlar optik zoom hakkında söylediklerinize katılıyorum Fakat digital zoom hiç işe yaramaz bir özellik değildir. resim çektiğimizde hemen bilgisayarda görme şansımız olmayabilir, bu durumda digital zoom mevcut olan ekranda resmi büyüterek gözden kaçabilen ayrıntıları görmenizi sağlayabilir.

Tarih: 9 Eylül 2005, 09:12 - İp: yok
kobra
kobra (üye)
Sakarya / Meraklı

Çekimden sonraki yakınlaştırma dijital zoom olarak değerlendirilmez o başka bir durum burada kastedilen fotoğrafı çekerken yapılan zoom

Tarih: 12 Eylül 2005, 21:11 - İp: yok
acesur
acesur (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

kobra galiba biraz daha araştırma yapmam gerekiyor. Sayende birşey daha öğrendim.

Tarih: 13 Eylül 2005, 10:06 - İp: yok
fanifan
fanifan (üye)
Bayburt / Amatör

uzaktaki bir arabanın resmini çekmek istedim, optik zoomu sonuna kadar açtığım zaman araba resmin %25 ini filan kaplıyordu, etraftaki ayrıntının benim için önemi olmadığından diğital zoomuda kullandım ve sadece arabanın resmini çekmiş oldum,
böyle durumlarda foto kalitesini iyi ve en yüksel piksele ayarlarsanız sonuç ta iyi olabiliyor

Tarih: 27 Eylül 2005, 11:52 - İp: yok
kimbazor
kimbazor (üye)
Eskişehir / Amatör

Arkadaşlar ben bişey soracağım yardımcı olursanız çok sevinirim. 20X optik zoom mu iyidir yoksa 40X optik zoom mu iyidir. Kamera alacağım ama kararsız kaldım.İki sony marka HDD li kamera var DCR SR30 ile DCR SR32 aralarında 600YTL fark var teknik özelliklere baktığımda tek fark birini optik zoomu 20X ve digital zoomu 800X (bu pahalı olanın DCR SR20) diğerinin optik zoomu 40X digital zoomu 2000X) bu fark için değer mi 600 YTL bir fikir verirseniz çok sevinirim .Şimdiden teşekkürler.

Tarih: 22 Nisan 2007, 12:29 - İp: 88.***.**0.120
merson
merson (üye)
Manisa / Amatör

kimbazor,
20x gibi optik zoom yok piyasada, toplam zoom miktarı yazan firmalar yanıltıcı olabiliyor.
Alacağın makinadaki optik zoom değeri senin içi önemli olmalı. 5x ile 10x arası olabilir.

#merson' tarafından 22.04.2007 20:18:57 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Nisan 2007, 20:01 - İp: 88.***.**6.62