annarona
annarona (üye)
İstanbul / Amatör

Beyaz Dengesi....

Arkadaşlar merhaba...
Bu hobiye yeni başlayan birisi olarak beyaz dengesi hakkında bir sorum olacaktı.
Çok yakın bir tarihte Canon A520 model bir makina aldım.Yavaş yavaş özelliklerini öğreniyorum.Ama şu uyarlanabilir beyaz dengesi olayına takıldım.Makinanın kılavuzunda bu ayarın beyaz bir fon üzerine gelip set tuşuyla ayarlanabileceği söylenmiş.Peki bunu ayarlarken flaşın,enstantane hızının, diyaframın, asa değerinin durumu ne olacak?Ayar esnasında bunların sayısal değeri ne olmalı? Bunlar dışında yapılabilecek herhangi bişey var mı?

Yardımlarınız için teşekkürler...

Tarih: 23 Mart 2006, 23:16 - İp: yok
makara
makara (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

daha iyi anladım teşekür ettim
A700 ayarını bilen arkadaşları meydana davet ediyorum
bu arada bende kılavuzu ariyim bulursam paylaşırım

Tarih: 26 Mart 2009, 20:18 - İp: 85.***.**6.166
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Son ilave ....Illa makinada degistirmek de gerekmiyor . Cekim RAW ise Photoshopta da duzeltilebiliyor . Bildigim kadariyla sonuc ayni oluyor .

Tarih: 27 Mart 2009, 02:24 - İp: 96.***.**9.175
trenci
trenci (üye)
Uşak / Meraklı

makar dostum, ben makinada beyaz ayarını genellikle hazır ayarlar veya kelvinle oynayarak yapıyordum. manuel beyaz ayarı için kullanım kılavuzunda anlatılıyor ve "...beyaz bir objeye odaklanın..." diyor. bu beyaz obje ocaklıların dediği gibi a4 kağıt olduğu gibi boru gibi bir ambalajda satılan pringıls cipslerinin kapağı ile yapanlar da varmış, 150 dolarlık bu iş için yapılan filtreler de varmı.

bahsettiğim pahalı filtre kullanılarak yapılan beyaz ayarı ile çekilmiş deneme fotoğraflarını görmüştüm bir forumda. arkadaş beyaz ayarı yapmadan da çekmiş. arasında bariz fark vardı ve ayardan sonraki çekimlerdeki renkler gerçekten çok çok iyiydi.

Tarih: 11 Temmuz 2009, 12:06 - İp: 85.***.**4.11
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

En iyi beyaz ayarı %18 gri kartla olur. renk dengesi bakımından nötr bir nesneyle ( gri renk ) de beyaz ayarı olur. Beyaz ve gri 3 rengin birleşiminden oluşuyor ( Kırmızı, mavi,yeşil) , bunların hepsi aynı oranda olursa ortaya çıkan renk gridir, ( photoshop'ta mesela 128,128,128) ; bunların hepsi aynı oranda ve güçlü olursa beyaz oluyor ( photoshop'ta 255,255,255 ) . Maksat şu diyelim ortamda sarı ışık var : diyoruz ki Ey fotoğraf makinesi ortamda sarı ışık var , bunu hesaplaman için sana gri bir nesne gösteriyorum) fazlalık sarıları azalt ve nesneyi gri yapmak için gerekli renk düzeltmesini belirle, aynı düzeltmeyi birazdan çekeceğim fotoğraf için de kullan... Bunu yap ki nesneler orjinal renkleriyle ( öğlen saatinde bulutsuz havada gün ışığı altındaki ) çıksın . Fotoğraf makinesi de tamam abi diyip çekiyor....

Tarih: 20 Temmuz 2009, 23:11 - İp: 213.***.**7.77
kahraman_
kahraman_ (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

ben S2 pro da beyaz ayarını a4 kağıdıyla yapıyorum, D200 içinde 5600 kelvin ayarını kullanıyorum,az aşağı,az yukarı kelvin ayarlarıyla çekim yapıp renk yoğunluğunu test edin ve en iyi sonuçta çekime devam edin,o ğün bu ğündür 5600 kelvine devam ediyorum.

Tarih: 24 Eylül 2009, 19:13 - İp: 88.***.**2.71
atilla61
atilla61 (üye)
İstanbul / Amatör

Bu yüzde 18 gri kağıt nerden temin edilir, bilen bir arkadaş varmı

Tarih: 10 Eylül 2010, 14:35 - İp: 212.***.**5.121