lovex
lovex (üye)
İstanbul / Meraklı

Vesikalik Ayarlari

Merhaba arkadaslar ,
Ben siteye henuz uye oldum , aslinda beni ilgilindiren bir konu buralara kadar surukledi tabii bunda google'in katkisida buyuk oldu. Aslinda konu su ;
Ben vesikalik resimlerin Photoshop ayarlarini ogrenmek icin girmistim fakat su adreste http://forum.netfotograf.com/studyo_foto.asp?msg_id=3005 gecen muhabbetler beni dumura ugratti. Alti ustu verilecek iki satirlik yaniti buyuk bir sirmis gibi saklamaya kalkan o zihniyetler hangi akila hizmet ediyor diye dusunmeden edemedim.

Is hatta oyle bir boyuta gelmis ki gorende bu yorumlari yapan arkadaslarin bu isin okulunu okudugunu zannedecek ama sorsan bir cogu lise diplomasini zar-zor edinmis yada kiytirik acikogretim mezunu ve ustelik cirakliktan gelme. Kendilerinin buyuk zorluklarla ogrendikleri bu basit bilgiyi adeta bir sirmis gibi saklamaya calismak anlasilan bu muhteremlerde bir sanat haline gelmis. bir seyleri paylasmayacaksiniz o zaman bu sitede ne isiniz var diye. Eger paylasmak istemiyorsaniz bu arkadasinizida asagilamanin anlami yoktu cevap yazmazdiniz olur biterdi.

Vesikalik Resim Ayarlari :

1 - http://www.dpchallenge.com/tutorial.php?TUTORIAL_ID=22

2 - http://www.ephotozine.com/techniques/viewtechnique.cfm?recid=252

3 - http://www.forumuz.biz/showthread.php?t=23105&page=1

Tarih: 29 Eylül 2006, 06:22 - İp: 85.***.**8.153
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

photoshop programına biraz emek harcamış kimse, böyle teknik bir detayı internetden aramak durumunda kalmazdı..

http://forum.netfotograf.com/studyo_foto.asp?msg_id=3005&offset=10

sayfasında fotovenusa arkadaşımızdan başkasına cevap yazmadığımı görebilirsiniz..

sitede, amatörlere yönelik yardım cevaplarımıda bulabilirsiniz...

Profesyonel fotoğrafçılara hizmet sunan bir işletmeyi temsil ettiğimide görebilrsiniz...

vesikalık ayarı gibi bir konuyu stüdyo fotoğrafçılığı bölümünde hoş görmediğimide okuyabilirsiniz..

gideceğiniz adresin, photoshop bölümü olması gerektiğini açıkça yazdığımıda okuyabilirsiniz..

yazdığınız adreslere bakmadım.. ancak photoshop bölümünde, daha iyi açıklamalar olduğuna eminim..

üye olalı henüz 6 saat olmuşken, stüdyo fotoğrafçılığı bölümünde konu açmanızı yadırgadım.. sitede 6 saatlik bir üyenin bu yorumlarını daha çok yadırgadım...

Tarih: 29 Eylül 2006, 10:21 - İp: 85.***.**2.58
nemru_t
nemru_t (üye)
Ankara / Meraklı

ben bu zamana kadar bukadar paylaşıma açık bir site görmedim hayatımda.ama cılkınıda cıkartmayalım dimiii

hehehe ben meraklı üyeyim bana her soru mubah [>:D

Tarih: 29 Eylül 2006, 11:11 - İp: 85.***.**9.24
zyilmaz
zyilmaz (üye)
İstanbul / Amatör

Lovex benim konuyla fazla bir alakam yok ama takıldığım bir nokta var. kiytirik acikogretim mezunu ne demek oluyor? Sen açıköğretimi kolay mı sanıyorsun?
Ben trakya Üniversitesini bitirdim ve ikinci diploma için açıköğretim okuyorum. 3 sene de 2. sınıfı yeni bitirebildim.
Normal örgün öğretimde öyle de böylede geçiyorsun. karşında bir muatap var en kötü ihtimal. Ama Açıkoğretimde? Bilgisayarlar ve makinelerle mi muatap olacaksın?

Seni kıytırık dediğin açıköğretimi okumaya davet ediyorum.
Belki söylediğinden utanırsın...

Arkadaşlar K. bakmayın eemk verdiğim birşeyden kıytırık diye bahsedilmesi canımı sıktı biraz
Siz devam edin

Tarih: 29 Eylül 2006, 11:58 - İp: 85.***.**8.126
lovex
lovex (üye)
İstanbul / Meraklı

mete007 , Arkadasim verdigin cevaplar o kadar siradan ve o kadar politik ki utanmasan benim senden ozur dilememi bile bekleyeceksin. Sorun oldukca basit biri yardim istemis ve siz diger arkadaslar da bu sanki bir devlet sirriymiscasina bu ise yanasmamissiniz yardim etmediginiz gibi bir de elestirmeyi uygun gormussunuz.
Senin kimi neyi temsil ettigin beni zerre baglamaz sen bu isin okulunu okudun mu ? Cevap oldukca net "Hayir" peki ne sekilde ogrendin ? "Ciraklik vs." Daha bu ahkam kesmeler neyin nesi ?

zyilmaz , evet arkadasim sana verilecek cevabimda var ilk once bitirdigim univ.'leri sirayla yazayim ne dersin ?

1 - YTU bilg. prog. (1998-2000)
2 - Marmara Bilg.ogr (2000-2003) (DGS)
3 - AOF isletme (2006)

Simdi sen AOF'de ne dersler var derssen ben de sana kucuk bir hatirlatma yapmak isterim.
isletme 3.sinif Is ce Sosyal Guvenlik Hukuku dersi safya 171 (rasgele secilmis) ve ilk baslik SENDIKA UYELIGI diye baslayip devam ediyor hatta ve hatta nedense bu isletme okuyan arkadaslarin korktugu dersler arasinda Iktisada Giris , Maliyet Muhasebesi , Finansal Yonetim , Muhasebe vs. gibi sayisal dersler agirlik kazanmakta cunku But. sinavlarina kalanlar arasinda yapilan istatistikler bunu gosteriyor.Bir ikinciside bunu okumayan bilemez 1,2 ve 3.sinifa kadar danismanlik varken 4.sinifta yok.
Simdi arkadasim bu kadar cevaptan sonra yine bu adreste http://forum.netfotograf.com/studyo_foto.asp?msg_id=3005 vermis oldugunuz gibi sizin icin cok zor olan bir seyi baskasi icinde zor zannetmeniz beni cileden cikariyor. Arkadasim sen guc bela AOF bitirmis olabilirsin bunu cok zor bir bolummus gibi deklare edemezsin madem bu kadar zor ve gerekli neden is hayatinda is forumlarinda (AOF haric) diye bir ibareyle karsilasiyoruz.
Vesikalik konusunda ne kadar hakli oldugumu kendiniz yeterince ispatliyorsunuz.

Neyse artik ne cevap vereceginiz beni ilgilendirmez. Ben insanlik gorevimi yaptim arastirdim buldum daha sonra baskalarida bulsun diye adresleri de topluca bu foruma yazdim.

Kolay gelsin ...

Tarih: 29 Eylül 2006, 12:39 - İp: 85.***.**8.117
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

insanlık görevi olarak, "kurt adam" logosu taşıyan bir siteye link verilmiş...

o siteyi şöyle biliriz; haylaz veletler birbirine söyleyip sırıtır..

Stüdyo fotoğrafçılığı ile ilgili bu bölümü karıştırmaya gelmiş provokatöre prim vermeyiniz.. cevap yazmayınız..

ama, herkes görmeliki.. ibreti alem olsun...

lovex veya erkeks .. belki aynı kimsedir..

Tarih: 29 Eylül 2006, 13:07 - İp: 85.***.**2.234
lovex
lovex (üye)
İstanbul / Meraklı

Haylazlarin takildigi site mi ? Senin o haylazlardan farkin ne ?
Mesaj yazma biciminden de anlasiliyor ki kisiligini tamamlayamamissin ve bu da yazdigin mesajlara yansiyor tipki o haylazlar gibi her mesajinda smileyler kullaniyorsun.

O site google'da ki arama sonucu edindigim senin ve senin gibi dusunenlerin cevap vermekten bile korktuklari konuyu tum haylazliklarina ragmen cevaplayan bir forum sitesi.

Arkadasim mesajlari dikkatli okuyan her akli basinda insan kimin provoke ettigini gorur. Ben sizin yazdiginiz her mesaja cevap verdim konularla alakali mesajlar yazmaya gayret ettim. Ama goruyorum ki senden daha hakli birini burada gormek seni rahatsiz ediyor. Senin gibi tiplere hayatin her alaninda rastlamak mumkun.O yuzden garipsemiyorum.

Tarih: 29 Eylül 2006, 13:25 - İp: 85.***.**8.117
fotoismet
fotoismet (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

#fotoismet' tarafından 01.04.2007 14:05:08 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Eylül 2006, 17:16 - İp: 85.***.**3.111
lovex
lovex (üye)
İstanbul / Meraklı

fotoismet , Gercekten seni muhatab alip bildiklerimi ispatlamak isterdim ama gel gor ki sen daha
Bitmap resim formati nedir , bu formatta RGB renk duzeni nasil siralanir , Photoshop vb. programlar
isleyecekleri resimleri ilk once hangi formatta hangi bellek alanina alarak islerler , renk teorileri nedir ,
filtrelerin matematiksel formulleri nedir bilmezken 10 senedir bildigin ve yaptigin tek is olan Deklansor'e basmakla
bana bir seyler bildigini iddia ediyorsan ben de sana sadece gulumsuyorum . Daha bu kadar temel seylerde
eksikken fotografciyim ben diyebilmen oldukca ilginc. Cahil cesaretine verilebilecek en guzel tanim olursun.

Bu cevaplarim seni mutlu etti mi ?

Bu arada ozellikle belirtmeliyim ki ben fotografciligi asla kucumsemedim sadece bu kadar basit bir bilgiyi saklamanin ve bu kadar basit bir bilgi arkasindan atip tutmanin ne kadar yersiz oldugunu gostermeye calisiyorum.

Fotografcilik kimsenin tekelinde degildir. Isini duzgun yapiyorsan zaten kazaniyor zaten taniniyorsundur. Aksi durumda senin de ne benden ne bizden farkin vardir.

Tarih: 29 Eylül 2006, 17:51 - İp: 85.***.**8.117
lovex
lovex (üye)
İstanbul / Meraklı

Siteyi iyice bir dolastim bu konu mutlaka cevaplanmis olmali dedim ve sonuc harika. Sayin suysal1 bu konuya konu icinde aciklik getirmis. Bu arkadasima defalarca tesekkur ediyorum.

-----------------------------------------------------------
suysal1 'den Alinti :
Çok rahat çekebilirsin.Gündüz gün ışığı gölgesinde her iki taraftan eşit aydınlanmış (iki pencereden aydınlanan) bir yeri seçmelisin. Aydınlanma tek taraftan olursa bir yüzü koyu çıkacaktır. Arka plan açık renk olursa yüksek enstantene ile çekim yapabilmen işini kolaylaştıracaktır. Ben ışık az olursa beyaz badanalı bir yer seçiyorum. Işık çok olursa zeytin yeşili düz kırışığı olamayan herhangi bir tekstil ürünü fon olarak kullanabilirsin. (Zeytin yeşili ten rengini daha belirgin yapmada etkili.)Vücüdun ne kadar kısmı kadraja dahil edilmiş diye önceki vesikalık fotoğraflarına bak.Kaburgaların başladığı yerden başlayıp başın bitiminden de bir miktar boşluk olacak şekilde kadrajı ayarla ve çek. Olay şimdi çok daha kolay.

Daha sonra Photoshop'ta resmi aç. Sol taraftaki araç düğmelerinden Crop'u tıkla. Üst kısımda açılan kutucuklara Widh:4,5 cm Height: 6 cm. resulation :300 pixel/inch yaz. Mause ile resmin üzerinden vesikalığa uygun ölçüde sürükle ve enter'e bas.Yine sol kısımdaki araç çubuğundan üstte ikinci sıranın sonunda buluna Magic Wan Tool'u tıkla. Daha sonra mausu hiç bir yere tıklamadan resmin üzerine geli sağ tıkla. Select all ile tamamını seç . Yukaridan File menüsünün yanındaki Edit menüsünden copy diyerek hafızaya alıyoruz.

Daha sonra File/New Pereset:Custom, Widh:10 cm Height: 15 cm. resulation:300 pixel/inch,8 bit, Backraund:white yapıp ok. 'liyoruz. Üst menüden Wiev/sahow/Grid'i tıklayarak yeleştirmenin kolay olması için ızgaraları görünür hale getiriyoruz.Edit menüsünden paste yani Ctrl :v . yapıp yapıştırıyoruz. Sağdaki araç çubuğundan 1 sıranın sonundaki move tool 'u tıklıyoruz. Ve resmi mause ile sütükleyerek yerleştiryoruz. Daha sonra Alt tuşuna basıp mause ile fotoğrafı sürüklüyoruz. 4 adet yerleştiriyoruz. File/save as ile skıştırmasız jpeg olarak kaydediyoruz ve baskıya gönderiyoruz. Rötuş yapma kısmını size bırakıyorum . Photoshop'u iyi öğrenmeniz gerekiyor. Vesikalığınız hayırlı olsun.

Tarih: 29 Eylül 2006, 18:35 - İp: 85.***.**8.117
f_sinan58
f_sinan58 (üye)
Edirne / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadasım..ben cıraklıktan gelmeyım..7 yasında basladım bu ıse.fılolojı okudum. ama bu ıs daha agır bastıgı ıcın ogretmenlık yapmadım..paylasmak erdemdır.bılgı paylasılınca buyur.kendısıne saklanan sey bılgı degıldır.. saygılarımla..

Tarih: 5 Ekim 2006, 19:48 - İp: 81.***.**6.29