reyhan
reyhan (üye)
Kırklareli / Stüdyo Fotoğrafçısı

Profesyonellerden Cevap Bekliyorum

slm arkadaşlar stüdyo fotoğrafçılığı yapıyorum ve konumu buraya açıyorum acaba merak ediyorum çektiğiniz stüdyo fotoğraflarını ve vesikalıkları arşiv mi yapıyorsunuz müşteriyemi veriyorsunuz ve müşteri sizden bunları taleb ettiğinde nasıl izah ediyorsunuz bize bu konuda tüketici ne kadar saygı gösteriyor ve gerçekten yasada bir yerde yasal olarak belirtilmiş bi r madde varmı hepimiz zaman zaman karşılaşırız böyle durumlarla çözümünüz ne oluyor emeğimize saygı yok bence ve acaba bu kendi çekimlerini müşterilerine verenler varmı herkese iyi güzel bir sezon geçirmek dileğiyle

Tarih: 17 Mayıs 2007, 11:23 - İp: 81.***.**3.139
pıto
pıto (üye)
İzmir / Stüdyo Fotoğrafçısı

slm hiç bir şekilde arşivimi vermiyorum o dükkanın demirbaşı gibi düşünmelerini istiyorum eskiden negatifti şuan cd arşivi ne vesikalık ne dijital çekim arşivini(düğün,söz v.b)vermem
kolay gelsin

Tarih: 18 Mayıs 2007, 10:28 - İp: 85.***.**9.225
fotoali
fotoali (üye)
Muğla / Stüdyo Fotoğrafçısı

Selam ...

1965 ten beridir iş yerimiz açık ve halen daha arşivimde 20 yıllık resimler mevcut...arşiv bir fotoğrafçının geleceği:demirbaşıdır...ve bütün müşterilerimizde buna saygı duyar...ben bi emek harcıyorsam o emeğin karşılığını almalıyım...

stüdyo resim arşivimi özel nedenler olmadığı müddetçede varmiyorum...

Tarih: 22 Mayıs 2007, 20:30 - İp: 88.***.**3.52
jackalls
jackalls (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Slm. Arkadaşlar bende 22 yıllık studyo fotoğrafçısıyım ve bu işe başladığım günden beri ustalarımızdan öğretildiği gibi kesinlikle arşivimizi vermiyoruz ayrıca evet bunun içinde fotoğrafçıların emeğini koruyan bir madde var yani müşteriye eğer studyoda resim çektiyseniz vermek zorunda değilsiniz hatta satın almak istese dahi..Ama eğer dış mekan çekimiyse yani siz müşterinin mekanına gidip çekim yaptıysanız bunu ücret karşılığı vermek zorundasınız tabi bunun bedelini ödemek zorundalar mesela biz eğer 200 adet baskı yaptırdıysa mekanında çektiğimiz bütün resimlerin cd sini 750 ytl karşılığı satıyoruz aksi taktirde kesinlekle satışımız söz konusu değil meslektaşlarımın bilgisine.. hepimize bol kazançlarbye

Tarih: 25 Mayıs 2007, 23:53 - İp: 88.***.**4.21
kara murat
kara murat (üye)
Malatya / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşlara katılıyom müşteriye verilmez

#kara murat' tarafından 27.05.2007 10:59:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Mayıs 2007, 11:45 - İp: 88.***.**7.120
alcholica
alcholica (üye)
Kocaeli / Stüdyo Fotoğrafçısı

Elbetteki arsivimizi vermiyoruz hani bazen es dost davasina vermek zorunda kaldigimiz zamanlarda olmuyo degil tabiki... o zamanda verdigim insanin bi baska yerde bastiramayacak sekilde kalitesini dusurup cd ye cekip veriyorum sahsen tabi o da ne kadar isini goruyor tartisilir....

Tarih: 1 Temmuz 2007, 21:59 - İp: 88.***.**5.123
ardateo
ardateo (üye)
Antalya / Özel Gün Fotoğrafçısı

BİZ KONUYU "TELİF HAKKI" ŞEKLİYLE VATANDAŞA AÇIKLADIK...
SADECE VESİKALIKLARI CV YE VEYA MESSENGER İÇİN İSTEYENLERE 4,5X6 72 DPİ OLARAK SATIYORUZ O DA 12 VESİKALIK FİYATINA....SADECE CD İSTEYENE DE 10 YTL YE

Tarih: 29 Temmuz 2007, 16:40 - İp: 85.***.**3.169
liebster
liebster (üye)
Kütahya / Firma

bizde firma olarak olaya namus gözüyle bakıyoruz ve asla kimseye vermiyoruz..bedelle bile olsa..

Tarih: 29 Temmuz 2007, 16:42 - İp: 88.***.**1.91
fotoibrahi
fotoibrahi (üye)
Kocaeli / Stüdyo Fotoğrafçısı

müşteriye bu emeğin karşılığı olmadığı... ve de vermek zorunda olmadığımızı ve mutlaka fotoğrafın benim arşivimde saklı olmasını istemediği durumlarda film döneminde gözünün önünde yırtarım... şimdiki zamanda da silerim... vermek konusuna karşıyım... denildiği gibi arşivleri fotoğrafçının demirbaşı gibi görüyorum...

#fotoibrahi' tarafından 26.08.2007 23:44:58 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Ağustos 2007, 23:43 - İp: 88.***.**1.110
snapshot
snapshot (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

www.fotocevdet.com
öncelikle çok iyi bir konuya değinmişsin...
her bilgisayarı olan kişifotoğraflarını cd olarak istiyor veremeyiz cevabına ise ne olacakki 1 adet cd 30 kuruş diyor(işte bennde en çok buna kızıyorum)ama cevabım kesin ve net oluyor 1 adet fotoğrafın cd ye aktarım bedeli 100ytl diyorum açık ve net istersede hemen verebilirim...
niye böyle pahalı olduğunu soranlara ise durumu izah ediyorum emekten bahsediyorum anlayanlar oluyor fakat anlamayıpta direnenlerle muhatap bile olmuyorum...
bu benim yöntemim biraz garip ama mecburuz...

Tarih: 28 Ağustos 2007, 20:09 - İp: 88.***.**6.141
tunj
tunj (üye)
İstanbul / Meraklı

bu biraz fotoğrafçıya kalmış bir olay aslında. eğer müşterim bana "vesikalık" için geliyorsa, veririm vesikalığını, alırım paramı. Resmin dijital halini vermem. Onuda isterse ayrı bir ücret ödemek zorunda bana göre.

Tarih: 10 Eylül 2007, 13:31 - İp: 85.***.**6.140