reyhan
reyhan (üye)
Kırklareli / Stüdyo Fotoğrafçısı

Profesyonellerden Cevap Bekliyorum

slm arkadaşlar stüdyo fotoğrafçılığı yapıyorum ve konumu buraya açıyorum acaba merak ediyorum çektiğiniz stüdyo fotoğraflarını ve vesikalıkları arşiv mi yapıyorsunuz müşteriyemi veriyorsunuz ve müşteri sizden bunları taleb ettiğinde nasıl izah ediyorsunuz bize bu konuda tüketici ne kadar saygı gösteriyor ve gerçekten yasada bir yerde yasal olarak belirtilmiş bi r madde varmı hepimiz zaman zaman karşılaşırız böyle durumlarla çözümünüz ne oluyor emeğimize saygı yok bence ve acaba bu kendi çekimlerini müşterilerine verenler varmı herkese iyi güzel bir sezon geçirmek dileğiyle

Tarih: 17 Mayıs 2007, 11:23 - İp: 81.***.**3.139
cap
cap (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

merhaba eskidost
adı üzerinde stüdyo fotografçılgı stüdyoda çekilen her kare senin bir parçan yani enzor fotografçılık degilmi stüdyo fotografçılıgı
arşiv konusuna gelince ben mesala aynı görüntüyü 3 degişik arşiv halinde saklıyorum
1 çekilen ham görüntüler
2 dekopesi yapılmış halleri
3 müşteriye teslim ettigimiz son hali
artı bizim çektimiz bütün görüntüler 5846 fikir ve sanat eserleri ile koruma altında bunu bilmeniz gerekiyor
http://www.kentli.org/yasa/5846.htm
müşteriye taraftarı degilim ama vesiklıkları çok mecbur kalırsam üçret karşılıgıo 4,4*5,5 100dpi 30ytl gene studyo calışmaları ise 15*21 100 dpi 150 ytl den veriyoruz

kolay gelsin işleriniz

Tarih: 11 Eylül 2007, 22:56 - İp: 88.***.**1.4
stüdyoayça
stüdyoayça (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

tüketiciye verecek cevap arıyosan şunu söyle (bu benim emeğim başka bi fotoğrafçının aynı kalitede bu fotoğrafı çoğaltması benim emeğimin zayi olması demektir onun için üzgünüm veremiyorum çoğaltmak istediğinizde yine size hizmet vermekten mutluluk duyarım) bu her zaman etkili olur ve taviz verme hemde hiçbir zaman ok mi ? by

Tarih: 28 Eylül 2007, 21:28 - İp: 88.***.**7.105
btk_color
btk_color (üye)
Artvin / Stüdyo Fotoğrafçısı

her meslekte olduğu gibi bizim meslektede kurallar vardır bu kurallar bizim maddi acıdan beklentilerimiz karşılayan arşivleri verip vermemek fotoğrafçının şahsına kalmıştır .eğer sizi müşteri fazlasıyla bunaltıyorsa karşılığında her fotoğraf karesi karşılığında baskı fiyatının üçretini isteyin onun üzerine çarpı yapıp emeğinizi koyun istenennin karşılığında bu bedeli ödemek zorundasınız deyin müşteri otomatıkmen vez gçecektir.ama sakın hiç baskı yapmadan para kazanmadan çekimleri satmayın satarsanızda bunun karşılığını isteyin.bazı müşterilere laf anlamıyor anlayacakları dilden konuşursanız başarılı olursunuz sizde onların canını yakın maddi yönden öderlerse verin gitsin ben daha ödiyene rasgelmedim.keske ödeselerdi.dijital dönemde her zaman bi umudunuz vardır.olaki verdiğiniz arşivi kaybederlerse size geri geldiklerinde tekrardan para kazanma şansınızı kaybermemek için arşivi nasılsa verdim bir daha bu mişteri gelmez diye sakın tamamiyle silmeyin arşivler biz fotoğrafçılar için demirbaştır.

Tarih: 16 Ekim 2007, 22:09 - İp: 88.***.**5.26
gurcan35
gurcan35 (üye)
İzmir / Özel Gün Fotoğrafçısı

eskiden beri gelen gelenektir.fotoğraafçı çektiği fotoğraf filmlerini müşteriye vermez.karşılıklı anlaşma olmadığı sürece .fakat son zamanlarda gördüğüm kadarıyla bazı yerlerde fotoğrafçı arkadaşlar kampanyalar yapıyor ve negatifleri müşteriye fotoğraflarla birlikte vermeye başladı böyle oluncaa müşteriler bu yüzden çekilen fotoğrasflarının filmlerini isteme yoluna gitmeye başladı.emeğe saygı yok olmaya başladı .yalnız bunu başlatan fotoğrafçılar o yüzden kulaktan dolma herkez çekildiği filmi istemeye başladı .öyle olursa fotoğrafçılık yok olma yoluna girmeye başlıyor.iyi kazançlar dilerim .

Tarih: 18 Ekim 2007, 01:28 - İp: 85.***.**7.102
koç2513417
koç2513417 (üye)
Aydın / Özel Gün Fotoğrafçısı

dernek yasasınca mahkeme kararı olmadan kimse alamaz.bir dosya aç yıllık olsun ve fotoları isimlerine göre arşivle.sonra arşivin üzerine tıklar müşteri ismini yazar o dosyayı ara dersin ekrana şıp diye gelir.bukadar.

Tarih: 18 Ekim 2007, 21:15 - İp: 88.***.**5.253
muratt07
muratt07 (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

keasinlikle vermem mümkün deyil

Tarih: 29 Ekim 2007, 09:31 - İp: 88.***.**0.186
agt33
agt33 (üye)
İçel / Stüdyo Fotoğrafçısı

şudurumda arşiv vermek demek diye bişey olamaz zaten o sizin geleceğiniz asla vermiyoruz. ama düğün resimleri çoklu özel çekimleri müşterilerim bilgisayar ortamına almak isti yorlar bunun içinde slayt olarak müzikli bir şekilde video formatı olarak sunmaktayım buda bir çok müşterimizi mem nun etmekte böylece verdin di vermedin banadamı ya yapma bunu gibi boş tartışmalardan kurtuluyorsunuz.kolaygelsin

Tarih: 6 Kasım 2007, 13:01 - İp: 88.***.**6.188
xhabilx
xhabilx (üye)
Düzce / Stüdyo Fotoğrafçısı

kesinlikle vermiyoruz.eğerki çok ısrar ederse boyutu çok küçük yapıp veya ücreti yüksek alma şartıyka ancak veriyoruz.düzce- selamlar

Tarih: 9 Kasım 2007, 22:10 - İp: 88.***.**4.207
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

kesinlikle vermiyoruz.eğerki çok ısrar ederse boyutu çok küçük yapıp veya ücreti yüksek alma şartıyka ancak veriyoruz.düzce- selamlar

harikasın

[>:D

Tarih: 13 Kasım 2007, 13:13 - İp: 88.***.**3.152
selcukdr48
selcukdr48 (üye)
Manisa / Amatör

ben studyocu arkadaşların bu işine hala anlam veremiyorum bu arşiv olayını yani sanki aman aman işler yapıyolarda saklanıyo sanki böle patentli sadece onların yaptıgı bişey kaldıki ücretini kat ve kat aldıkları halde ne bu açgözlülük bi gelin albümü yapıyosunuz 400 ytl para alıyosunuz hep klasik pozlar 2 rutuş bi fon ver foto başına 15 ytl maliyet ne 15 kuruş kazan 100 de 1000 bide ney fotonun orjinalini veremeyiz. oldu bana böyle mudahele eden adama bidaha gidip baskımı yaptırırım ki piyasayı müşteri kontrol eder ama nerde o bilinçli tüketici... herkese bol ve haklı kazançlar

Tarih: 29 Kasım 2007, 19:21 - İp: 88.***.**4.209