reyhan
reyhan (üye)
Kırklareli / Stüdyo Fotoğrafçısı

Profesyoneller Az Sayıda Galiba

ARŞİVLEME VE BUNLARI MÜŞTERİLER İSTEDİĞİNDE NE GİBİ BİR CEVAP VERDİĞİNİZİ VE BU KONUYLA İLGİLİ YASAL BİR YERDE YAZIYORMU DİYE KONU AÇMIŞTIM OKURSANIZ DAHA İYİ ANLARSINIZ AMA BİRTEK CEVAP YAZILMIŞ ODA TAM SORUMUN KARŞILIĞI DEĞİL AMA BEN BU FOTOĞRAFLARI SAKLAMA HAKKIMIZLA İLGİLİ BİR ARAŞTIRMA YAPIYORUM MUTLAKA YASAL SEBEPLERİYLE DÖNECEĞİM SİZE SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM

Tarih: 19 Mayıs 2007, 15:51 - İp: 88.***.**8.105
fotolojik
fotolojik (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Arkadaşlar bu konu ile ilgi önceki yıllarda başıma gelen tatsız bir olay olmuştu.Müşteri ile mahkemelik olduk,ist.ticaret odasının desteğini alarak davanın seyrini değiştirdik.İşi tamamen telif hakları yasasına dayatarak davayı kazandım.Şu anda evrakları bulamadım ama bununla ilgili
fotoğrafçıları koruyan,telif hakları kapsamındaki yasalar mevcut. Materyallerin hertürlü hakkı fotoğrafçıya ait fakat bunların çoğaltılması ise müşterinin insiyatifinde..

Tarih: 30 Mayıs 2007, 11:10 - İp: 85.***.**1.91
reyhan
reyhan (üye)
Kırklareli / Stüdyo Fotoğrafçısı

konuyla ilgili cevabım İSFO YA teşekkür önemli başlığı altında mutlaka okuyun

Tarih: 30 Mayıs 2007, 12:49 - İp: 81.***.**4.107
muratxcom
muratxcom (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

Studyoda resim çektiren şahıslar sadece aldığı fotoğraflerın bedelini öder. Arşiv bize aittir bunu alma hakkı yoktur böyle bir talep varsa çekim öncesi konuşulup anlaşılır ve ona göre fiat verilir. Anlaşma varsa negatif yada dijitaller müşteriye verilebilir fakat fotoğraflar çekilmiş teslim edilmiş sonra müşteri abi biz negatifleride alıcaktık burda yaşamıyoruz yurt dışındayız bidaha yaptırmıcaz
siz yıllarca saklıcakmısınız ya kaybederseniz gibi şeyler söyleyip negatifleri alacaklarını sanırlar fakat böyle bişey söz konusu değildir.

Tarih: 2 Haziran 2007, 14:05 - İp: 85.***.**4.57
custo
custo (üye)
İstanbul / Reklam Fotoğrafçısı

Sorunuzun sahiplikle ilgili kısmının cevabı 5846 ve 4630 sayılı telif yasasında açıkça bellidir. Yaptığınız üretimin her durumda sahibi sizsiniz. İnternette telif yasasını başbakanlığın mevzuat yayın itesinde "http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr" adresinde kanun sorgusunu yaparsınaz bulacaksınız. Satır aralarını dikkatlice incelerseniz göreceksiniz. Ayrıca İTO bu konuyla ilgili sanırım 4-5 yıl önce yasanın paralelinde "fotoğrafların sahibinin fotoğrafçı olduğunu belirleyen (tesbit eden)" bir yanın yaptı.

Arşivleme ve saklamayla ilgili ise her fotoğrafçı kendi yöntemlerini kullanır. Geleneksel yöntem 2 yıl saklamaktır, sonrası fotoğrafçının işi yorumlama şekline bağlıdır.

kolay gelsin

Tarih: 30 Haziran 2007, 17:48 - İp: 88.***.**8.192
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

http://forum.netfotograf.com/studyo_foto.asp?msg_id=21663

sayfasındaki konuyu açmakla, isabetli bir girişimde bulundunuz..

geleneksel yöntem, arşivi 2 sene saklamak değildir.. işletme varlığını sürdürdükçe saklamaktır..

Tarih: 30 Haziran 2007, 17:58 - İp: 85.***.**5.107