reyhan
reyhan (üye)
Kırklareli / Stüdyo Fotoğrafçısı

Profesyoneller Az Sayıda Galiba

ARŞİVLEME VE BUNLARI MÜŞTERİLER İSTEDİĞİNDE NE GİBİ BİR CEVAP VERDİĞİNİZİ VE BU KONUYLA İLGİLİ YASAL BİR YERDE YAZIYORMU DİYE KONU AÇMIŞTIM OKURSANIZ DAHA İYİ ANLARSINIZ AMA BİRTEK CEVAP YAZILMIŞ ODA TAM SORUMUN KARŞILIĞI DEĞİL AMA BEN BU FOTOĞRAFLARI SAKLAMA HAKKIMIZLA İLGİLİ BİR ARAŞTIRMA YAPIYORUM MUTLAKA YASAL SEBEPLERİYLE DÖNECEĞİM SİZE SEVGİLİ MESLEKTAŞLARIM

Tarih: 19 Mayıs 2007, 15:51 - İp: 88.***.**8.105
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

konunuzu okuduğum halde cevap yazamadım..

buranın sürekli müdavimlari dahi, aylarca giriş yapmayabilir..

dijital kayıt, benden isteniyor.. verdiğimiz makbuzların altında "stüdyoda çekilen negatifler verilmez" yazısını gösteririm.. 30 sene öncede böyleydi.. şimdi de..

eğer cd veya başka dijital ortamda fotoğrafı vereceksem, çekimden önce fiyatı daha iyi konuşurum..

bazı sözlere direkt cevap veririm.. "-dijital bu masrafı yok." sözüne kibar şekilde emeğimi hiçe sayamayacağını.. kendi vakti kadar benimkininde değerli olduğunu anlatırım..

ve... "-siz ne iş yapıyorsunuz." sorusundan sonra nedense herşey benim lehime gelişir..

emeği, bizim kadar hiçe sayılmış kimse yoktur bu memlekette.. bir amele yevmiyesi, bugün 100 lira.. usta olup birşeyler becerebilen inşaat kalfaları, 150-200 lirada n aşşağısına burun kıvırıyor..

Tarih: 22 Mayıs 2007, 09:19 - İp: 85.***.**6.144
_unknown_
_unknown_ (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

Benim yazdıklarım nerde yahu?Yönetim sansürledimi yoksa?

#_unknown_' tarafından 22.05.2007 11:07:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Mayıs 2007, 11:06 - İp: 88.***.**0.13
reyhan
reyhan (üye)
Kırklareli / Stüdyo Fotoğrafçısı

sevgili mete bu konu ile ilgili İSFO ya dilekçe yazıp yolladım bana oradan döndüler fakat başkanlarının şuanda şehir dışında olduğunu ve bu konu ile ilgili cevabı bana bizzat yazıp ileteceklerini söylediler bende şuanda onları bekliyorum cevap geldiğinde de ben bukonuyla ilgili cevabı burada yayınlayacağım ki bu konunun bizim yasal hakkımız olduğunu sitedeki herkes öğrensin iyi çalışmalar kolay gelsin

Tarih: 22 Mayıs 2007, 11:08 - İp: 85.***.**3.159
_unknown_
_unknown_ (üye)

Her kim sildiyse gerekçesi neydi neden açıklama yapılmadı bize???

Tarih: 22 Mayıs 2007, 11:15 - İp: 88.***.**0.13
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

yazdığın cevap, serbest kürsüde olsa olurdu.. ama stüdyo bölümünde konuyu çarpıtmadan stüdyoculuğu konuşalım..

bir şeyler slinebilir.. neden silinmesin.. o satırlar bilgi içermiyordu..

benim bu satırlarımda silinebilir...

Tarih: 22 Mayıs 2007, 11:22 - İp: 85.***.**3.206
_unknown_
_unknown_ (üye)

Eğer yapılan temizlikse aynı konu aşağıda da var amacım konuyu açan kişiye bunu anlatmaktı.Yönetimde benimi görüyor lüzumsuz olarak
Haa umrumda da değil aslında

Tarih: 22 Mayıs 2007, 17:18 - İp: 88.***.**0.13
DigitalArt
DigitalArt (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

Mete007 Arkadaşıma KatıLıyorum Çok HakLı ŞekiLde DüşünceLerini DiLe Getirmiş.. Her Bir KeLimesinde Sonuna KAdar HakLı.
Tabi Reyhan Hanım İşin Hukuki Yönünde En GüzeLide o Bizde YıLLardır Arşiv Vermiyoruz Ama YasaL mı DeğiLmi Tam OLarak Birşey BiLdiğimiz Söz Konusu DeğiL.. DiLekçe GeLdiği Zaman Bizide BiLgiLendirirsen Çok İyi Olur Teşekkür Ederim..

İnşaLLah BiriLeri Bizim Emeğimizin KarşıLığını BiLiyorLardır. Bize YasaL YoLLardan Destek ÇıkarLar.. SaygıLarımLa.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 14:57 - İp: 88.***.**9.138
kara murat
kara murat (üye)
Malatya / Stüdyo Fotoğrafçısı

SAYIN MESLEKTAŞIM BU KONUYU HİÇ DÜŞÜNMEMİŞTİM.
BENCE MÜŞTERİ İSTESEDE HAKSIZDIR NEDENİ ORTADA.
ÇEKTİĞİN RESİM SANA AYİTTİR KİMSE HAK İDDA EDEMEZ.
MAHKEMEDE BUNA HAK VERİR KANIMCA.
SEN CEK UĞRAŞ EMEK HARCA BAŞKASINDA BASKI YAPSIN.
VARMI EMEKGİBİ BİR İŞ EMEĞİMİ VEREYİM MÜŞTERİ İSTESİN VEREYİM OLMAZ OLAMAZ BENCE.
ZATEN MAKBUZLARDA YAZIYO FİLİM ÖTLYEYE AYİTTİR.
DİYE.
SAYGILAR KOLAY GELSİN

Tarih: 28 Mayıs 2007, 16:35 - İp: 88.***.**9.200
cancaner
cancaner (üye)
Yurtdışı / Firma

Hemen kizma, bende yeni gordum bu konuyu.Bir gun giriyoruz ,uc gun girmiyoruz konular geriye dusuyor.

Ben otel fotografciligi yapiyorum,negatif zamaninda kesinlikle negatifleri vermedim ama isteyen olursa ucret karsiligi dedim.Negatif benim sermayem neden vereyim,her seyden once bizler fotograf satiyoruz negatif degil.

Dijital zamanina gelirsek;yine vermiyorum arsiv cd lerini ama daha onceki gibi ucret karsiligi veririm.

Bu biraz ticari yaklasim,sunuda unutmamak gerekir ki eger bir musteri benden bir defa da 50, 100 tane fotograf alirsa CD lere kanat takar yollarim .

Sonucta senin emegin, ne yapacagina yine sen karar verirsin.

Tarih: 28 Mayıs 2007, 16:56 - İp: 195.***.**2.40
badfat
badfat (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Biraz geç okuyabıldım konunuzu sayın reyhan ancak sunu soyleyebılırım

Ankara fotografcılar odasının her sene bellı bır ucret karsılıgında bızlere dagıttıgı fıyat lıstesınde bahsettıgın konu ıle ılgılı bır ıbare bulunuyor...

Cekım yapılan materyaller tamamen fırmaya aıttır ve fırmanın ıstegı dısında herhangı bır hak talep edılemez... gibi bi ibareyle...

zaten konuya acıklık getırmıssın sanıyorum ama ankaradakı duzenın bu sekılde oldugunu bılmen acısından soylemek ıstedım

Hepınıze ıyı calısmalar,bol kazanclar!

Tarih: 29 Mayıs 2007, 13:07 - İp: 88.***.**8.93