mhmttsksn
mhmttsksn (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

İğreniyorum

* Mesleğin onurunu, yerlere seren,
* 3-5 kuruş için, yalan yanlış bilgilerle müşterilerini kandırmaya çalışan,
* Yalan yanlış bilgiler ile müşterilerini kandırarak "aslında" haketmediği bir parayı alarak meslektaşının hakkı olan rızkını "çalan" ,
* Olmadık kurnazlığı yaparak müşterilerini kandıran.
* Aynı poz 7 adet fotoğrafı, Siyah -Beyaza çevirip 14 poz diye pazarlayan,
* Sonradan satabileceği fotoğrafları (Büyük-ilave vs.vs) bedava denecek paralara müşterilerine veren ve kendi emeğini hiçe sayan ,
* Kendi geleceğini hiçe saydığı yetmezmiş gibi mesleğin geleceğini hiçe sayan fotoğrafçılardan...

İ Ğ R E N İ Y O R U M.

Maalesef o kadar fazlalar ki.......

Müşterilerine en iyi hizmeti ve kaliteyi vermeyi prensip edinmiş bir fotoğrafçı olarak, en kısa zamandan çok sevdiğim bu meslekten çıkmaya karar vermiş bulunuyorum.

#mhmttsksn' tarafından 03.08.2009 18:01:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Ağustos 2009, 17:59 - İp: 88.***.**2.233
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

gerçek olan birşey vardır, hem de baba gibi bir gerçek:

En zorda olan sektörlerden biri de stüdyo fotoğrafçılığı..
bu işe senelerini veren birçok eski emekçi zor durumdadır ve kapıya kilidi vurmuştur.

güzel ülkemin esnafına ne kadar üzülüyorsam, fotoğrafçı arkadaşlar için de aynı şekilde üzgünüm

Tarih: 6 Ağustos 2009, 16:54 - İp: 88.***.**4.62
mhmttsksn
mhmttsksn (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Sayın panctom,

Evet stüdyo fotoğrafçılığı sıkıntıda gözüküyor. Ama inanın sıkıntının kaynağı fotoğrafçıların kendisi başkası değil...
Ülkede düğünlermi bitti ? HAYIR.
Sünnetlermi bitti ? HAYIR
Stüdyo fotoğrafı çektirenmi kalmadı ? HAYIR

FOTOĞRAFÇILAR KENDİ MESLEKLERİNİN İÇİNE KENDİLERİ ETTİKLERİ İÇİN KİMSE MEMNUN DEĞİL. SORUNUMUN İŞSİZLİK DEĞİL. HERKESE İŞ VAR. SORUN SAHTEKARLIKLA, ÇAKALLIKLA BAŞKASININ EKMEĞİNE GÖZ DİKEN Ş.....LER...

FOTOĞRAFÇILARA KÖK SÖKTÜRENLER HAVAİ FİŞEĞE 500-600 TL VERİP, FOTOĞRAFA 200 TL ÇOK DİYENLER... NEDEN ???
FOTOĞRAFÇILARIN ÜÇ OTUZ PARAYA İŞ YAPTIKLARINI, BİR BİRİNİ YİYEN FOTOĞRAFÇILARIN OLDUĞUNU BİLİYORLARDA ONDAN.

BİZİM MESLEKTAŞLARIMIZ KENDİLERİNİ AKILLI SANMAYA DEVAM ETSİNLER.
MÜŞTERİ FOTOĞRAFÇIYI PARMAĞINDA OYNATIYOR. YAKINDA BAŞKA YERİNDE ALIP OYNATACAK KİMSE FARKINDA DEĞİL.

ŞUNUN ŞURASINDA 10 GÜN DAHA İŞ YAPILACAK BİRDE RAMAZAN SONRASI 3-5 GÜN BAYRAM ÇEKİMLERİ YAPILACAK. KIŞIN NE YAPMAYI DÜŞÜNÜYORSUNUZ????

GELİRİZ FORUMA YİNE BİRBİRİMİZE DERT YANARIZ. NE OLACAK BU MESLEĞİN HALİ DİYE.......

Tarih: 6 Ağustos 2009, 18:19 - İp: 88.***.**2.233
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

HAVAİ FİŞEĞE 500-600 TL VERİP, FOTOĞRAFA 200 TL ÇOK DİYENLER..

Ben bunun benzerlerini çok gördüm
Hatta 200 tl yi bırakın..

Düğün sahipleri har vurup harman savurmuş.
Ama iş fotoğrafçıya gelince, "olmaaazz.. düğün salonunun ücretsiz verdiği 20 pozdan başka, artı 1 bile fotoğraf çekmeyeceksin!!"

Bu sadece bir örnek..
Demek istediğim bu işteki esnaf arkadaşların karşılarında 1 den fazla zorluk var maalesef..

Tarih: 6 Ağustos 2009, 20:23 - İp: 88.***.**4.62
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

insanlarda bir güvensizlik duygusu hakim fotoğrafçılara karşı.
acaba biz insanların gözünde nasıl görünüyoruz?
çok merak ediyorum.

kimliği saklayıp insanların içine karışmak lazım hafiyelik misali.

Tarih: 6 Ağustos 2009, 22:08 - İp: 88.***.**1.162
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

remi, sorunun cevabını ben vereyim. yıllardır müzisyenlik yapıyorum ve fotoğrafçılarla da çok haşır neşirim.

Fotoğrafçıları şöyle görüyorlar:

-fırsatçı..
-bol bol çekeyim, daha çok çekeyim, bunları soyayım, diyen..
-nasıl daha fazla para koparırım, diyen..
-basit bir kağıt parçası için, dünya para talep eden, kazıkçı esnaf..

işte gerçek bunlar.. üzülerek te yazsam, birçok insanın bakış açısı bu

#panctom' tarafından 07.08.2009 17:52:26 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Ağustos 2009, 17:52 - İp: 88.***.**4.62
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bunların üzerinde çalışacağımdan emin olabilirsin panctom abi.

her ne kadar bunun böyle olmadığını çoğu insan biliyor olsa bile, biz insanlardan önce düşünüp hamlemizi yapmamız gerekli idi.
Belki geç kalındı iş işten geçti. Bilemeyiz.
Bileceğimiz tek şey bu sorunların üstesinden gelmek için en kısa zamanda çalışmaya başlamak.

sorun ne?
neden böyle oldu?
şimdi ne yapıyoruz?

---------------------------------

Bu dediğiniz cümleler üzerine konulur tartışılır. Mevzu büyük.
Daha doğrusu konu şu an için 4 başlı ejderha gibi.

1-halkın eski fotoğrafçılara karşı analog(pozlu)dan gelen önyargıları
2-fotoğrafçıların birbirinin kuyusunu kazması haksız rekabet
3-fotoğrafçıların başı olmaması varsada etkin çalışmaması.
4-insanımızda düğün dernek kültürünün olmayışı

----------------------------------
Bu dediklerimin üzerine derinlemesine çalışıyorum. İnterneti dolaşıyorum. Bizzat düğün derneklere gidiyorum köylere ve büyük şehirlerdeki komple düğün salonu paketlerine bakıyorum, İstanbula bakıyorum, doğuya ve küçük yerlere bakamıyorum, avrupaya ve amerikaya bakıyorum, geriye bakıyorum, arkadaşlarımın evlerine dikkat ediyorum fotoğraf varmı sayısı kaç kalitesi nasıl diye, kısaca ilerisini tahmin etmeye çalışıyorum.

2-3 yıl önce mağazaya gidip notlarım için en kalın defteri almıştım. (yaklaşık 10cm kalınlığında)
o zamanlar google gmail için davetiye ile kullanıcı alıyordu.
ve ben ozamanlar hotmailden hala nefret ediyordum.

şimdilik vardığım notları ve tesbitlerimi çok derinlemesine anlatmayacağım.Ama bir iki şey yazmakta fayda görüyorum.

-2-3 yıldaki araştırmalarımla gördümki her evde fotoğraf vardı ama kaliteli değildi iyi değildi.
-Ve eskidenki gibi "baskı cihazını al mekanda bas müşteriye ver" bu usülde öldü, yapanlar muhtemelen zarar ediyorlardır etmiyorlarsa bile eskisi gibi kar etmedikleride kesin.
-Bizde düğün kültürü yok, fotoğraf kültürüde yok, bu sebeple bizleri (fotoğrafçıları) ciddiye alanda yok. Fotoğraflarını baştacı yapanda yok.
-düğüne derneğe çağırılan fotoğrafçılar eşe dosta hava atmaktan başka bi anlam ifade etmiyorlar
-düğün ültürünün olmadığını da düğün salonlarının yapılışı ve ses sisteminin kötü düzenlenmesi ve kameranın düşünülmemesinden anladım.
-ve bu sebepledir ki büyük şehirlerde bazı uyanıklar kendi düğün salonlarını açtılar. Ve dekorasyonu ile bahçe düzenlemesi ile kamerası çalgıcıları ile bu işe ucundan el attılar. Lakin bu sistem için işin içindekilerden ne destek aldılar nede sordular nede eğitimli birileri tutulup ölçtürülp biçtirildi. Nede ucuza sunuldu. Yani sıradaki numaramız yeni düğün salonları oldu. Çok yakında onlarında ne halt oldukları ortaya çıkacaktır çünkü o yeri yaparlarken sesçiye kameracıya danışılmamıştır ölçümleri bahçe düzenlemeri için araştırma yapılmamıştır.
yani bütün bunlar bizim düğün konusunda ne kadar kültürsüz olduğumuzu göstermektedir.
yanlış anlaşılmasın diye not düşemekte yarar görüyorum. Bizim zengin kültürümüz heryerde yoktur evet her köyde farklı şeyler yapılır. herl ilde de farklı şeyler yapılır. fakat internet kültürü nasıl bişeyse, forum kültürü nasıl bişeyse(insanlar eskiden forumda küfür ederlerdi şimdi etmiyorlar ve seviye denen olay ortaya çıktı), düğün kültürü de öyle bişeydir.

bir mutfak iyhal eden firmaya soruldu.
-efendim bizim neden itayan mutfakları gibi mutfaklarımız yok? Yapılamıyor mu? Yada bunu biz üretelim biz kullanalım.?
yada şöyle sorayım bizim neden onlar gibi mutfaklarımız yok?
-efendim bizde yerleşmiş bir mutfak kültürümüz yoktur. dolayısıyla bunu fabrikasyona bağlayamayız. Her evin mutfağı farklıdır. Buda bizde böyle bir kültürün olmadığını gösteriyor
demişti.
aklımda kaldığı gibi yazdım. tam metni bulursam yazarım buraya.

Düğün dernek ne için yapılıyor amacı ne? burada önemli olan ne? gibi şeyler düşülmüyorsa zaten oraya kameraman ve fotoğrafçının gitmesi gereksizdir.
Çünkü kaç kişi ailecek yanyana düğünde fotoğraf çektirdi ve fotoğrafçıya güvenildi onun dediği yere geçinilip onun dediği şekilde poz verildi?
--------------

ama büyük şehirler için umutluyum.
gelir seviyeleri yüzünden hiç olmazsa dijital çıkınca fotoğraf çeker olduk ve iyi kötü fotoğrafı ayırt edebilir olduk. Ve çok fotoğraf bastımaktansa az fotoğraf bastırmayı öğrendik. Yani çok çekim az basım kaliteli basım.

Tarih: 7 Ağustos 2009, 19:29 - İp: 88.***.**1.236
colonel66
colonel66 (üye)
Yozgat / Stüdyo Fotoğrafçısı

Davulcuya 100 lira fotoğrafçıya 10 lira bahşiş olay budur usta

Tarih: 12 Ağustos 2009, 13:11 - İp: 88.***.**8.151
damla43
damla43 (üye)
Kütahya / Stüdyo Fotoğrafçısı

sadece mazot parasından başka hiç bir masrafı olmayan , aldıkları paranın neredeyse yarısı kadar bahşiş alan , içeceğinden yiyeceğine ,sigarasına v.s birçok ihtiyacı düğüncüler tarafından karşılanan müzisyen arkadaşlar kadar kendimizi ağırdan satamayıp düğünlerde meze olmayı kabullenen , bu mesleği bu hala getiren ve yok parasına çerez parasına ' elemanlar boş kalmasın ' mantığı ile hareket eden tüm adıan FOTOĞRAFÇI diyecebilecekseniz ki ben demiyeceğim ! bu insanların tümüne yazıklar olsun hemde bir kere değil bin kere. ama şunu bilinki mesleğine saygısı olmayanın kendisinede saygısı olmaz.. doğru ağaç sarsılır fakat yıkılmaz ! ama gün gelecek ustanın tabiriile ÇAKALLAR sizler bu piyasadan silinip gideceksiniz , yada işinize emeğinize saygı duyup aramıza geleceksinizi.bunuda hep beraber görecğiz...

Tarih: 3 Eylül 2009, 04:00 - İp: 88.***.**2.4
zindan_42
zindan_42 (üye)
Konya / Stüdyo Fotoğrafçısı

ya arkadaşlar kusura bakmayında biz çakalları kendi elimizle yaratıyoz burada her türlü paylaşımmevcut her derdi olana yardım ediyoruz 5 kişiden tiyo aldımı 3 program yaması buldumu birazda pc den anlıyorsa oldu sana fotoğrafçı bunun için ben böyle paylaşımlara karşıyım arkadaşlar bu paylaşımları özelden yapmamız gerektiğini düşünüyorum

Tarih: 25 Eylül 2009, 16:17 - İp: 78.***.**4.137
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

@zindan_42
sizin dediğiniz bu hem saçma olmuş hemde bilgi saklamak olmuş. hem tehlikeli hem riskli heöde ucu size bizede dokunur.
o yüzden sizin dediğiniz yöntem analog sistemle birlikte tarihe gömülmüştür.

bu birincisiydi.
ikincisi sizin dediğiniz yöntemlerle oluşan kan kaybı yukarıda bu konuya önceden yazanlarların bahsettiği nedenlerle oluşan kan kaybının yanında devede kulak kalıyor.

Tarih: 25 Eylül 2009, 16:22 - İp: 88.***.**0.52