by__pomak
by__pomak (üye)
Manisa / Stüdyo Fotoğrafçısı

Fotoğrafçılık Bittii

Arkadaşlar büyüklerım yazdıklarınızı okudum diğer konularda mesleğimiz artık bıtmeye basladı ve bız halen fıyat kırmaların pesındeyız dogru duzgun bı odamız bıle yok mesela ben manısada bır is yerı sahıbıyım ama işler goz onunde eski ustalarımız anlatırlar her zaman bız zamanında vsklık fotografı bır ceyrel altın fıyatına cekerdık ıngılız bılım adamları arastırmıslar bır ınsan omru boyunca maksımum 4 defa vsklık cetıyormus ama bız halen 5 sene oncekı fıyatlara cekıyoruz ve herkes malıyet pesınde musterı gelıyor ve soyle dıyor arkdasım bu kart 0,30 tl degılmı sen bunu bana 5 tl satıyorsun ayıp degılmı hanı bızım sanatımız nerde gun gectıkce artık ınsanlar dahı gelınlık gotografı cektırmeye bıle gelmıyor neden dersınız herkes footgarfcı oldugunu zannedıyor ve bız ne yapıyoruz kımseye dur dıyemıyoruz cekıldık kabugumuza ve sadece olanları bos bos ızlıyoruz aman musterı kacmasın oyle olmasın bu olmasın pekı arkadaslar ne zaman kadar devam edecek bızıım bu sorunlarınımız ne zaman care bulacagız meslegımız saka maka elden gıdıyor ama kımse bı dur demıyor

Tarih: 17 Şubat 2009, 23:53 - İp: 94.***.**5.54
merakli_buraya
merakli_buraya (üye)
Bursa / Meraklı

teşekkürler eline emegine saglik malesef teknolojiye yenik düştük

Tarih: 18 Şubat 2009, 01:03 - İp: 85.***.**9.226
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

her gün yeni bir umut...

#fotoasli' tarafından 02.04.2009 11:05:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Şubat 2009, 08:46 - İp: 78.***.**5.203
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

hocam ben sizin gibi düşünmüyorum. Hatta tam aksini düşünüyorum. Herkes fotoğraf çekiyor. Dolayısıyla ne kadar çok fotoğraf çeken varsa okadar müşterimiz vardır anlayışı hakim bende. Olumsuzluklr olmuyormu? oluyor tabi ama bu tip sorunlar herzaman var olan şeyler. Hiç sanmıyorum fotoğraf işinin biteceğini. Kriz ortamında herkesin işi kesat. Bir tek fotoğrafçılara mahsus bir olay değil. Ben bildiğim gibi devam ediyorum. Açıkcası krizi çok derin hissetmiyorum. Tek deli olduğum çevremdeki insanların fabrika tarzı yerlerde çalıştığından dolayı hep işten atılma korkusu var.
İşyerlerinde her zaman bir risk vardır hatta risk her yerde vardır. Risk var para var.

Tarih: 18 Şubat 2009, 09:14 - İp: 88.***.**8.42
acarmob
acarmob (üye)
İzmir / Amatör

Fotoğrafçılık bitmez dostum sadece geçmişteki kötü meslaktaşlarınız bu mesleği ayaklar altına aldı,sebebi ise gününde teslim edilmeyen vesikalıklar,haftalıklar,amatörler,gelin fotoğrafları,bire on kazanılan paralar...Herkes bindiği dalı kesti aslında herkes sonunu hazırladı...Ben 1967 yılından beri fotoğraf çekiyorum bu işin mutfağındada bulundum,negatif yıkamaktan hiposifütün içinde tırnaklarımız kararırdı,futbolcu Can BARTU'nun jübile maçında'da ustamın çantasını taşıdım.Sadece teknolojiyi biraz geç takip etmiş olabilirsiniz.Bu gün merak edip PİPİTRİ'de HB kalemle rötüş öğrenen varmı,yapan olsa kesinlikle tercih edilir bunu bilesiniz...Birbirinin müşterisini çalan esnaflarda ayrı bir dert.Bırakınız onlar kendi batışlarını hızlandırsın.Kalitesini koruyanlardaima ayakta kalacaktır...Bu gün pahalı diye işsiz kalsa VAKKO - BEYMEN işsiz kalır,THY - ATLAS JET uçak kaldıramaz,hangisi boş kalmış...KALİTE-LÜTFEN KALİTE...
Saygılarımla...

Tarih: 18 Şubat 2009, 18:04 - İp: 78.***.**2.230
topaloglu38
topaloglu38 (üye)
Kayseri / Amatör

sayın acarmob; o kötü meslektaş olarak belirttiğiniz kişilerin yanında zamanında çıraklıga başladım yaşika yla stüdyoda vesikalık cekip pipitride zımparayla hb kalem sivriltip rötüşa başlamıştım ki ustamın kadın dostlarının çokluğu yüzünden utancımdan bu mesleği daha sonraları seçmedim ama o merak hala devam etmekte zenit makinalrımdan sonra şimdi pentax k 100 d ile yoluma amtötrce devam ediyorum. eğer ile meğer evlenmişler keşke diye çocukları olmuş eğer işlerine 4 elle sarılmazlarsa daha çook keşke derler .. saygılar..

Tarih: 18 Şubat 2009, 22:47 - İp: 88.***.**2.108
umut1212
umut1212 (üye)
Bingöl / Stüdyo Fotoğrafçısı

fotografçılık birmez kesinlikle.ama eski işlerle kıyaslanması yanlış olur bana göre.eski ustalarımız hep o 10 yıl 15 yıl evelki kazançlarıyla bugünkını mukayese ediyor bu yanlış.eskisi gbi kazanamyız zaten ama çokta kötü olmaz bu meslek.ben hatırlarım eskiden çalıştıgımızda ttonla para kazangımız günleri biliyorum.dedigim gbi eski işlerle mukayese etmemek lazım edersek çok KARAMSAR oluruz bence.. herkese hayırlım işler

Tarih: 19 Şubat 2009, 11:10 - İp: 85.***.**9.196
_unknown_
_unknown_ (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

remi5861
acarmob

Tarih: 19 Şubat 2009, 13:44 - İp: 78.***.**2.82
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Nebi..

Tarih: 19 Şubat 2009, 15:56 - İp: 78.***.**3.120
_unknown_
_unknown_ (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

Tarih: 19 Şubat 2009, 16:49 - İp: 78.***.**2.82
xlatifx
xlatifx (üye)
Adana / Stüdyo Fotoğrafçısı

ben inanmıyorum bitigine yaşım küçük belki ustarıma göre ama ben sulu vesikalık fotografçılıgından yetiştim bugüne babam 45 yıldır bu işi yapıyor hatılıyorumda 1988de milet vesikalık fotograf çekmek için kuyruga girerdi ama şimdi iyi olan kazanıyor işini en iyi yapan biz bu işi ele ayaga düşürmeyecegiz teklojinin katkısıyla hatsafaya çıkaracagız fotografçılıgın fotografın neye yapılıyorsa ona yapacagım tabaga yapacagım bardaga yapacagım yastıklara yapacagım saatlere yapacagım ama yapacagım benim bu meslekten başaka meslegim yok fotografçılıgı hiç bir zaman bitirmeyecegim biti diyenlere inat dahada artıracagım parada kazanacagım kazanmayacagım değil ama o kötü fotografçılara kendi memleketim de bu işi yaptırmayacagım bitirmeyecegim fotografaçılıgı ben ogluma teslim edene kadar basımı musala taşına koyna dek biti diyenlere inat bu işi yapacagım tüm ustalarıma selam ediyorum unutmayın ustalarım sizden ögerenecek daha çok şeyim var her yazınız okuyorum ve size sevgi ve sayglarımı sunuyorum biti diyenler zaten kendisi bitmiş . ben genç nesil olarak inancım budur bunu yapacagım fotografçılı canı gönülden yapaıyorum

Tarih: 19 Şubat 2009, 19:44 - İp: 85.***.**8.57