gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

Evdeki Studyo (kalın Gölge Sorunu)

Benim bir sorum olacak.
Hepimiz profosyonel studyolarda yüksek kalitedeki elektronik aletler sayesinde güzel sonuçlar alabiliyoruz.

Fakat evde kurduğumuz basit bir studyoda bir objenin veya bir kişinin fotografı çekilirken obje ve fon arasında kalın gölge olarak bilinen gölge oluşuyor.
Profosyonel studyolarda bu durum soft flaşlarla ve sabit kaynaklarla halledilebilir.

Fakat basit studyolarda bu durumu nasıl aşmam konusunda net bir sonuca ulaşmış değilim.

Fon ile obje arasına ışık kaynağı koymak, objeye çaprazdan ışık vermek, flas levelini düşürmek... kısaca herşeyi denedim ama yinede tam istediğim sonuç olmuyor. Obje ve fon arasında kalın gölge oluşuyor. Ne yapmam gerek sizce? Işıkları dengelememin pratik bir yolu var mı?

Önerileriniz varsa çok memnun olurum.

#gani_gani' tarafından 03.05.2009 15:49:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mayıs 2009, 15:48 - İp: 85.***.**5.147
mhmttsksn
mhmttsksn (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Bu zihniyete cevap ve bilgi veren meslektaşları alkışlıyorum....

Tarih: 29 Mayıs 2009, 10:16 - İp: 88.***.**2.135
necdetyazar
necdetyazar (üye)
İzmir / Firma

gereken yardım yapılmış belki oradan bişeyler çıkartabilirsin ama;
ışığı tanımıyorsun bence, model ile fon arasında ne kadar mesafe koyman gerektiğini bilmen lazım, kompaktflaş kullanıyorsan şemsiye nerde durur varsa softbox nerde durur, direkt ışık dolgu ışık nedir bilmen lazım.
yok sadece tek bir harici flaş falan varsa nasıl yansıtma ve yumuşatma yapman gerektiğni bilmen lazım.
daha sayayım mı? yoksa yeterli mi?
bence bu kadar yırtınmayın da gidip işini profesyonel yapan birinde çekin çektirin.

ps: sizin mantığınız ile biz de " grafikerlere iş yaptırmayın biz fotoşopun kralını biliriz onlardan iyi tasarım yaparız gelin biz yapalım grafik tasarım işlerinizi" diyelim.
kimse işini yapmasın herkes bir diğer profesyonelin emeğine ekmeğine göz diksin.
afferin bravo
içine edeyim böyle zihniyetin; bu ve bunun gibi tipler yüzünden forumlardan nefret etmeye başladım

Tarih: 12 Haziran 2009, 08:40 - İp: 81.***.**6.119
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Konuyu açanın kendi ifadesindeki gibi grafiker olmadığını anlamak için kâhin olmak gerekmiyor.. Emek (göz nuru) harcayan bir insan, bu şekilde davranmaz...

Tarih: 12 Haziran 2009, 10:30 - İp: 78.***.**7.251