gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

Evdeki Studyo (kalın Gölge Sorunu)

Benim bir sorum olacak.
Hepimiz profosyonel studyolarda yüksek kalitedeki elektronik aletler sayesinde güzel sonuçlar alabiliyoruz.

Fakat evde kurduğumuz basit bir studyoda bir objenin veya bir kişinin fotografı çekilirken obje ve fon arasında kalın gölge olarak bilinen gölge oluşuyor.
Profosyonel studyolarda bu durum soft flaşlarla ve sabit kaynaklarla halledilebilir.

Fakat basit studyolarda bu durumu nasıl aşmam konusunda net bir sonuca ulaşmış değilim.

Fon ile obje arasına ışık kaynağı koymak, objeye çaprazdan ışık vermek, flas levelini düşürmek... kısaca herşeyi denedim ama yinede tam istediğim sonuç olmuyor. Obje ve fon arasında kalın gölge oluşuyor. Ne yapmam gerek sizce? Işıkları dengelememin pratik bir yolu var mı?

Önerileriniz varsa çok memnun olurum.

#gani_gani' tarafından 03.05.2009 15:49:40 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 3 Mayıs 2009, 15:48 - İp: 85.***.**5.147
bulka59
bulka59 (üye)
İstanbul / Amatör

Eğer örnekte olduğu gibi vesikalık tarzı bir portre çekecekseniz 90 - 120 cm çapında beyaz yansıtıcıyı fon olarak kullanın ve senkronize kullanabileceğiniz bir flaşı bu yansıtıcının arkasından patlatın

Tarih: 3 Mayıs 2009, 16:26 - İp: 88.***.**1.46
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

Yansıtıcı fondan kastınız normal beyaz renkli fon heralde. Yoksa yansıtıcı gümüş şemsiye tarzı bir şey mi?

Tarih: 3 Mayıs 2009, 16:47 - İp: 85.***.**5.147
-olympos-
-olympos- (üye)
Antalya / Stüdyo Fotoğrafçısı

((-- Benim bir sorum olacak.
Hepimiz profosyonel studyolarda yüksek kalitedeki elektronik aletler sayesinde güzel sonuçlar alabiliyoruz--))

Derken , sanıyorum piyasadaki iş yapan yani gidip parasıyla fotoğraf çektirdiğiniz veya fotoğraf baskısı yaptırdığınız yerlerden bahsediyorsunuz.

Demekki , profosyonel studyolarda sonuçlar çok güzel oluyormuş. Olması içinde yüksek paralarla yatırımlar gerekiyormuş. Yukarıda söylediğinizden anladığım bu.

Bu profosyonel kişilerden sanki bir yardım talebin var gibi .

12 Ocak 2009, saat - 16:00 -- Tarihli yazında şöyle bir cevabın var.
((--- benim ailem arkadaşlarım kısaca tanıdığım hiç kimserye vesikalık çektirmemeleri için tenbihledim. Ben sadece baskı parasını alıp çekiyorum. ve
açıkçası fotografçılarada düşmanım---))

Tarih: 3 Mayıs 2009, 22:45 - İp: 78.***.**0.130
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

Bu yazıyı yazarken böyle cevaplar geleceğini biliyordum

Ayrıca öyle bir izlenim vermişsin ki ben zavallıyım, bitmişim, çektiğim fotların arkasında 20cm kalın gölge oluşuyo, elim kolum bağlı, son çare olarak yana yakına sana soruyorum.
Hayır alakası bile yok

Ben bir grafikerim. Fotofrafı değil bir kalın gölgeden temizlemek, orman içerisindeki kuru bir ağacı bile dekübe ederim.

Ben bu soruyu sadece teknik bir konuyu nasıl basite indirgeyebiliriz anlamında sordum.
Ayrıca yine yazımı dikkatli okursan pratik bir yol var mı dedim.
Ama yine bu tarz cevap aldım işte.
Hiç birşey demiyorum.
O örnek verdiğin yazıdaki "düşmanım" lafının bi gerekçesini daha çok güzel ve canlı bir şekilde kendin açıklamış oldun.
işte olympos arkadaşım paylaşım konusundaki tutumun ortada...

Saygılar...

#gani_gani' tarafından 04.05.2009 01:09:46 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Mayıs 2009, 01:04 - İp: 85.***.**5.147
delightmak
delightmak (üye)
İstanbul / Amatör

Gani grafiker bey kardeş bu açtığın konuda ustalar kadar ahkam kesemem ama, yazdıklarından anlaşılan fotoğrafçılara düşmanmışsın. Ve yakın çevrene tüm tanıdıklarına tembihlemişsin sakın ha fotoğrafçılara vesikalık çektirmeyin, ben çekerim diye. Çok affınıza sığınarak o kalın gölgenin sebebi kalbinin kararmasından dolayı çektiğin vesikalıklara kalın bir gölge olarak yansıdığını düşünüyorum. Yine de tabiiki son söz usta FOTOĞRAFÇI dostlarımıza düşer. Son söz herkes emeğinin sanatının hakkını yer.

Tarih: 4 Mayıs 2009, 01:47 - İp: 85.***.**3.249
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

fonu aydınlatırsanız sonuç güzel olur ama fonu aydınlatacak ışık güçlü bir ışık olmalı(mesela ayrıca bir flaş) . Evdeki lambalarla olmaz. Flaşı tavandan zıplatabilirsiniz, flaşınızın önüne aydınger kağıdından bir ışık yumuşatıcı yapabilirsiniz (gölge kaybolmaz ama yumuşar) . bi taraftan verdiğiniz ışık diğer tarafta gölge yapacaktır mutlaka diğer taraftan ikinci bir ışık kaynağı gerekir(flash, ayna, alüminyum folyo, beyaz kağıt ....) . Ev tarzı çekimler için alümünyum folyo ve kartondan kendi yapabileceğiniz bir yansıtıcıyı şiddetle tavsiye ederim.
http://www.youtube.com/watch?v=ZyJuwK269FI&feature=channel
Tabi bujlar amatör çözümleri... Orjinalinin yerini tutmaz.
Bu videoda adam elindeki o kadar malzemeye rağmen chevrolet marka arabanın tamamı için elimde yeterli malzeme yok diyor ve sadece ön trafını çekiyor, tamamı için 2 metreye 3 metre gibi soft boxlar gerekir diyor.

Tarih: 4 Mayıs 2009, 02:39 - İp: 88.***.**5.30
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

Hiç kimse sebepsiz yere birinden veya bi grup insandan nefret etmez.

Olayın daha öncesini bilmeden yapılan yorumlar gerçeği yansıtmamaktadır.

Fotografçılara "size düşmanım" dememde etkili olan davranış şekilleri ise forumda sayısız örnekte açıkça görülüyor.
En ufak birşeyi sır gibi saklayanlar, bişeyler öğrenmek isteyen amatörlere "bırak bu işleri yaaa git bir studyoda çektir çok para mı" diyenler, adamın büyük bir hevesle yaptığı kendi emeği olan vesikalıkları basmayanlar veya 15-20 tl gibi fiyata basmak konusunda diretenler, photoshopla ilğili sorular sorulduğu zaman tersleyip, herşeyi biliyosun maşallah defol evinde bas ozaman diyenler vb vb vb...

Yukarda şeyleri yazan insanların hepsi fotografçı.
Sitedeki amatörler adeta sindirilmiş durumdalar.
Bi soru sorduktan sonra terslenme korkusundan ne yapacağını bilmiyorlar.
Sitedeki amatör üyelerin aktivite hitlerinde de bu durum açıkça görülüyor.
Bazı kişiler ise burası profosyonellerin bulunduğu bir platform diyor.
Hayır! kesinlikle öyle değil. Burası tüm fotograf severlerin sitesi, fotografçı severlerin değil.
eğer söylediğimin aksi ise yetkili kişi tarafından bi duyuru yapılsın ve tüm amatörler siteden uzaklaşsın.

eğer bu yazdıklarıma itiraz olursa amatörlere verilen ters ve aşağılayıcı cevapların linklerini tek tek buraya eklerim hiç sorun değil.

Sadece sanal ortamda değil gerçek hayatta da bu durum pek farklı değil.

Yazdıklarımın sonuna kadar arkasındayım.
Sevmediğim insanları evet seviyorum demem. zaten dersem de çok saçma olur.

Tarih: 4 Mayıs 2009, 02:55 - İp: 85.***.**5.147
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

sereze arkadaşım gerçekten çok teşekür ederim

Tarih: 4 Mayıs 2009, 02:58 - İp: 85.***.**5.147
sereze
sereze (üye)
Karabük / Meraklı

Rica ederim, konuyu çekim teknikleri kısmına açsaydın belki daha iyi olurdu, bu stüdyo fotoğrafı kısmı biraz tehlikeli

Tarih: 4 Mayıs 2009, 14:12 - İp: 88.***.**5.30
gani_gani
gani_gani (üye)
Gaziantep / Meraklı

Hatta baya bi tehlikeli

Tarih: 4 Mayıs 2009, 17:26 - İp: 85.***.**5.147