cevat
cevat (üye)
Sakarya / Firma

En Güzel Stüdyoculuk

Müşteri memnuniyetine göremi Fotoğraf çekersiniz yoksa Sizin yani fotoğrafçının bakış açısına göremi ?

En güzel Vesikalık fotoğrafı nasıl çekersiniz Ve ekipman Neler oLmalı ?

Gelin damat fotoğraflarında yani düğün fotoğraflarında Son zamanlarda çekilen fotoğraflar (Dudak dudağa) gibi fotoğrafların cekilmesi ve afişe edilmesi normalmidir
(Lütfen Konuyu saptırmayalım konu içinde konu açmamaya özen gösterelim) SaygılarımLa....

#cevat' tarafından 05.04.2006 15:23:30 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Nisan 2006, 13:22 - İp: yok
kontrast
kontrast (üye)
İstanbul / Meraklı

ben su anda müsterinin bakı acısına gore fotograf cekiyorum. Onun begenisine gore hareket ediyorum.

Tarih: 5 Nisan 2006, 13:25 - İp: 81.***.**2.254
a.haydar
a.haydar (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

ticari fotoğrafcılık yaşamını sürdürebilmesi içi sanatsal kaygıdan ziyade müşteri odaklı çalışma yapar en azından ben öyleyim cevat arkadaş bulunduğum semtin normları ve müşteri tercihlerine göre öpüşürken fotoğraf cektim ama vitrinime veya stüdyomda bu tarz fotoğrafları asmam

Tarih: 5 Nisan 2006, 13:32 - İp: 88.***.**6.204
esoes
esoes (üye)
İçel / Stüdyo Fotoğrafçısı

müşteriye göre çekerim herkesin tarzı farklıdır.dudakduduğa herkes poz vermez afişe edilmesine gelince semte göre değişir müşteriyede fazla sormak zarara yol açar genelde kendim yaparım ama herseferindede müşteriyi memnun ederim resmi baskıya yollamadan çağırıp onların görüşünü alırım tabiiki bu düğünler için geçerli

Tarih: 5 Nisan 2006, 13:42 - İp: 85.***.**0.104
orhan yum
orhan yum (üye)
Diyarbakır / Stüdyo Fotoğrafçısı

professionel bir fotoğrafçıyı müşteri yünlendirmemeli.
müşteri size ne yapmanızı söylerse; afedersiniz ama, size ne gerek var. herhangi biride çekebilir.

zaten iyi bir fotoğrafçı kendisinin istediği bir pozu müşteriye her şekilde beğendiren kişidir.

tabi bu durumda professionel biri olduğunuzu müşteriye hissettirmelisiniz.

stüdyonuzun ihtişamı ve aksesurlarınızla, tabi en önemlisi konuşma şekliniz ve hareketlerinizle müşterinize ilk göveni vermiş olursunuz.

gelin damat fotoğraflarında ise; isteyen istediği fotoğrafı çektirebilir. sonuçta olup biten sizin aranızda kalıyor ve bu kişiler özellerini kendilerine saklıyorlar. adam karısıyla öpüşmüş fotoğraflarını asmak için fotoğrafçıya vermez herhalde.

Tarih: 5 Nisan 2006, 23:51 - İp: 85.***.**7.42
mudof
mudof (üye)
İçel / Profesyonel Fotoğrafçı

selam arkadaşlar valla şu günlerde ne müşteriye göre nede kendinize göre fotoğraf çekmek zor çünkü müşteri veresiye isdeyeçek diye korkarak çekiyorsun.yani işyok birde okul kayıt
vs fotolerı çekemez olduk.saygılarımla

Tarih: 9 Nisan 2006, 15:50 - İp: 85.***.**9.207
usta_kim
usta_kim (üye)
İstanbul / Meraklı

FOTOĞRAF ÇEKİMİ ELBETTE Kİ FOTOĞRAFÇININ BAKIŞAÇISINA BAĞLIDIR.PROFESYONEL BİR FOTOĞRAFÇI KENDİ TECRÜBELERİNİ MÜŞTERİSİNİN İSTEKLERİYLE YOĞURUR. EN GÜZEL VESİKALIK FOTOĞRAF YALIN BİR HALDE KİŞİYİ YANSITAN FOTOĞRAFTIR MİMİKLER,BAKIŞLARLA BİRLİKTE İYİ BİR IŞIK VE ABARTISIZ BİR İŞLEMLE(RÖTUŞ)OLUŞUR.. GELİN FOTOĞRAFLARI KONUSUNDA BU TÜR ÇEKİMİ MÜŞTERİ İSTİYORSA ELBETTE Kİ ÇEKİLİR FAKAT AFİŞE ETMEK BENCE NORMAL DEGİLDİR....

Tarih: 9 Nisan 2006, 19:42 - İp: 85.***.**2.58
doli2300
doli2300 (üye)
Yozgat / Stüdyo Fotoğrafçısı

Önemli olan müşteri zevki ile sanatı birleştirmektir. Örnegin bazı müşteriler sade fonları tercih eder, çoğunluk ise jan janlı fonlardan hoslanır. Yada bazıları bembeyaz fotoğraf sevet bazıları tonlamalı. bazen istisnalar oluyor ama. Müşteri tercihlerini göz önünde bulundurarak harika fotoğraflar çekilebilir.

#doli2300' tarafyndan 19.04.2006 19:42:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Nisan 2006, 16:19 - İp: 85.***.**2.168
adopro
adopro (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

ARKADAŞLAR VSK OLSUN GELİN DAMAT OLSUN PORTRE TARZI FOTOĞRAFLAR OLSUN ÇEKİMLERİNİ YAPACAĞINIZ KİŞİNİN NE TARZ FOTOĞRAF İSTEDİĞİNİ BİLMELİSİNİZ VE ONA GÖRE SİZ MÜŞTERİYİ YÜNLENDİRMELİSİNİZ EĞER STÜDYODA MİŞTERİ DİZGİNLERİ ELE ALIRSA AKŞİAMA KADAR ÇIKAMASSIN STÜDYODAN ŞU UNUTMAYALIMKİ PROFESYONEL FOTOĞRAFÇI RANDEVULU ÇALIŞIR VE O KİŞİYE BELLİ BİR SAATİNİ AYIRIR.O SATTE BİR KAÇ POZ PORTRE VE GELİN DAMATTAN BAHSEDİŞYORUM ÇEKER BU ÇEKİMNLER ESNASINDA İSTER ÖPÜŞEREK İSTERSE SOYARAK ĞPOZLAR ÇEKEBİLİR SONUÇTA BU FOTOĞRAFLARI ÇEKİLMESİNE MÜSADE VARSA SORUN YOK DEMEKTİR. AKLINIZA GELEN HERTÜR POZ ÇEKİLMELİ VE BEĞENDİRMELİ BU BİR FOTOĞRAF SONUŞTA VİDEO DEĞİL SAYGILAR ..

Tarih: 1 Mayıs 2006, 14:49 - İp: 85.***.**8.171
hyborians
hyborians (üye)
İstanbul / Amatör

Ben Çekerim, Poz Verdirmem (10 sn içinde yakaladın yakaladın...) elbette müşteri hep beğenir...ve extrem durumlarda tekrar müşeri hakimiyetinde gene çekerim...

Saygılarımla...

Tarih: 13 Mayıs 2006, 03:22 - İp: 85.***.**4.90
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Cevat Ustam.. tam az önce.. düğün çekimi yaparken kulaklarınızı çınlattım..

Müşterimizi genellikle ikna edebiliyoruz.. bizim tecrübemize güvenmesi konusunda olsun.. düğün-nişan fotoğraflarında poz verdirmeyi tecrübesi olan bizlerin yapması gerektiği konusunda olsun...

Nedense çekim öncesi ikna diyaloğum çekimden daha uzun sürüyor.. (şikayet gibi oluyor ama hoşgörünüze sığınıcaz.. ikna diyalogu uzayınca bu konuya cevap yazmadığımı hatırladım)

vesikalık çekimi ve ekipmanı konusuna girmemeyi tercih ediyorum.. bu, daha çok... tecrübeye dayalıdır.. (yani ustalarımızdan aldığımızı ancak çıraklarımıza aktarabiliriz..)

düğün fotoğraflarında , o bahsettiğiniz tarzda fotoğraf çekimi talebi bana yapılmadı.. ancak hoş görüp çekimi tereddütsüz yaparım.. ancak şu konuda konuştuğum her çift, benim sözlerimi dikkate alıp, ona göre davranıyor; öncelikli çekilmesi gereken pozlar çekilmeli ( klasik tarz diye adlandırmam daha uygun olacaktır ).. ilave poz isteniyorsa ( 10-12 pozdan sonra ) çiftlerin isteyeceği o tarz fotoğraflara sıra gelmeli...

vitrine normal pozları dahi yerleştiremediğimiz malum.. ( yani afişe edilmesini yadırgarım ) profesyonel model arkadaşlar sağolsun.. ancak onların fotoğraflarını gönül rahatlığı ile sergiliyoruz..

selam ve saygılarımla.. ... mete..

Tarih: 9 Eylül 2006, 15:08 - İp: 85.***.**5.41