fotonil
fotonil (üye)
Diyarbakır / Stüdyo Fotoğrafçısı

Dikkat Dikkat Studyolar Kapanacak

sayın fotoğraf stüdyosu sahibi arkadaşlar uzun zamandır akıllı kart uygulamasına geçileceğinden bahsediliyor .ufak bir araştırma yaptım yeni kimlikler için vesikalık fotoğraflar artık nufus dairelerinde çekilecekmiş buna bir an evvel dur demek lazım arkadaşlar duyarlı olalım dernek başkanlarımızı uyaralım birlik olalım yoksa herkes kapatacak kapatacak herkese hayırlı günler dilerim

Tarih: 17 Ekim 2008, 10:03 - İp: 85.***.**3.131
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

daha önceden bu birllik konusunda kendi çapımda uğraşlarım oldu. Destekleyenler fazla çıkmasada bu konuyuda oraya ekleme yaptım.
konuya bakmak için tıklayın>>

ışığın bol olsun

#remi5861' tarafından 17.10.2008 12:52:50 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 17 Ekim 2008, 12:47 - İp: 88.***.**4.245
mhmttsksn
mhmttsksn (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

1- ÖSYM ( Üniversite ) fotoğrafları gitti. Okullar çekiyor.
2- Okul fotoğrafları gitti ...
3- 2009 yılında Pasaport fotoğrafları emniyette çekilecek.
4- 2009 yılı yada 2010 yılında Nüfüs cüzdan fotoğrafları Nüfüs Müdürlüklerinde yada İçişleri Bakanlığının Akıllı Kart sistemini ihale ettiği şirket tarafından çekilecek.

Eskiden araç muayeneleri karayolları tarafından yapılırdı. Şimdi TÜVTÜRK isimli şirket (Doğuş Grubuna ait) muayane yapıyor.

Forumda buna benzer bir takım konular açılmıştı ama Polyannacılık yapan bir kaç meslektaşımız vesikalık fotoğrafın, fotoğrafçılığın en önemli gelir kaynağı olmadığını iddia etmişlerdi...

Ancak Anadoluyu gezmiş ve sorunlarını bilen bir fotoğrafçı olarak vesikalığın "özellikle anadoluda" bir çok fotoğrafçının ana gelir kaynağı olduğunu biliyor ve söylüyorum.

Fotoğrafçılk sektörünün son 5 yıldır kan kaybettiği ülkemizde, bir araya gelemeyen insanların kuralsız, kaidesiz, eğitimsiz meslek çalışanlarının sektörün bu aşamaya gelmesinde katkısının çok fazla olduğunu düşünüyorum...
Bu arada kendini dünyanın en akıllı sanan insanları fotoğrafçılardır.

Sizlerin yorumları...?

#mhmttsksn' tarafından 18.10.2008 11:25:27 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ekim 2008, 10:50 - İp: 88.***.**7.97
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

haklısın..
bizim gibi bilinçli fotoğrafçıların buralarda bulunmasının en önemli nedeni;
kalitemizi yükseltmek.
piyasa nabzını bir nebzede olsa tutabilmek.
o dedikleriniz konular;
(1- ÖSYM ( Üniversite ) fotoğrafları gitti. Okullar çekiyor.
2- Okul fotoğrafları gitti ...
3- 2009 yılında Pasaport fotoğrafları emniyette çekilecek.
4- 2009 yılı yada 2010 yılında Nüfüs cüzdan fotoğrafları Nüfüs Müdürlüklerinde yada İçişleri Bakanlığının Akıllı Kart sistemini ihale ettiği şirket tarafından çekilecek.)

bizim başımızdakilerin sahip çıkmaması bu olaylara seyirci kalması ile meydana gelen şeylerdir.
bunun yanında, iğneyi kendimize batırmak gerekirse;
gerçekten bu mesleği çok kötü icra edenler var.
resmen mesleği baltalıyorlar.
Bu tür işleri anlamadan icra etmeye çalışanlar var. şehrin en güzel yerine şaşanlı dükkanlı açmakla iki güzel hatun çalıştırmakla bu işlerin tamam olduğunu sananlar var.

2 başlı ejderha gibi..

adam önce kendine bakmıyor ben nasıl iş yapıyorum diye sonrada dert yanıyor..
neymiş efendim yok vesikalıklar gitti yok okullar yok emniyet yok pasaport gitti elden diye... (genel yazıyorum sözüm sana değil dostum "mhmttsksn" sadece örneklerini kullandım )

Bu tür olaylar benim çok hoşuma gitmesede kaliteyi artırdığı için sevinmiyorda değilim.
şimdi bu haberleri öğrenen herkes ayağını denk alacak. artık kaliteli işler yapılmaya başlanacak. Ben şahsım adıma korkmuyorum. vesikalığa manzara koyanlar korksun.

Tarih: 18 Ekim 2008, 19:02 - İp: 88.***.**2.59
erenpolat
erenpolat (üye)

biz zaten vesikalık çekmediğimiz için sorun yok günlük 1 veya 2 tane anca gelio genellikle gelin damat sünnet çekiyoruz dükkan sahibinin düğün salonu olunca ve yan yana olunca böyle oluyo...

Tarih: 22 Ekim 2008, 23:01 - İp: 88.***.**6.64
yldrm
yldrm (üye)
Kütahya / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşlar fotoğrafçılar olarak bizim kendimize ettiğimiz kötülüğü başkası bize etmedi.Dikkat edin bütün meslek sahipleri fiyat birlikteliği yaparken biz hep birbirimizle dövüştük.Ne kuaförler ne lokantalar hemde sayıları yüzlerce olmasına rağmen fiyat kırmazken biz hep birbirimizle rekabet halinde olduk bu satten sonrada hepimize geçmiş olsun saygılar

Tarih: 24 Ekim 2008, 16:13 - İp: 88.***.**1.105
fz
fz (üye)
Eskişehir / Stüdyo Fotoğrafçısı

bir arkadaşımız veya abimiz çok güzel yazmıs bize zaten gelmiyor gelmez abim hiç merak etme bir kaç yıl sonra o gelinde gelmez boşver umursama sen zaten bu yuzden kapanmadımı ilk uçak fabrikamız hemde en önemli savaşta bize 185 adet ucak üretebilmşken o yuzden ilk arabanın uretimi durdurulmadımı boşver bir vs çekmişsin ne olmuş çekmemişsin demi

ya kardeşim biz bunu öss kpss dgs uds tofel gibi sınavların vs leri gitmeden toplaya bilseydik birliğimizi şimdi günde 1-2 değil 30 vs çekerdim 50 de

Tarih: 25 Ekim 2008, 00:42 - İp: 88.***.**0.76
mhmttsksn
mhmttsksn (üye)

Gereksiz, anlamsız ve ahlaksızca yapılan fiyat ve promosyon uygulamalarıyla, fotoğraf piyasasındaki ücretlerin olumsuz olarak oluşmasında katkısı olan, piyasada oluşan düşük fotoğraf fiyatlamaları ile diğer fotoğrafçıların emeğinin hakkını almasını engelleyen
tüm fotoğrafçılara hakkımı helal etmiyorum. Ve hepsini
emek hırsızı ilan ediyorum...

SORU : Bir düğün sahibinin bir davulcuya minimum 500-600 YTL ödediği, orkestra için minimum 500-600 YTL ödediği bir sistemde, fotoğrafçı video çekimini 100 YTL'ye yapıyorsa, bir düğün albümü çekimini 100-200 YTL 'ye yapıyorsa bu işleri yapan fotoğrafçılara ne denir ?

Cevaplarınızı bekliyorum ...!

Not 1 : Davulcunun da, orkestra elemanınında emeğine çok ama çok saygı duyuyorum. Aldıkları para analarının ak sütü gibi helal olsun. Fazlasıyla hak ediyorlar.

Not 2 : İşletmemizde Panaromik Albümün fiyatı 600 YTL dir. Yanına hiç bir şey verilmemektedir. Ve asla kaypak promosyonlar ve fiyat indirimleri yapılmamaktadır.

Not 3 : İlk paragraftaki olumsuz uygulamaların içinde bulunmayan meslektaşlarımı diğerlerinden ayırıyorum ve kutluyorum.

#mhmttsksn' tarafından 27.10.2008 09:54:34 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ekim 2008, 09:41 - İp: 88.***.**1.38
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

bizim çevrede şimdi de orkestralar video çekimine el attı,orkestrayı tutan videoyuda bedava denecek bir fiyata çektirmiş oluyor fotoğrafçının ekmeğinde gözü olan çok ...halbuki orkestracıya verilen parada ve düğüncülerin ortaya attığı onca dolarda fotoğrafçıların hiç gözü olmamıştır...

Tarih: 27 Ekim 2008, 11:13 - İp: 88.***.**6.255
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

Bizde düğün kültürü varmı?
Arkadaşlar arasında muhabbet ederken hep dile getirdiğimiz bir konuydu bu.
Her nekadar ayrıbir konu şeklinde açılsa daha sağlıklı olurdu ama yeri gelmişken bahsetmek istiyorum.
Davulcunun çalgıcının ne işi var kardeşim kamerayla? Olurmu öyle saçmalık.
Bu işe yıllarını veren ve artık hata toleransı neredeyse sıfıra yakın olan kameracılar(fotoğrafçılar) dururken daha pal ve secamın ne olduğunu bilmeyen davulcumu çekecek?
evet şimdi soruyu tekrarlayalım. Bizde düğün kültürü varmı?
ben malesef acıyorum işi bilmeyene iş verene...
kardeşim sen hayatında kaç defa evleniyorsun? kaç kere kamera hizmeti alıyorsun?
şimdi ucuz olsun diye aldığın hizmet kötü çıkınca ne olucak? gitti en güzel anılar..
hadi o anlara dön bidaha da göreyim.. Bakalım o geçen zamana geri dönebilecekmisiniz?
sizin hayatınızın en güzel anı işi bilmeyene bırakılacak kadar ucuzmu?
Bu kadar ucuz olamazsınız..
BİZDE DÜĞÜN KÜLTÜRÜ VARMI?

bu konuyu ayrıca ele almayı düşünüyorum..

Tarih: 27 Ekim 2008, 12:02 - İp: 88.***.**0.71
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

bırakın bizde düğün kültürünü ,düğün sahipleri fotoğrafçıya veya video çekene su bile vermezler bırakın aç mısın tok musun diye sormayı ... ama çalgıcılara doyasıya tavuk,rakı,viski ikram edilir ,düğünde güzel çalıversin diye...sanırım oraya video ve fotoğrafçı götürmenin esas amacı da güzel hatıraların kaydedilmesi değil çevreye "bakın ,benim düğünüm de başkasının düğünü gibi eksiksiz ,her şey tam takım "demek içindir

#fotoasli' tarafından 27.10.2008 17:37:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 27 Ekim 2008, 17:30 - İp: 88.***.**6.255