kurumali43
kurumali43 (üye)
Kütahya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Slayt Müşteri Şikayeti

Memorieson Tv de vcd formatında slayt hazılıyorum. son zamanlarda müşterilerden şikayet geldi. fotografların çözünürlüğü düşük diye. kullandığım bu programda kalite ayarı varmı. yoksa müşteriye böyle vermeye devammı edeceğim.. veyaa önerebilceğiniz başka program varmı çözünürlüğü birebir veren..

Tarih: 19 Haziran 2011, 17:30 - İp: 78.***.**2.252
stumer
stumer (üye)
İzmir / Amatör

VCD formatında görüntü kalitesi düşük oluyor. Eğer DVD formatında yazma imkanı varsa onu deneyin, yoksa ProShow Gold programını edinmeye bakın. En iyisi o.

Tarih: 20 Haziran 2011, 09:01 - İp: 88.***.**6.10
kurumali43
kurumali43 (üye)

proshow gold da kullandım. oda aynı.. dvd formatında düzenlediğim zaman görüntü iyi. ama bu seferde 2 parça halinde yapıyor onu anlamadım. işin içinden çıkamadım

Tarih: 20 Haziran 2011, 12:41 - İp: 78.***.**2.252
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

sene olmuş 2011 vcd mi kaldı allah askına.
hiç slayt yapmadan jpeg hallerini ayrı bir dvd de verin bari

Tarih: 20 Haziran 2011, 13:31 - İp: 88.***.**8.140
kurumali43
kurumali43 (üye)

gaijin bey ben merkezde durmuyorum. 4000 nufuslu bir ilçedeyim.. köylük yer anlayacağınız burası. adam vcd istiyor ne yapayım.

Tarih: 20 Haziran 2011, 14:37 - İp: 78.***.**2.252
yalvacyesilcam
yalvacyesilcam (üye)
Isparta / Stüdyo Fotoğrafçısı

üstadım proshow kullansana manyak efectler ve manyak bi program ben forumda vermiştim vcd dvd video dosyası ne istersen ... ayrıca vcd veya dvd nin başına jenerik hazırlayabilirsen yaptığın her işin başında iş yerinin reklamı geçer ben bi video hazırlayıp koyayım ....bi bak

Tarih: 22 Haziran 2011, 16:20 - İp: 95.***.**8.60
kurumali43
kurumali43 (üye)

Anlaşılan benim sorunum hala anlaşılmamışş

Tarih: 22 Haziran 2011, 17:32 - İp: 78.***.**2.252
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

nüfus isterse 3 olsun.
madem müşteri memnuniyeti saglamak istiyorsunuz slayt hazırlayıp yanına bir de fotografların jpeg hallerinin oldugu cd verin. maliyeti 30 kuruş.

vcd zaten ölü dogmus bir teknoloji, kapasitesi düşük, siz buyuk ihtimalle fotografları 640-480 boyutlarında slayt yapıyorsunuz. bu da ekranda izleyince kalite de düşmeye neden oluyor.
enaz 1920-1024 boyutlarda slayt yapabileceginiz bir program bulun

Tarih: 22 Haziran 2011, 20:17 - İp: 88.***.**8.140
kurumali43
kurumali43 (üye)

gaijin zaten müşteri getiriyor fotoları aslı onda zaten. program zaten asıllarınıda ayrıca içine atıyor"

"1920-1024 boyutlarda slayt yapabileceginiz bir program bulun" demişsin.
aynı şeylerden bahsediyoruz "önerebilceğiniz başka program varmı" demişim ben. muzdaribim bu konuda.. buna benzer konu daha öncede açmıştım. yine hiç kimse yardımcı olamamıştı. anlaşılan görüntüleri net bir şekilde slayt yapan bir program yok..

Tarih: 22 Haziran 2011, 21:18 - İp: 78.***.**2.252
prodersler
prodersler (üye)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

proshow producer olabilir

Tarih: 22 Haziran 2011, 22:49 - İp: 78.***.**1.4
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

bazı sorunlar var.

1- müşterinin cd playeri var dvd playeri yoksa cd yapacaksınız demektir. dvd yapsanızda adamcağız açılmıyor bu diye geriye getiriyor. o yüzden kuzu kuzu cd yapacaksınız. he, adama sormak gerek belki dvdplayeri vardır yada bilgisayarı.

2- cd kapasitesi genelde 650mb ama yinede garanti olsun 630 diyelim. çünkü bazı cdler 650 almıyor aslında kapasite 700mbdır vs vs.. bu konuyuda aklımızda tutalım.

3- tvde izleyecekse kaç ekran tvde izleyecek sizce? full hd plazması yoksa ya 55 ekrandır yada 70 ekran hadi 51 ekran olsun. türkiyede küçük yerlerde bu hep böyledir ve genelinde 55 ekran tüplü tv vardır. çünkü ucuzdurlar. tüplü tvlerde ve türkiyede PAL sistemi geçerlidir. yani 720x579 (tıkla>>>)

4- ve genelde iyi cd playerler kullanmazlar. buda 720x576 çözünürlüğünü kaldırmaz ve takılmalara neden olur. eğer neroda pal yaparsanız neronun gerçekten 720x576 yapmadığını bilgisayarda bakınca anlarsınız. işte burada iki sorun var. aşk mı tuvalet mi?

ya gerçekten 720x576 olacak ve takılma ihtimali olacak yada takılma ihtimali olmayacak ama bu seferde çözünürlük 720x576 dan aşağıda olacak ve görüntü kötü olacak. bunu bizzat denedim evdeki ve ablamlardaki playerlerde denedim. 720x576 takıldı hep. ama neronun yaptığı takılmadı. bilgisayara atıp baktığımda neronun gerçekten 720x576 yapmadığını gördüm (tam hatılamıyorum ama 350x.. kusur bişeydi) yani dehşet kötü.. ama takılmıyor hiçbir playerde.

şimdi elimizdeki bu verilere bakarak;
- müşteri hangi tvyi kullanıyor?
- cd playermi var yoksa dvdplayeri mi var?
- tvsi kaç ekran?
- cd playeri yeni mi eski mi?
vs. bunları tahmin etmeli yada müşteriye sormalı.

ayrıca, cd ye slayt yapacaksanız birden fazla cd yapın. bir sürü fotoğrafı bir cdye sokayım diye uğraşmayın. ayrıca fotoğrafları olabildiğince kendiniz photoshpta ölçeklendirin. eğer ölçeklendirme işlemini video slayt yapan program yaparsa bozabiliyor.

-------------------------
diğer soru, 1920-1024 boyutlarda slayt yapabileceginiz bir program

ölçümler ekran çözünürlükleridir.

örneğin;

4-3
16-9

pal vcd
pal dvd
hd
full hd

bunlar en yaygın olanları. bunlardan başka ayarlarda yapabilirsiniz pek tabiiki ama yaygın olan bunlardır. bunların standart ölçüleri her slayt yapan kaliteli programlarda mevcuttur.

sizin bakacağınız yer şurası; adam cd player mi kullanıyor dvdplayer mi?

eğer dvdplayer kullanıyorsa pal dvd yapacaksınız

adamın tvsi hd plazma mı? eğer evet ise o zaman hd 16-9 seçeceksiniz. bu seçenekler piyadaki aşağı yukarı tüm slayt programlarında vardır. slaytı yapıp bitirdikten sonra dışarıya export etmek için bu ölçüleri kullanacaksınız. yada direk cd/dvdye yazdırın olsun bitsin.

bazı kriterler bilinmeden hiçbir işlem %100 doğru olmaz. hiç kimse müşteriye sormaz en garantisi neroda cd yapmaktır. herkes bunu yapar hiç takılmaz ama büyük tvlerde görüntü kötü gözükür işte sorun ve sebepleri bunlardır.

Tarih: 23 Haziran 2011, 10:42 - İp: 88.***.**8.4