2681071
2681071 (üye)
Adana / Firma

Dvd Kaydı

Selam arkadaşlar.1.Mini dv kameralardan kaliteden taviz vermeyecek şekilde dvd kayıt yapmamız için gerekli donanımlar,yazılımlar hangileridir?(Not:Fireware port anakartımda mevcuttur).2.olarak da dvdye kayıt yapan kameralardan pcde dvdye veya cdye nasıl kayıt yapılabilir?Şimdiden bilgileriniz için teşekkürler...

Tarih: 23 Ocak 2008, 19:23 - İp: 81.***.**4.246
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Kaliteden ödün vermeden kaydetmen mümkün değil....Zamanımın uzun bi kısmını bu işe adadım ve hiç tatmin olmadım...Şimdi öncelikle şunu belirteyim o mini dv kasede kaydettiğin görüntü dvd kalitesinden çok çok üstün bi kalite....Eğer ham olarak yani 1 saatlik bir dv kasedi pc ye direk hiçbir formata dönüşmeden atarsan yalan olmasın ama 20-30gb (hatta daha fazlada olabilir) kaplıyor...Haliyle 4gb dvd ye anca sıkıştırıp vs yapıp sığdıracaksın...Direk dvd yap dersen zaten o kendisi dvd boyutuna indirecek dosyayı 4gb a sığdıracak...

Öncelikle iyi bir video edit programı bulman lazım....ulead video studio falan gibi....yoksa movie maker ile 640 480 en kaliteli seçenek ile fena sonuç elde etmezsin....

Bende en kaliteli sonucu aradım baya...Sonuç olarak dr divx programı ile ve bitrateine kadar kendin ayarlayıp yaptığın büyük boyutlu kaliteli divxlere karar kıldım....

Tarih: 24 Ocak 2008, 00:42 - İp: 88.***.**6.97
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Vestelin veya panasonikin 80 gb veya katları ile başlayan ürününü alın.I-link kablosu ile HQ modunda 1 saatlik görüntünü atıp, 4.7 DVD CD'sine yazdırabilirsin evde,kayıpsız..
Sonlandırmayı da unutma ama.[CD'yi.]

Tarih: 24 Ocak 2008, 01:24 - İp: 88.***.**2.158
2681071
2681071 (üye)
Adana / Firma

Bilgiler için çok teşekkürler ama ben konuyu biraz daha açayım.26 yıldan beri stüdyo fotoğraf işiyle uğraşıyorum ve kamera çekim işlerini de 18 yıldır yapıyoruz.Ancak kasetlerimizi şimdiye kadar hep diğer kayıt işleri ile uğraşan stüdyocu arkadaşlarda yaptırdık.Ama bu sene canon mini dv bir kamera aldım.Ve bundan böyle kayıtlarını kendim yapmak istiyorum.Zira şimdiye kadar kendimiz yapmadığımız için hep kalitesiz kayıtlarla uğraştık.Belki şaşacaksınız ama kayıt işi ile ilgili de yoğun bir bilgim yok.Hülasa olarak ben bilgisayarıma ieee 1394 port da takdırdım.Şimdi sorum şu,mini dv kameramdan kaydı nasıl gerçekleştireceğim ve yardımcı en iyi program hangisi?Yani ben bu kayıtları müşterilerime vereceğim.Ayrıntılı bir şekilde açıklayan bir üstadımız olursa sevinirim.Saygılar sunarım...

Tarih: 24 Ocak 2008, 19:19 - İp: 88.***.**2.189
canbasri
canbasri (üye)
Çanakkale / Meraklı

Mini dv ve ie 1394....evet yapman gereken makineni pc ye bağlayıp izleme seçeneğini açmak....Otomatik olarak görecektir xp...indirdiğin bi program ile (örneğin ulead video studio) seçeneklerden dvd yapma seçeneğini seçersen hemen yapar...Vcd seçeneği bile var....Kolay herşey görünce anlayacaksınız...

Tarih: 25 Ocak 2008, 01:01 - İp: 88.***.**3.2
2681071
2681071 (üye)
Adana / Firma

Önce Canbasri arkadaşım bilgiler için sonsuz teşekkürler.Az-çok konuyu anladım,ancak konuyu biraz daha açmak istiyorum.Şöyleki,mini dv'den kayıt yaparken kullanılan programın faktörleri nelerdir?Yani kullanılacak program kaliteyi olumlu ya da olumsuz etkiliyor mu?Bunun yanısıra profesyonel anlamda bilhassa dvd oluşturmak için hangi programı tavsiye edersiniz?

Tarih: 25 Ocak 2008, 10:34 - İp: 88.***.**6.124
karayel68
karayel68 (üye)
Amasya / Stüdyo Fotoğrafçısı

Kardeş ben bu konuda çok kafa patlattım çok araştırdım pc yoluyla yapılan hiç bi kayıt kayıpsız olmuyo tek çözüm bir dvd kaydedici cihaz bire bir kayıtta kayıpsız alabiliyosun ben ilk çıktığında yerli üretim bi cihaz almıştım ( hemde oldukça yüksek bi fiyata 900 ytl ama şimdi çok daha ucuza alabiliyosun )ve sonuçtan memnunum sanada tavsiye edirim başkada bi çözümünü bulamadım hayırlı işler dilerim...

#karayel68' tarafından 25.01.2008 11:29:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Ocak 2008, 11:28 - İp: 88.***.**1.12
2681071
2681071 (üye)
Adana / Firma

Karayel68 üstad,dvd kaydedili cihaz derken neyi kastediyorsunuz,biraz daha açar mısınız?Deneyimsizliğimi bağışlayınız.

Tarih: 25 Ocak 2008, 12:39 - İp: 88.***.**6.124
rokomet
rokomet (üye)
Ankara / Amatör

birçok arkadaş yazmış ama bu bilgiler pratikte uygulanmadıkça anlaşılamıyor.. ozg seni anlıyorum..
genel bilgi olarak şunları dağarcığına alırsan pratikte de zorluk çekmezsin..
miniDV deki kaliteli hiç bir şekilde DVD de alamazsın..
ha alırsın ama onunda kuralları var.. mesela 15 dk lık bir görüntüyü hiç kayıpsız bi şekilde DVD ye sığdırabilirsin.
miniDV nin kapasitesi (ve içerdiği bilgi) çok fazladır. bir arkadaşın bahsettiği gibi 30-40 gb.
ama dvd nin alabileceği bilgi kapasitesi 4,7.. hadi iki yüzlü olsa 8,7.. yani sıkıştırma. Yani sıkıştırma yapman kaçınılmaz..
prosedür ise şöyle.. herhangi bir program ile miniDV deki görüntüyü bilgisayarın harddiskine alırsın.. Çok program var piyasada.. ulead-Premier-pinacle gibi programlar var ama ben sony nin kendi orjinal programını kullanarak Capture yapıyorum. 1 saatlik görüntüyü kameranın play fonksiyonunda bilgisayara aldığında elinde 30-40 gblık bir dosya olacak.. bu dosyayıda dvd yapması için programa komut verdiğinde senin belirlediğin ayarlara göre sıkıştırmaya başlayacak.. bazısı önce sıkıştırıp sonra yazıyor bazısı hem sıkıştırıp hemde aynı anda dvd ye yazıyor.. bu bilgisayarın gücüyle doğru orantılı olarak az yada çok sürüyor.
sana bu konuda çok daha ayrıntılı bir anlatımın olduğu link vereceğim ama yöneticinin başka bir forumun linkini verdiğim için üyeliğimi silmesinden tırsıyorum.. aman neyse yöneticinin hoşgörüsüne sığınıp sana linki veriyorum..
http://forum.donanimhaber.com/m_1154428/tm.htm

bunun yanında tercihe göre divX yapman kaliteyi daha da arttırır.. fakat şu an genelde kullanılan her player divx'i oynatmıyor, ayrıca dikkate al.. divx te kalite ve sıkıştırma oranı çok daha yüksek.. yani kaliteli bir dosyayı çok daha fazla sıkıştırabiliyorsun.. fakat menülü bir dvd deki seçme, oynatma gibi kullanım fonksiyonları divx te olmuyor

Tarih: 25 Ocak 2008, 14:26 - İp: 88.***.**3.189
berkayy09
berkayy09 (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

sayın ozg çok basit dijital captur kar al 60 dolar tak sonrada 1 re 1 kayıt yap hemde toplam 1 saatte bu kadar

Tarih: 3 Şubat 2008, 15:00 - İp: 88.***.**2.85
dilcan
dilcan (üye)
Yurtdışı / Özel Gün Fotoğrafçısı

selam öncelikle benden önce cevap verip seni biraz aydinlatan arkadaslara tesekür ediorum ve sunlari eklemek istiorum sen pek belirtmedigin icin ne yapmak istedigini ben cikamadim isin icinden evet önce yazildigi gibi 1 saatli mini dv gerci 30 gb almior sade 10 veya 11gb alior amma bir dvd 4.7gb kapasitesi var peki sen diorsunki müsterilere verilcek bu cekim benim bildigi normel genelde insanlarimizda bir DVD calar var ve bunlara dvd olarak lazim coksa izleyemezler yani sen bilgisayara indirdigin mini dv casetlerini bir dvd olarak cevirmekten kacinamassin benim bildigim avi okuyan dvd calar yok yani benimkiler yapmio ve bana sorarsan hanki progla ben senelerdir canopus edius diye pir program kullaniorum gerci adobe premiere de var amma fiti biraz tuzlu sanirim
ben bu isi 10 senedir dügünlerde ve nisanlarda yaptigim icin ve suana kadar kaliteden sikayet gelmedigi icin sana dvd ye cevirip ve 1 saati gecirmmeni tavsiye ederim en saglikli kaliteyi o sekilde elde edebilirsin sorunlarin olursa [email protected] elimizden geldigi kadar yarimci olmaya haziriz

saygilar

dilcan

Tarih: 24 Şubat 2008, 03:41 - İp: 88.***.**6.44