droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Nickel Cadmium Pil?

Herkese merhaba. Geçenlerde bir dükkandan dikkat etmeden şarz edilebilir 9V bir pil aldım.Eve gelince bu pilin NİCKEL CADMIUM 9V, 100mAh bir pil olduğunu gördüm. Bu pilin Nİ-MH olana göre avantajı veya dezavantajı var mıdır? Ayrıca pilin üretim tarihi 07-2003, yani 2 yıllık. Sizce bu pili iade etmeli miyim yoksa iş görür mü?
Teşekkürler...

Tarih: 10 Temmuz 2005, 12:04 - İp: yok
burkay
burkay (bilir kişi)
Ankara / Firma

Sevgili oral,
bu pili mikro işlemcili cihazlarda kullanamazsın zarar verir. 100 mAh çok düşük bir seviye tez biter ben senin yerinde olsam pili geri verir en azından daha yüksek kapasiteli bir pil alırdım

Tarih: 10 Temmuz 2005, 13:39 - İp: yok
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Çok teşekkürler....

Tarih: 10 Temmuz 2005, 15:44 - İp: yok
alabi9001
alabi9001 (üye)
Ankara / Amatör

NC piller eski versiyon yenileri NMh(Nicel Metalhidrat) bunlar ın amperhour kapasiteleri yuksek,Lİ de var ayrıca;

Ayrıca senin aldığın pilin kapasiteride az değil çünkü fizikten W=V*I(enerj=akım*voltaj); 9*100=900 mwatthour(900 watt enerji çeken bir alet için 1 saat kullnılır ama 9v küçükte kullanırsan aleti devrelerini yakar) ayrıca 9v piller yaklaşık olarak 6 tane 1,5v pilden oluşur(Zaten bütün piler 1,5-1,2 v tan fazla çıkış yoktur) ama bunların boyutları küçük olduğundan kapasiteleri diüşüyor;
normal NC pillerin kapasitesi(yaklaşık 600mah) ise 1.5*600=900 mwatthour(900 watt enerji çeken bir alet için 1 saat kullnılır fakat bundan 9v çıkış almazsın) dır.
Buradan anlaşılacağı gibi normal şatlarda amperi düşük değil...

Ama bu değerler özelliklede Alkali pil isteyen aletler için yeterli değil için...

#alabi9001' tarafından 16.07.2005 15:14:14 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Temmuz 2005, 15:07 - İp: yok
alabi9001
alabi9001 (üye)
Ankara / Amatör

Yani kullanıcan aletin enerji ihtiyacına göre seç; düşük deyip yükseğini alırsan alet hiç kullanılamaz hale gelir...ben şimdiye kadar düşük kapasiteli pilerden bozulan görmedim ama yükseklerden hem gördüm hemde bozdum ordan biliyorum..

Şunuda unutma kapasite düştüğünde aletler otamatik kapanır, koruma devreleri vardır ama yüksek kapasiteye karşı hiç bir korumaları yoktur...

Tarih: 16 Temmuz 2005, 15:19 - İp: yok
droral
droral (üye)
Ankara / Amatör

Sevgili alabi9001 ayrıntılı cevabın için teşekkürler. Elektrik meslek mi hobi mi?
Ben bu pili kendi yaptığım ring-light için almıştım. Anlayacağın ortamda ciddi devre elemanları yok, hepi topu paralel ve seri bağlanmış 3'er voltluk 24 adet mecekli beyaz LED'i enerjilendirmek için kullanacaktım. Herneyse zaten götürüp yerine 170mAh' lik NiMH bir GP aldım. Aklım şimdi daha rahat . Tekrar sağol...

Tarih: 16 Temmuz 2005, 17:45 - İp: yok
alabi9001
alabi9001 (üye)
Ankara / Amatör

Elektronik dersini geçmek için neler örendiğimizi bir bilsen ... EEE 2-3 sene aynı dersi alınca birşeyler kalıyoo akılda...
Hoca bunlara basit diyordu anlayacan bunlarda birşey yok daha...sınavda gör birde...

Zamanın da bende uğraştım ledler, direçler, transistörler, adı aklıma gelmedi mavi şeylerden, yanıp sönen ledler yapmak için...
konya sokakta çok gezdim yani...

Kolay gelsin...

#alabi9001' tarafından 16.07.2005 19:20:15 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 16 Temmuz 2005, 19:05 - İp: yok
  • 1