candyyyy
candyyyy (üye)
İstanbul / Meraklı

Web Sayfası Nasıl Yapılır?

ben bu dersteenn yarın sınavaa gircem en kek dersten büte kaldımmm tabiiii mide ağrısıyla sınavı yarıda bıraktığıımm içinnnnn amaa araalarında bi soru vardı ve hoca tekrar sorcağını söledi buda yaptığınız web sayfasını anlatıınız hoca bize web sayfası yaptırdııı ama biz bişi bilmiodukk ve çoğu arkadaşşş başkasına yaptırdı ve bende öle yaptırmak zorundaa kaldımm dreamweaver adlı programdaa yaptııı işiii yapan tasarımcıı takıyla ilgili bir sitee hazırladık yanındaydım ama okadar hızlıydıki zaten bişi anlamadım ama anlamak iççinnn uraştım karışıkkk bişi işte hocaya verdim yaptığımız çalışmamnınn cdsinii hocada bana dedikii bunu sen yapmamışsın bende evet bi başkasıyla yaptım ve izledimmm zaten tartıştım bu konuda o kısmı geçiorumm ve cd notumaa 85 verdi demekki birazz konuşcazz .) herneyse gelelim konumaa yaa şimdii benn yaptğım çalışmayı sınavda nasıl anlatıcam önce şunu yaptım sonra bunu diyee bu konuda peki yardımcı olabilcekmisin kendi açındann yorumluyabilcekmisin program adı dreamweaver!!! ..bu arada destan yazmışım sanki neee ..

#candyyyy' tarafından 05.07.2007 21:41:59 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Haziran 2007, 21:37 - İp: 85.***.**3.150
sokeli
sokeli (üye)
Aydın / Amatör

Buyur sana FRONT PAGE’ 2000 dersi inşallah işine yarar.

İÇİNDEKİLER
BÖLÜM 1. HTML PROGRAMLAMAYA GİRİŞ 4
1.1 HTML NEDİR? 4
1.2 HTML’ E GİRİŞ? 4
1.3 Başlıca HTML Komutları 5
1.3.1 Komutu 6
1.3.2 Komutu 6
1.3.3 Komutu 6
1.3.4 Komutu 6
1.3.5 Komutu 6
1.3.6 Komutu 6
1.3.7 Komutu 6
1.3.8 Komutu 7
1.3.9
Komutu 7
1.3.10 Komutu 7
1.3.11 [HR> Komutu 7
1.3.12 BACKGROUND Komutu 7
1.3.13 BGCOLOR Komutu 7
1.3.14 Komutu 7
1.2.15

Komutu 8
1.3.16 LI Komutu 9
1.3.17 Komutu 9
1.3.18 Komutu 10
1.4. HTML ile WEB SAYFASI HAZIRLAMA 10
BÖLÜM 2. FRONT PAGE 2000 İLE WEB TASARIMINA GİRİŞ 12
2.1. FRONT PAGE’İ TANIMA 12
2.2. FRONT PAGE’ IN GENEL YAPISI: 12
2.2.1 Görünüm Düğmeleri 13
2.2.2 Sayfa İçerik Görünümleri 14
2.3 FRONT PAGE 2000 MÖNÜLERİ 14
2.3.1 File Mönüsü 14
2.3.2 Edit Mönüsü 17
2.3.3 View Mönüsü 18
2.3.4 Insert Mönüsü 18
2.3.5 Format Mönüsü 19
2.3.6 Tools Mönüsü 20
2.3.7 Table Mönüsü 20
2.3.8 Frames Mönüsü 21
2.3.9 Window Mönüsü 21
2.3.10 Help Mönüsü 21
2.4 ADIM ADIM WEB TASARIMINA GİRİŞ 22
2.4.1 Front Page İle Web Oluşturma; 22
2. 5 SAYFALAR ARASI BAĞLANTILAR 23
2.5.1 Bağlantılar (Links) : 23
2.5.2 Bookmark: 25
2.6 WEB SAYFASINA RESİM ve MULTİMEDİA DOSYALARINI EKLEME 26
2.6.1 Web Sayfasına Resim Formatlı Dosya Ekleme: 26
2.6.2Web Sayfasına Clipart Gallery’de Yer Alan Resimleri Ekleme: 28
2.6.4 Resim Dosyalarına Ait özelliklerin düzenlenmesi: 30
2. 6. 4 Web Sayfasına Multimedia Dosyalarını Ekleme: 31
2.6.5 Web Sayfasında Ses Dosyaları ile Çalışma: 31
2.6.6Web Sayfasında Video Formatlı Dosyalar ile Çalışma: 32
2.6.7 Resim ve Multimedia dosyalarını sayfaya eklerken dikkat edilmesi gereken hususlar: 32
2.7 ÇERÇEVE SAYFALARI ve ÖZELLİKLERİ 33
2.7.1 Çerçeveler 33
2.7.1 Çerçeve Yerleşimi ve Özellikleri 35
2.7.2 Çerçeve Özelliklerin Düzenlenmesi 36
2.7.3 Çerçeveler Arası Bağlantı Oluşturma 37
2.7.4 Çerçevelerin Silinmesi 38
2.8 AKTİF NESNELERİN KULLANIMI 38
2.8.1 Aktif Elemen Nedir? 38
2.8.2 Office Nesneleri ve Özellikleri 38
2.8.3 FrontPage’in Aktif Nesneleri ve Özellikleri 39
2.9 HAREKETLİ SAYFA ve NESNELER OLUŞTURMA 45
2.9.1 Metne Dinamik HTML Efekti Uygulama 46
2.10 FRONT PAGE SAYFASINDA FORMLARLA ÇALIŞMA 46
2.10. 1 Form Nedir? 46
2. 10. 2 Form Araçları ve Özellikleri: 46
2.10.3 Form Özelliklerinin Kaldırılması 48
2.10.4 Form Özelliklerinin Düzenlenmesi 48
2.11 SİTE ÜZERİNDE SON KONTROLLER ve SİTENİN YAYIMLANMASI 50
2.11.1 Web Dizini İçersindeki Dosya İsimlerinin Kontrolü 50
2.11.2 SİTENİZİN YAYIMLANMASI 51

LİNK:
FRONT PAGE’ 2000

Sınavında başarılar

#sokeli' tarafından 15.06.2007 03:23:04 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 15 Haziran 2007, 03:21 - İp: 88.***.**8.103
DigitalArt
DigitalArt (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

Bizde Kendimizi ParçaLadık Burda AnLatabiLmek Ve AnLaya BiLmek İçin

SokeLi SaoL Kardeş

Tarih: 15 Haziran 2007, 11:13 - İp: 88.***.**1.214
candyyyy
candyyyy (üye)
İstanbul / Meraklı

teşekkür ederimm ilgilendiğiniz içinnnnn ayrıca sınavım bugün berbattıı

Tarih: 15 Haziran 2007, 23:31 - İp: 85.***.**3.150
salih529
salih529 (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

SYN ARKADAŞIM WEB SAYFASI HAZIRLAMAK İÇİN BİR ÇOK PROĞRAM VAR EN ÇOK KULANDIĞIMIZ DREAMVEAR PROĞRAMINDA HAZIRLARIZ BAZI İCON TUŞLAR FLASHTA 3D COREL BUNLARLA ORTAK ÇALIŞIRIZ VE SAYAMIZI ÇALIŞIR HALE GETRRİZ BEN ÇOK BASİT ANLATTIM AMA
SİZ SINAVIM VAR DEDİĞİNİZE GÖRE BRAZ BİLGİNİZ OLDUĞUNU TAHMİN EDEREK BU ŞEKİLDE AÇIKLMA YAPTIM TŞK

Tarih: 16 Haziran 2007, 00:57 - İp: 88.***.**6.222
candyyyy
candyyyy (üye)
İstanbul / Meraklı

haha bu sınavdan kaldım büte sadece bu dersten çünkü hoca öle sorular sormuşki aslında çok kolaydı ama bilerek çalışmadım .) eş temel kodlar falan yani şimdi daha i biliorum tabiii zaten bilerek bıraktım büte amaa büttede eminm yine sorucak yaptığınız web sayfasını kısaca anlatınız nasıl yaptığınızı ben bi arkdşla dreamweawer programında yaptım yalnız tabi ben bişi bilmeden ama takip ettim .. ama hoca yine sorcakk nasıl ne anlatıcamm yaa

Tarih: 2 Temmuz 2007, 13:13 - İp: 85.***.**3.230
ercan_1603
ercan_1603 (üye)
Bursa / Meraklı

sağlık olsun kardeş hayırlısı...
artı o eş temel kodlar dediğin html(eyç-ti-em-el) kodlar olmasın...
google dan arattırırsan bir sürü yardımcı kaynak bulabilirsin bu konuda...

Tarih: 2 Temmuz 2007, 16:31 - İp: 88.***.**0.126
candyyyy
candyyyy (üye)
İstanbul / Meraklı

ya hiç web sayfa yapmadıkkii alal öretmediler ama şu sınavım bitsin ilkkk işim örenmek olcakkk cuma günü sınavım varrrrr ben nasıl anlatıcam arkadaşın yaptığı web sayfasınbı dreamweaver programında yaptıkkk :S takıı tasarımı sitesi off ya sizce nasıl anlatabilirimmm sınavda aynısını sorcakkk yardımcı olun pls... ay bıktım bu en kek dersten büte gircemm..

Tarih: 4 Temmuz 2007, 12:24 - İp: 85.***.**2.77
reyhan35
reyhan35 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Web site yapmak icin ilk once html bilmen lazim..
bi web siteye baslayinca ilk once sunlari yaziyorsun

Ilk once basliyorsun bu tag html dosyasini oldugunu belirtiyor..
len arasi baska codlari birbirlerinlen baglanmasini sagliyorsun mesela css dosyasi.Browserin okudugu codlar len arasi onun arasina browserda gormek istedigin herseyi katiyorsun
nin altinda var buda sayfanin sonuna koyulur..
eger saynin arka planina renk vermek istiyorsan ozaman bu tagin arasina katacaksin alta bi ornek veriyim

istersen en son yazdigim codlari note pad kopyala yapistir ve index.html olarak kaydet sonra sonucu gor.
eger yazi yazmak da istiyorsan ozaman arasina
istediginiz sey yazip oylede deneyin

ins anlatabiilmisimdir

#reyhan35' tarafından 04.07.2007 13:07:12 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Temmuz 2007, 12:56 - İp: 82.***.**1.107
serpim
serpim (üye)
Tokat / Meraklı

Belki buradan çıkaracağın bi özetten güzel bi cevap olur

Web sayfaları, HTML olarak adlandırılan bir programlama dili ile oluşturulur. Browserların (tarayıcı) işi, bir HTML sayfasını yorumlamaktan ibarettir.

Web sayfalarınızı düzyazı programları ile manual olarak programlayabileceğiniz gibi, FRONTPAGE ve benzeri programları kulanarak da oluşturabilirsiniz.

Web sayfalarında kullanacağınız resimleri birçok resim editörü kullanarak oluşturabileceğiniz gibi, bu alanda en yaygın kullanılan program olan PHOTOSHOP'u kullanarak da oluşturabilirsiniz. Ayrıca animasyon ve farklı bir tür olan Flash sayfaları için de FLASH programını kullanabilirsiniz.

Bir web sayfasında değişik etkiler yaratmak için, örneğin; sayfanızda bir saat veya takvim kullanmak istiyorsanız, JAVASCRIPT ve DHTML kullanabilirsiniz.

Sadece HTML'den oluşan bir web sitesi ile ziratçileriniz ile etkileşim sağlayamazsınız. Ziyaretçileriniz ile etkileşim sağlamak için, örneğin bir ziyaretçi defteri oluşturup ziyaretçilerinizin sayfanız hakkında görüşlerini alabilmek için, web tabanlı programlama dilleri bilmeniz gerekir. Bu konuda en sık kullanılan teknikler; ASP, CGI ve PHP' dir

Web sitesinin çalışma mantığı nedir?

Bir web sayfası, HTML kodlarıyla oluşturulmuş bir dökümandır. Bu dökümanı şekil olarak, içine resimler eklenmiş bir WORD dökümanına da benzetebilirsiniz. HTML sayfaları birbirlerine bağlanarak web sitesi oluşturulur. Bu sayfalar ve içerdikleri tüm nesneler bir FTP (File Transfer Protocol- Dosya Aktarım Protokolü) programı aracılığı ile web siteninizin barındığı bilgisayara yüklenirler. Web sitelerini barındıran bu bilgisayarlara SERVER-SUNUCU adı verilir. Bu bilgisayarlar yapı itibari ile kişisel bilgisayarlardan farklı değildirler, ancak web sunuculuğu için özel olarak yapılandırılmışlardır. Web sitenize bağlanıldığında ana sayfanız ekrana gelecektir. Ana sayfanızın, ismi standart bazı isimlerden oluşur. Bunlar; index.html, index.htm, Default.html, Default.htm, index.asp ve türevleri şeklinde olabilir. Ancak içlerinden bazıları tüm sunucular için ana sayfa ismi olarak belirlenebilirler, diğerleri için web sunucusunun bu isimleri desteklemesi gerekir. Tüm sunucular için kullanabileceğiniz isimler; index.html, index.htm, default.html, default.htm olarak sıralayabiliriz. (Server yöneticileri istedikleri ismi, ana sayfa ismi belirlemek için kullanabilirler.)
Şimdi profosyonel bir web sitesi açmaya karar verdiğinizi ve web sitenizin hazır olduğunu farzedelim, izleyeceğiniz adımlar şöyle olacaktır;

Bir Ev Sahibi (Hosting) firmadan sunucu hizmeti satın almak
Bir Alan Adı (Domain Name) satın almak.
Sunucu adreslerini Alan Adı servisine bildirmek.
Alan Adı (Domain Name) nasıl ve nerden satın alınır?

Alan Adlarını belirleyen kurumlar her ülke için farklıdır. Ancak, en çok kullanılan alan adları olan .com, .net, .org gibi sonunda herhangibir ülke tanımı olmayanlar, Network Solutions, Register ve benzeri firmalardan satın alınabilir. Bu isimler önce gelen alır prensibi ile satılırlar. Alan adınız .com.tr, gen.tr, org.tr gibi .tr uzantılı olacaksa, Türkiye için Alan Adı tahsis işlemlerini yürüten OTDÜ'den satın alabilirsiniz. Bu isimleri alabilmek için bazı sınırlar mevcuttur; com.tr için şirket olmanız, net.tr için ISS olmanız gerekmektedir. Uzantısı, nom.tr olan Alan Adları isim sahiplerine ve gen.tr olan Alan Adları da yine ilk müracat edene satılırlar

#serpim' tarafından 04.07.2007 12:58:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Temmuz 2007, 12:57 - İp: 88.***.**2.85
reyhan35
reyhan35 (üye)
Yurtdışı / Amatör

html taglari gostermiyor baska turlu deniyim kusura bakmayin

Tarih: 4 Temmuz 2007, 12:58 - İp: 82.***.**1.107