fidella
fidella (üye)
Hatay / Meraklı

Photoshop Sanat Mı??

PHotoshop sanatmı?? photoshopta temel olarak yapılmak
istenen.nedir.bir fotografın..bilgisayar olmadan işlenmiş hali ile agrandizman baskısı arasındaki fark nedir...Bende photoshop kullanıyorumm...bu işi yapanların %90u abartı rötuş yapıyor...adamın yüzünde doğuştan kalma bir beni.. varsa eğer elinizde photoshop varsa artık olmuyor...detaylar herzaman ölüyor....hiç anlamıyorumm....

Tarih: 20 Eylül 2003, 00:00 - İp: yok
mersun80
mersun80 (üye)
İstanbul / Amatör

Photopshop bir sanattır, ama "fotoğrafçılık" değildir. Photoshop sanattır, çünkü insanın zevkine hitap edecek görsel bir şeyler ortaya çıkartabilme arzusu taşır. Sanırım asıl tartışma şundan çıkıyor, "Bir fotoğraf, yoğun uğraşlar sonucu çok güzel bir şekilde çekilebilecekken, iki tane tıkla aynı sonuca ulaşmak sanat değildir" diye bir sav ortaya konulabiliyor. Yalın, üstünde rötuş yapılmadan elde edilmiş bir fotoğrafın sanatsal olarak değeri elbette çok yüksektir, ancak rezil bir fotoğrafı biraz da hayal gücü kullanarak insanın duygularına hitap edebilir hale getirmek de bir o kadar sanattır. Photoshop'ta harikalar yaratan birisi "Ben çok iyi bir fotoğraf sanatçısıyım" diyemese de (ki dememelidir buna hakkı yoktur), "ben hayal gücüm ve yarattığım eserlerle bir sanatçı kabul edilebilirim" diyebilir. Anlatabildim mi bilmiyorum ama durum budur.

Tarih: 9 Mart 2004, 21:04 - İp: yok