odiyus
odiyus (üye)
İstanbul / Amatör

Photoshop Baskı Boyu İle Resim Boyutunda Tutarsız

Herkese selamlar öncelikle,
Photoshop'da plotterden baskı alıyorum.
Photoshop harici bir programla baskı aldığımda milimetrik doğru alıyor baskı ebadını.
Photoshop'da baskı aldığımda 80cm yatay 100cm dikey lik bir baskı alıyorum mesela
yatayda eksiksiz 80cm olarak basıyor. dikeyde ise %1 kadar daha küçültülmüş bir baskı alıyor.
80cm'ye 99cm gibi çıkıyor baskı. Bunu sadece Photoshop'da yapıyor.

Photoshop u kaldırıp yeniden kurdum yine aynı. Anlam veremedim. Var mıdır bi fikriniz bu konuda.
Saygılar...

Tarih: 4 Temmuz 2018, 16:00 - İp: 85.***.**8.59
mete007
mete007 (üye)
Kocaeli / Doğa Fotoğrafçısı

Plotterda büyük ebat fotoğraf baskısı sözkonusu olunca, kısaca RIP olarak tabir edilen yazılımlar (Raster Image Proccesor) gerekli (bence) o sektörden ayrılalı neredeyse 10 yıl oluyor, dışarıdan takip ettiğim kadarıyla yazılım isimleri bile hemen hemen aynı.. perfect print, photo print ve scanvec yazılımları vs.. gibi ...

Hp ve Epson'un kendi yazılımları vardı, durum değişmediyse o cihazlar fotoğraf baskısında daha iyi. Reklam sektöründe kullanılan en iyi cihazlarsa, eco solvent mürekkep kullanan roland, mutoh, mimaki ve seiko-epson .. (Özellikle bunlar için photoprint ve perfectprint öneriliyor)

Elinizdeki plotter modeline göre çözüm önerilebilir..
Bazen kağıt boyutunu cihaz ölçüyor ve milimetrik bir hata gördüğünde santimetre ölçüsünde baskı alanını iptal edebiliyor..

Tarih: 7 Temmuz 2018, 22:02 - İp: 95.***.**6.75
  • 1