magenta_06
magenta_06 (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Lütfen Fotoğrafçılara Biraz Anlayış

Arkadaşlar belki biz fotoğrafçıların site içerisinde tepki gösterdiği vesikalık ve stüdyo fotoğrafı konularında bizi amansızca eleştiriyor olabilirsiniz bu konuda haklısınız diyemem çünkü eleştirilecek hiç bir şeyi hak etmiyoruz birincisi bu bizim işimiz ekmeğimizi bu işten kazanıyoruz lanet olsun serbest piyasa ekonomisi adında haksız rekabete yol açan bir anlayış sonucunda bu gün bir çok fotoğrafçı arkadaşımız kepenk kapatma durumu ile karşı karşıya yada kapattı bu gün bizim ekmeğimizle oynayanlar yarın kendi ekmekleriylede oynandığına şahit olacaklar çünkü ben bu gün iş yerimi kapatırsam yarın bir başka işe geçiş yapmak zorunda kalacağım bu iş sizin işiniz olabilir yarın benimle rekabet yapma durumuna kadar gelebilirsiniz lütfen her kes kendi bildiği işi yapsın duvarda tabu gibi asılı ustalık diplomasını bana beleşten vermediler ben bu işi 20 yıldır yapıyorum ve Allah ömür verirse bir 20 yıl daha yapmayı düşünüyorum ama bu gidişle zor görünüyor eline makineyi alıp sokağa çıkan fotoğraf çeker olmuş devlet bile ekmek vereceğine ekmeğimle oynuyor üniversite giriş formuna çekilen fotoğraflardan 3 ytl alınıyor bu paralar nereye gidiyor ne yapılıyor diye soran yok fotoğrafçılar tepki gösterecekse hadi gelin gösterelim gerekirse sokağa inelim fotoğraf üretmeyelim devlet dairelerinde ki işleri aksatalım malum bu gün bütün işler fotoğraf ile yapılmakta ama nasıl yaparsak yapalım bizi sindiren zihniyete dur diyelim. bana siteden bir arkadaş onu çekemediğim yönünde bir mesaj atmış ve ondan az fotoğraf makinesi aldığım onun benden fazla makine değiştirdiği yönünde bir söz kullanmış ve biz fotoğrafçıların onun gibi kişileri dışladığımızı ve çekemediğimizi söylemiş hocam sen benimle kendini asla bir tutamazsın ben iş yerimde senede 300 e yakın fotoğraf makinesi satıyorumve hepsinide senin gibi amatörlere bir daha bana ulaşmak istiyorsan lütfen foruma yaz fotoğrafçılar ile ilgili düşüncelerini her kes okusun saygıyla.

Tarih: 15 Mart 2007, 21:30 - İp: 88.***.**7.48
yerkan5806
yerkan5806 (üye)
Yalova / Stüdyo Fotoğrafçısı

aynen katılıyorum ne söylesen haklısın.bu iş bitti akşama kadar oturup 2vesikalık çekmeyle bu işler dönmüyo biliyosunuz.amatör bitti vesikalıkta bitiyor.herkez kendi yapıyo fotokopide olsa.mecbur kalınmadıgı taktirde fotocuya iş düşmüyo artık.karanlık odanın gözünü seviyim.hiç olmassa sanatını gösteriyodun.şimdi fotoşop kullanmayı bilen fotoğrafçıyım diye geçiniyo.tek bişey kaldıysa oda ışık bilgisi oda olmasada olur .allah bu işi ekmek parası kazanmak için yapana yardımcı olsun

Tarih: 16 Mart 2008, 15:56 - İp: 78.***.**6.8
kurab_canavari
kurab_canavari (üye)
Aydın / Amatör

magenta_06 arkadaşın görüşüne katılıyorum. Haklısın kardeşim. Bende burdayım..

Tarih: 16 Mart 2008, 21:11 - İp: 78.***.**2.214
tekinhalil
tekinhalil (üye)
Adıyaman / Stüdyo Fotoğrafçısı

amatör bitti, müşterinin flash disk inden dijital kartlardan iş hariç herşey geliyor( virüs, 10x15 içine dizilmiş vesikalık, vs vs ) vesikalık zaten son zamanlarını yaşıyor...

Tarih: 23 Ağustos 2010, 17:10 - İp: 88.***.**7.42
catapat
catapat (üye)
Kayseri / Stüdyo Fotoğrafçısı

slm sayın meslektaslarım hepınıze hayrlı işler meslegın durumu bellı tek gecım kaynagımız olan fotografcılık dijitale teslım olmus durumda tahmınımce 2,3 sene sonra cogumuz ya ek iş yapcas bu meslegin yanında yada kapatıp baska mesleklere el atcaz baskalarının bızımkıne el attıgı gibi dusunuyorum ben ne yapcam bu meslekten baska bişi bılmıyom e ehlıyetım var kamyon şoforlugumu yapım devlet elıyle bile meslegımızı köreltıler magenta arkadasıma her sozune katılıyorum allah sonumuzu hayrlı etsin

Tarih: 29 Ağustos 2010, 18:12 - İp: 88.***.**6.27
tunahan61
tunahan61 (üye)
İstanbul / Amatör

Usta çok güzel açıklamışsın, ama siz Stüdyosu olan abilerime soruyorum, hiç bu iş nasıl daha iyi olur dedinizmi ? Mesela cep telefonlarında kamera ardından dijital makineler ve ardından daha da artan fotoğraf çılgınlığını hissedip, BEN BİRŞEY YAPMALIYIM Kİ BU İŞ ESKİSİ GİBİ OLSUN ONLARIN BASIP ÇEKTİĞİ İŞİ BEN NASIL DEĞİŞTİRİP YENİ TARZLAR YARATIRIM DİYE HİÇ DÜŞÜNDÜNÜZMÜ ? Büyük harflerde yazıyorum çünkü bence eksiğimiz bu yönde bir iş koluna sahipsiniz ve gerçekten saygı duyulması gereken bir iş ama bence kalkıp hakkınızıda arasanız eline makinesini alan kişi makinesini kenara koymicaktır. Bunun yerine size şunu öneriyorum bir araya gelip Forum vasıtasıyla yemek vs. Fikir alışverişinde bulunun bizim yapıp onların yapamiyacağı yeni teknikler nasıl yaparım sonuçta para kazanıyorsunuz ve bu iş sayesinde ekmek yiyorsunuz. Şuan aklıma bir örnek gelmedi ama bunu beyin fırtınası yaparak kimsenin daha denemediği yeni tatlar bularak Fotoğrafçılık piyasasına Tekrar yön vere bilirsiniz. ( Aklıma şimdi bir örnek geldi fazla bulunmayan bir şey geçenlerde bir programlara bakarken fotoğrafı konuşturan bir programa rasladım ve demosuyla ufak tefek şeyler yaptım. Sizce doğum günü hediyesi için bu bire bir değilmi veya hediye için bu programı satın alıp Dükyanınızın önüne fotoğraflarınızı konuşturuyoruz gibi bir yazı yazsanız ordan geçenler artık bir şok içinde kalır herhalde. Nasıl yani nasıl konuşurki fotoğraf gibi. Bu sadece bir örnek tabi benim aklıma geldi paylaşmak istedim böyle yeni fikirler üretirseniz bence bu meslek için asla kapıya kilit vurmak zorunda kalmassınız.

Herkese saygılar,

Tarih: 10 Eylül 2010, 06:37 - İp: 78.***.**8.59
tekinhalil
tekinhalil (üye)
Adıyaman / Stüdyo Fotoğrafçısı

yok yok bu meslek son 2-3 yılını yaşıyor

Tarih: 4 Ekim 2010, 19:07 - İp: 88.***.**5.42