magenta_06
magenta_06 (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

Lütfen Fotoğrafçılara Biraz Anlayış

Arkadaşlar belki biz fotoğrafçıların site içerisinde tepki gösterdiği vesikalık ve stüdyo fotoğrafı konularında bizi amansızca eleştiriyor olabilirsiniz bu konuda haklısınız diyemem çünkü eleştirilecek hiç bir şeyi hak etmiyoruz birincisi bu bizim işimiz ekmeğimizi bu işten kazanıyoruz lanet olsun serbest piyasa ekonomisi adında haksız rekabete yol açan bir anlayış sonucunda bu gün bir çok fotoğrafçı arkadaşımız kepenk kapatma durumu ile karşı karşıya yada kapattı bu gün bizim ekmeğimizle oynayanlar yarın kendi ekmekleriylede oynandığına şahit olacaklar çünkü ben bu gün iş yerimi kapatırsam yarın bir başka işe geçiş yapmak zorunda kalacağım bu iş sizin işiniz olabilir yarın benimle rekabet yapma durumuna kadar gelebilirsiniz lütfen her kes kendi bildiği işi yapsın duvarda tabu gibi asılı ustalık diplomasını bana beleşten vermediler ben bu işi 20 yıldır yapıyorum ve Allah ömür verirse bir 20 yıl daha yapmayı düşünüyorum ama bu gidişle zor görünüyor eline makineyi alıp sokağa çıkan fotoğraf çeker olmuş devlet bile ekmek vereceğine ekmeğimle oynuyor üniversite giriş formuna çekilen fotoğraflardan 3 ytl alınıyor bu paralar nereye gidiyor ne yapılıyor diye soran yok fotoğrafçılar tepki gösterecekse hadi gelin gösterelim gerekirse sokağa inelim fotoğraf üretmeyelim devlet dairelerinde ki işleri aksatalım malum bu gün bütün işler fotoğraf ile yapılmakta ama nasıl yaparsak yapalım bizi sindiren zihniyete dur diyelim. bana siteden bir arkadaş onu çekemediğim yönünde bir mesaj atmış ve ondan az fotoğraf makinesi aldığım onun benden fazla makine değiştirdiği yönünde bir söz kullanmış ve biz fotoğrafçıların onun gibi kişileri dışladığımızı ve çekemediğimizi söylemiş hocam sen benimle kendini asla bir tutamazsın ben iş yerimde senede 300 e yakın fotoğraf makinesi satıyorumve hepsinide senin gibi amatörlere bir daha bana ulaşmak istiyorsan lütfen foruma yaz fotoğrafçılar ile ilgili düşüncelerini her kes okusun saygıyla.

Tarih: 15 Mart 2007, 21:30 - İp: 88.***.**7.48
muhittin k
muhittin k (üye)
Kastamonu / Stüdyo Fotoğrafçısı

arkadaşlar M.E.B tüm okullardan 10 kb lık öğrenci vsk fotoğraf istiyor ve kurum kendi imkanları ile yapıyor bu işi yani bize iş yok geçen günü çektikleri fotolara baktım rezalet kimlik tanınması mümkün değil bu nasıl iş anlamak mümkün değil yöneticilere sordum e bakanlık istiyor diyorlar mecburuz yapmaya.şu sonuç çıkıyor devletin bakanlığı bile kaliteye ihtiyaç duymuyor.çok yazık

Tarih: 18 Mart 2007, 22:40 - İp: 88.***.**5.123
ermanmen
ermanmen (üye)
İzmir / Amatör

dersanemiz de bile webcamlerle cekiliyor vesikalıklar..tanıyamadim kendimi.. anncak birseyi de soylemeden edemeyecegim fotografciya gittigimde(meclistan disari) hic birsey bilmeyen kızlar oturup sigara icmekten baska birsey yapmıyorlar..sozde fotomu cekiyorlar ama isi onlar degil photoshop yapiyor..kendim yine tanıyamıyorum ben oyle bir oynanmıs ki fotoyla.. gitmek istemiyorum fotografciya boyle olunca

Tarih: 20 Mart 2007, 21:41 - İp: 88.***.**1.37
magenta_06
magenta_06 (üye)
Ankara / Profesyonel Fotoğrafçı

sevgili ermanmen kızlar konusunda haklısın yani tecrübesiz elemanlar hakkında sadece kızlar olarak algılamayalım bu ters olur ama bu zamanda yetişmiş kalifiye eleman bulmak çok zor hele helede fotoğraf çekecek eleman bulmak oldukça zor neden tecrübesiz elemanlar tarafından fotoğraf çekildiğini merak ettin mi ve neden bunların çoğunluğunun bayan olduğunu hiç düşündünmü birincisi başlıktaki yazımdada bahsettiğim gibi herkes fotoğraf çeker olmuş herkes renk uzmanı olmuş bu süreçte fotoğraf stüdyoları azalmış ve sektör darbe yemiş düşünsene bitmekte olan bir sanat dalına kim rağbet eder ben olsam başka işler arayışı içine girer çocuğumuda getirisi ve gelecek umudu olan bir mesleğe yönlendirirdim bu olumsuzluklar karşısında meslekte yetiştireceğimiz çıraklarda azalınca bu gün bilgisayar kullanan her kes fotoğrafçı olarak algılanmaya başlandı düşünsene bilgisayar bildiği için ama hayatında hiç fotoğraf çekmemiş bir kişiye fotoğraf çektirirsen ve poz verdirirsen sonuçta iyi resim beklemek gibi bir düşünceye girmek anlamsız olur

Tarih: 21 Mart 2007, 20:40 - İp: 88.***.**3.142
baris013
baris013 (üye)
Bitlis / Stüdyo Fotoğrafçısı

tamam bizde katılıyoruz ama arkadaşlarım daha ne yapalım okul kayıtları var okul web kamerası ile çekiyo nasıl önlerine geçecez siz onu söylerin zaten digital piyasayı bitirdi bitirecegi kadar saygılarımla ne yapsak boşşşşşşşşş bence

Tarih: 22 Mart 2007, 17:51 - İp: 81.***.**1.38
ermanmen
ermanmen (üye)
İzmir / Amatör

merak ettim sormak istiyorum..sirketinizin adi neden baris digitsl color??? turkce isim mi yok? ben bu isimli bir dukkana girmem,birsey yaptirtmam. bilin istedim..

Tarih: 22 Mart 2007, 18:18 - İp: 88.***.**9.38
fotoasli
fotoasli (üye)
Aydın / Stüdyo Fotoğrafçısı

Ben de stüdyomda olan bir olayı anlatmakla size destek olayım.Geçen gün bir beyle yanında bir hanım geldiler benim bayana daha önce çekmiş olduğum fotoğrafı çoğaltmak istediler.Söylediğim fiyatı beyefendi çok buldu ve bayana dedi ki ''Gel, senin fotoğrafını evde ben çoğaltıvereyim'' Ben de yahu arkadaş senin esnafa ve emeğine hiç mi saygın yok ,bu dükkanda ben kira veriyorum ,vergi veriyorum ,bu mesleği yapacağım diye ömür tükettim senin yaptığın ayıp dedim.Beyefendi gayet arsız bir şekilde ''kesemi düşünmem lazım ''dedi.Kısaca dünyanın çivisi çıkmış arkadaşlar... Ayrıca yanında eleman yetiştirip bazılarından zarara uğrayan arkadaşlara bu konuda çok tecrübeli bir usta olarak şunu söyleyebilirm.İnsanın nankör yaradılışta olduğunu aklınızdan hiç çıkarmayınız.Bu insanın doğasında vardır.Çıraklıktan patron yaptığınız ya da evine icra geldiğinde herşeyinizi satarak borçtan kurtardığınız arkadaşlarınız sizi hep sırtınızdan vururlar.Bu tarafımdan aynen yaşanmıştır.Bu olayların sonucunda yoksul kalırsınız pek çok dostunuz da yanınızdan uzaklaşır.Kısaca yaptığınız iyilik cezasız kalmaz bedelini ödersiniz.Ayrıca tüm Türkiye de saplar ve samanlar birbirine karıştı herkes bir diğerinin işini yapıyor.bu konuda meslek erbaplarını rahatlatacak bir düzenlemenin yapılması lazım.Herkes bizim işimizi yapacaksa dükkan tutsunlar kira ve de vergi versinler görelim bakalım yiğitlik nasıl oluyormuş.Herkese hayırlı işler dilerim,
helalinden kazançlar...

Tarih: 6 Nisan 2007, 08:55 - İp: 88.***.**6.222
kara murat
kara murat (üye)
Malatya / Stüdyo Fotoğrafçısı

ARKADAŞLAR GÜZEL BİR KONUYA DEYİMİŞZİNİZ TEŞEKÜRLER HEPİNİZİ KUTLARIM.İNŞALLAH SESİNİZİ DUYARLAR BAKIYORUMDA HERKES HALİNDE MEMNUN YORUM YAZAN YOK BU DEMEKDİRKİ BİZ BÖLE İYİYİZ.? AĞLAMAYANA MA MA YOK ÜLKEMİZDE NEYAZIKKİ. ARKADAŞLAR

Tarih: 6 Nisan 2007, 12:27 - İp: 88.***.**3.35
fatihdogan07
fatihdogan07 (üye)
Antalya / Firma

Meclise deilde odaya yürüseniz daha iyi. Bence düzgün bir anlaşma yapın oda baskanı ve üyelerinizle. Anlaşmanın dışına çıkanlara ceza uygulaması ile fiyatlarınızı sabitleyin. Eskişehirdeki, Denizlideki gibi ipin ucunu kaçırırsanız işiniz kötü. Fotoğraf Sanattı bi kaç yıl öncesine kadar, şimdi üç beş kuruş verene sanatınızı satmayın. Biraz daha dikkat lütfen..
Allah kolaylık versin fotoğrafçılara..

Tarih: 3 Şubat 2008, 22:49 - İp: 85.***.**2.42
fotoworld
fotoworld (üye)
Denizli / Meraklı

ortaya atılan konu güzel ama bizi duyan varmı ki

Tarih: 4 Şubat 2008, 14:51 - İp: 88.***.**2.195
akuma
akuma (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

bilgi paylaşınca büyür ama bindiğin dalı öğretirsen aç kalanda kendin olursuneline makina almak yeterlimi sence bilgisayar ve photoshop u yeterli seviyede öğrenmesi yetiyor bunu kendiniz hazırladınız yani bu kadar pahalı resim yaparsanız olacağı buydu 6 adet vs 7,50 krş maliyeti ne 0,40 krş çoğu kişi evde bilgisayarı var bu tür işleri kolayca yapıyor tek yapması gereken fotoğrafını çekip hazırlamak oluyor parası cebinde kalıyor beklemiyor sorun yaşamıyor istediği gibi yapıyor kusura bakmayın ama ben kapattım dükkanı geçen sene ve bunu hak ettiğimizi düşünüyorum doğrusu herşeyi paylaşırsan olcağı bu olur bazı şeyler sır olmalı ki devamı gelsin 1 kişiye öğretmek ayrı 1000 kişiye öğretmek ayrı yürümek çözüm değil anlayacağınız bize ne devlet nede başkası bize çelme takan bilgisayar ve baskı printleri maalesef evde epson r300 var kendi işlerimi kendim yapıyorum mesela çoğu kişi kartraider ile sadece baskı parasına bunu yapabiliyor

Tarih: 20 Şubat 2008, 12:35 - İp: 88.***.**8.203