babaluga
babaluga (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

Görüntülü Anlatım..

***Fotoğrafçılar ve fotoğraf aşıkları için*** PS de "lens blur" kullanımı..

http://kemalguven.blogspot.com/2007/08/fotoraflar-iinphotoshop-da-lens-blur.html

Anlatımın yazısı burada fakat sanırım bu topiğe bütün anlatım fotoları sığmayacak.. İlgi duyanlar için.. Yazı aşağıda..

***Fotoğrafçılar için***

Photoshop da (PS) “Lens Blur” kullanımı..

Merhaba arkadaşlar.. Aslında PS de “lens blur” dipsiz bir kuyu anlatmakla bitmez..
Burada anlatmak istediğim eskiden körüklü kameraların ön veya arka çerçeveleriyle oynayarak yapılan (“Hasselblad Flexbody” ile de bir miktar yapılabilir).. (daha çok ön çerçeve) (Not: arka çerçeve hareketleri perspektifi bozar..) çoğunlukla yemek ve masaüstü fotoğrafta kullanılan -görüntünün dikey veya yatay herhangi bir kısmının net olması geri kalanın ciddi anlamda objektif diyafram açıklığıyla veya odak uzaklığıyla yapılamayacak derecede fluya gitmesi.. Çok sınırlı bir alan derinliği elde etme..

**Görüntümüz bu(foto-1)..
**Öncelikle yani bir alfa kanalı oluşturuyoruz..(foto-2).. **Daha sonra tüm fotoğrafı görünür yapıyoruz ki ne yaptığımızı görelim..(foto-3).. **Gradient tool ile siyahtan beyaza bir degrade oluşturuyoruz..(foto-4)..
Burada aslında dergradenin nasıl olduğu hem önemli hem de değil..Yani bunu istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.. Nereyi net, nereyi flu yapmak istiyorsunuz bu önemli degrade için.. İsterseniz radial degrade atabilirsiniz..İşin ortası veya kenarları net geri kalanı flu olur..
İsterseniz “brush tool” la alfa kanalı üzerine beyaz la istediğiniz gelişigüzel birşeyler çizin.. Önemli olan alfa kanalında birşeyler yapmak..
Marifet burada değil lens blur filtresindeki “radius” da..
**Görünüm bu (foto-5).. **İsterseniz alfa kanalını kapatabilirsiniz (foto6)..
**Ve “--filter---blur---lens blur--” seçiyoruz (foto-7)..

***(Foto-8)..
Lens blur anasayfasında şu anda bizim için en önemli kısım “radius”.. Bu bizim netlik ve fluluk derecemizi belirleyecek.. Burada ben “radius” u estetik olarak 18 (1ile 100 arası) de tutmuşum..
“Radius” (RD) değerini düşürmek net bölgeyi arttıracak, RD değerini yükseltmek net bölgeyi azaltıp net alanı iyice daraltacaktır..
“Source” da “Alpha 1” in seçili olduğuna emin olun ve fotoğrafınızın net olmasını istediğiniz herhangi bir yerine mouse la (+ biçiminde görünüyor) tıklayın..VOILA.. Fotoda ben ortadaki kabuğa kliklemişim..
** Preview den kontrol edin (foto-9)..
** RD nin 40 yapılmış hali abartıyı göstermek için..Belki böylesini seversiniz..(foto-10)
** Ve klik O.K.. (foto-11)

Ben değeri daha sonra tekrar 18 e düşürdüm 40 biraz abartılı geldi ama -you know babe- 

***** “Lens blur” ün özelliklerinden sadece biri..    *****

http://kemalguven.blogspot.com/2007/08/fotoraflar-iinphotoshop-da-lens-blur.html

#babaluga' tarafından 29.08.2007 15:37:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 29 Ağustos 2007, 15:36 - İp: 81.***.**9.159
z_yazgan
z_yazgan (üye)
İzmir / Meraklı

TEŞEKKÜRLER KARDEŞ ANLATIMIN İÇİN

Tarih: 29 Ağustos 2007, 21:35 - İp: 88.***.**5.164
  • 1