azrael
azrael (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Gölge Ve Yere Basmak

...........STUDYO DA ÇALIŞAN ARKADAŞLAR, BU ÇALIŞMANIN AÇIKLAMASINI SİZLER YAPIN.........

Neden öğrenilmeli, neden bilinmeli: Bu tip yöntem studyo çalışanlarına kolaylık sağlar. Neredemi, söliyelim; gri fon önünde çekilmiş nişan- evlilik sünnet vb. fotoğrafların başka bir fon önünde gerçekçi bir şekilde aktarılmasına olanak verir. Biliyorumki sizler yere bastırma olayında haylı sorun yaşıyorsunuz ( lafım bilenlere değildir) Bu örneği sizlerin bu konuda daha çok tecrübe kazanmasına ve öğrenmesine vesile olacağından ilave ettim.
Bilen arkadaşlarımız vardır mutlaka, o arkadaşlarımdan ricam bu örnekteki yapım yöntemi ve tekniğini bildikleri kadarıyla paylaşmaları ve açıklamaları.

(NOT: 29 Eylül 2006 Tarihine kadar kimse açıklama yapmadığından, öğrenmek isteyen arkadaşlar ileti biraksın özellerine gönderilecektir.) artık özele yazmayınnnnnnnn.

Ve, hemen paylaşa açıklama yüklemiştim, hemen paylaş sitesi el değiştirdiğinden, artık link çalımaz durumda. Bende sürekli olarak bu sitede bulunmadığımdan dolayı, açıklamayı 3. fotoğrafın altında 28 kasım 2006 itibarı ile yayınlıyorum.

Gri fonda çekilmiş bir fotoğraf. (Gölgeye dikkat.)

Herhanki kesim yöntemiyle gri fondan ayırıp başka bir fona aktarılmış görüntü. (Ayaklar yere basmıyor ve gölge yok)

Blending option uygulanmış bir ornek, (ayaklar yere basıyor, gölge az)

Tam yere basım ve gölge orjinal gri fondaki gölge.

------------------------------------------------------- -------AÇIKLAMA------------

1: Gri fon önünde çekilmiş fotoğrafı açın.
2: Bir tane kopyasını oluşturun.(duplikate layer)
3: Kopyadaki objeyi gri fondan arındırın. (dekupe)
4: Gölgenin çıkmasını - objenin olmasını istediğiniz fotoğrafı açın ve dekupe edilmiş layerle backgraund arasına yerleştirin. (Dıkkat, bu layer aktif olmalıdır, blending optionları bulayere uygulanacaktır)
5: Layer optionlarından, gölgenin daha keskin olmasını istiyorsanız normal olan optionu değiştirip, ''hard light''ı, yumuşak olmasını istiyorsanız ''overlay'' ı seçin.

HEPSİ BUKADAR. BU YÖNTEM PROFYOSONEL GÖLGELEME YÖNTEMİDİR, AMA ÇOK BASİTTİR. KOLAY GELSİN.

-------------------------------------------------------

#azrael' tarafından 28.11.2006 23:23:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Eylül 2006, 16:03 - İp: 85.***.**7.84
azrael
azrael (üye)

...........STUDYO DA ÇALIŞAN ARKADAŞLAR, BU ÇALIŞMANIN AÇIKLAMASINI SİZLER YAPIN.........

#azrael' tarafyndan 26.09.2006 16:43:41 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Eylül 2006, 16:04 - İp: 85.***.**7.84
denizdemirbas
denizdemirbas (üye)
Yalova / Reklam Fotoğrafçısı

arkadasım konuyu anladım ve ben bunu yapıyorum zaten bilmedıgım degıl

#temur21' tarafyndan 26.09.2006 16:16:22 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Eylül 2006, 16:09 - İp: 85.***.**1.224
azrael
azrael (üye)

qxym, arkadaşım yöntem bu değil. zaten bahsettim Blending option.

temur21 Eminimki bir çoğunuz biliyorsunuzdur. Önemli olan burada paylaşman olacak. Bu yöntemi aynı studyoda çalışanlar bile birbirlerine söylemiyorlar. Bu doğrumu, benim gördüğüm ve söylenenler evet kimse kimseye söylemiyor.

Tarih: 26 Eylül 2006, 16:55 - İp: 85.***.**7.84
denizdemirbas
denizdemirbas (üye)

evt dogru saklayanlar cok vardır emınım

Tarih: 26 Eylül 2006, 16:57 - İp: 85.***.**1.224
denizdemirbas
denizdemirbas (üye)

tamam ozaman bu sıteye bır sey vermezsın olur bıter
senın dusuncen boyle ama ben katılmıyorum

#temur21' tarafyndan 26.09.2006 17:13:43 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Eylül 2006, 17:13 - İp: 85.***.**1.224
azrael
azrael (üye)

Belki haklısınız, belkide değil, bu programı ve bu yöntemleri ne sen, nede ben icat ettim.

Ayrıca ben studyocu değilim bu iştende para kazanmıyorum. diyebilirim. (Sergiler hariç).

Birazcık sizleri düşünerek bunu ben açıklamadım. Eğer çoğunluk açıklamaya katılacaksa, herkeste öğrenebilir. Bir zamanlar sizinde çirak olarak başladığınız bu meslekte belkide birçok yöntem sizlerden gizlenmiştir. Siz bunları öğrenmeye çalışan insanlardan esirgeyecekmisiniz.??? meraklı ve yeni studyoculardan..

Bazen soruyorum bu soruyu kendime, sizmi icad ettinizki. Esirgiyorsunuz.Kaybı her ne olursa olsun.!!!!!!!!

Tarih: 26 Eylül 2006, 17:18 - İp: 85.***.**7.84
azrael
azrael (üye)

Farzetki Amatör biri olarak sana geldim, ve dedimki ücretli olarak bana ders ver, şimdi bana söylermisin ders vermeyecekmisin. Kim reddederki zamanı olursa.!!! Evet, parası olan istediği bilgiyi alıyor ve sana gelip diyorki düzenlediğim şu fotoğrafları bası ver, eeeeee.

Burada olan arkadaşlarımız yarı profyosonel, ustasıda buraya uğramaz. Şimdi sizlerden daha az bilen birindenmi bilgi saklayacaksınız. Bence, fotoğraf tab etmeye gelecek olanların tümü bunu öğrenemeyeceğine göre sorunda yok. Çokmu kolay photoshop'u öğrenmek, burada olan amatör arkadaşlar belki hobiden dolayı, belkide yarın birgün sizlerin mesai arkadaşınız olacaklarından dolayı buradalar.

Onlar için çokmu erken bu tip konuları öğrenmeleri ??????

Tarih: 26 Eylül 2006, 17:52 - İp: 85.***.**7.84
cezzo
cezzo (üye)
İstanbul / Amatör

valla nasıl yapıldığını biri açıklamalı anlatırsa seviniriz ben amatörüm ve kimsenin ekmeğini elinden almak gibi bi niyetimizde yok tamamen hobi olarak uğraşıyorum hepimiz evde musluğun contasını değiştiriyoruzda muslukçular açmı kalıyor bir banyo bataryasını kim bir muslukçu gibi takabilir sizlerinde işi bu biz sadece vakit değerlendiriyoruz saygılar

Tarih: 27 Eylül 2006, 00:39 - İp: 85.***.**0.114
azrael
azrael (üye)

Demekki büyük çoğunluk biliyor. Alla alla, nasılda herkes öğrenmiş. Ha ha haaaaa.

Tarih: 28 Eylül 2006, 15:17 - İp: 85.***.**7.20
denizdemirbas
denizdemirbas (üye)

arkdasım sen yınede ver ısteyen olur

Tarih: 28 Eylül 2006, 17:48 - İp: 85.***.**4.205