azrael
azrael (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Gölge Ve Yere Basmak

...........STUDYO DA ÇALIŞAN ARKADAŞLAR, BU ÇALIŞMANIN AÇIKLAMASINI SİZLER YAPIN.........

Neden öğrenilmeli, neden bilinmeli: Bu tip yöntem studyo çalışanlarına kolaylık sağlar. Neredemi, söliyelim; gri fon önünde çekilmiş nişan- evlilik sünnet vb. fotoğrafların başka bir fon önünde gerçekçi bir şekilde aktarılmasına olanak verir. Biliyorumki sizler yere bastırma olayında haylı sorun yaşıyorsunuz ( lafım bilenlere değildir) Bu örneği sizlerin bu konuda daha çok tecrübe kazanmasına ve öğrenmesine vesile olacağından ilave ettim.
Bilen arkadaşlarımız vardır mutlaka, o arkadaşlarımdan ricam bu örnekteki yapım yöntemi ve tekniğini bildikleri kadarıyla paylaşmaları ve açıklamaları.

(NOT: 29 Eylül 2006 Tarihine kadar kimse açıklama yapmadığından, öğrenmek isteyen arkadaşlar ileti biraksın özellerine gönderilecektir.) artık özele yazmayınnnnnnnn.

Ve, hemen paylaşa açıklama yüklemiştim, hemen paylaş sitesi el değiştirdiğinden, artık link çalımaz durumda. Bende sürekli olarak bu sitede bulunmadığımdan dolayı, açıklamayı 3. fotoğrafın altında 28 kasım 2006 itibarı ile yayınlıyorum.

Gri fonda çekilmiş bir fotoğraf. (Gölgeye dikkat.)

Herhanki kesim yöntemiyle gri fondan ayırıp başka bir fona aktarılmış görüntü. (Ayaklar yere basmıyor ve gölge yok)

Blending option uygulanmış bir ornek, (ayaklar yere basıyor, gölge az)

Tam yere basım ve gölge orjinal gri fondaki gölge.

------------------------------------------------------- -------AÇIKLAMA------------

1: Gri fon önünde çekilmiş fotoğrafı açın.
2: Bir tane kopyasını oluşturun.(duplikate layer)
3: Kopyadaki objeyi gri fondan arındırın. (dekupe)
4: Gölgenin çıkmasını - objenin olmasını istediğiniz fotoğrafı açın ve dekupe edilmiş layerle backgraund arasına yerleştirin. (Dıkkat, bu layer aktif olmalıdır, blending optionları bulayere uygulanacaktır)
5: Layer optionlarından, gölgenin daha keskin olmasını istiyorsanız normal olan optionu değiştirip, ''hard light''ı, yumuşak olmasını istiyorsanız ''overlay'' ı seçin.

HEPSİ BUKADAR. BU YÖNTEM PROFYOSONEL GÖLGELEME YÖNTEMİDİR, AMA ÇOK BASİTTİR. KOLAY GELSİN.

-------------------------------------------------------

#azrael' tarafından 28.11.2006 23:23:53 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Eylül 2006, 16:03 - İp: 85.***.**7.84
maslan41
maslan41 (üye)
Kocaeli / Meraklı

GÜZEL ÇALIŞMA BANADA ATARISIN

Tarih: 30 Eylül 2006, 11:56 - İp: 88.***.**3.45
efekan55
efekan55 (üye)
Yurtdışı / Amatör

ustam bende ögrenmek istiyorum. Bir diger sorumda su olacakti. Kesimi neyle nasil yaptin ben bir türlü senin kadar temiz kesmeyi basaramadim. Anlatirsan bisey daha ögrenmis olucam. tesekkürler

Tarih: 2 Ekim 2006, 01:58 - İp: 84.***.**0.54
daniel.19
daniel.19 (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

http://image01.yuklet.com/picture.php?resim=09d34f8a-00.jpg&file=33 http://image01.yuklet.com/picture.php?resim=e7b1fbfb-01.jpg&file=33

Tarih: 3 Ekim 2006, 23:08 - İp: 85.***.**0.94
daniel.19
daniel.19 (üye)
İstanbul / Stüdyo Fotoğrafçısı

http://image01.yuklet.com/picture.php?resim=09d34f8a-00.jpg&file=33 http://image01.yuklet.com/picture.php?resim=e7b1fbfb-01.jpg&file=33 Arkadaşlar yapmanız gereken tek şey resme işlem yapmadan önce gölgeli kısmı seçip layer açmak daha sonra resmi kesip açtığınız layerı asıl katmanın altına koyun kesim işleminden sonra fon atın ve açtığınız gölgeli kısmı seçip layer bölümünde darken overlay multiply dissolve gibi seçeneklerin bulunduğu kısımdan uygun olanı deneyerek en orjinal gölgeyi yapın. pek anlaşılır açıklayamadım sanırım ama isteyene msnden anlatırım müsait zamanlarımda: [email protected]

Tarih: 3 Ekim 2006, 23:14 - İp: 85.***.**0.94
azrael
azrael (üye)
İstanbul / Profesyonel Fotoğrafçı

Daniel.19 çalışmlarını aşağıdaki linkten yardım alarak buraya taşıyabilirsin.

http://forum.netfotograf.com/photo_editing_sofware.asp?msg_id=12991

Yöntemin aşağı yukarı doğru, Tam olarak değil. iyi sonuç vermeyen bir şekilde işe başladın.
birazdaha açıklayıcı olmuş olsaydın yeni olanlara daha çok yardımcı olacaktın. teşekkürler.
Özeline gönderdim karşılaştır ve farkı gör.

Dekupe için forumda birçok başlık altında bilgi bulabilirsiniz.

isteyen herkese gönderilmiştir.

#azrael' tarafyndan 04.10.2006 00:50:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 4 Ekim 2006, 00:35 - İp: 85.***.**8.249
steve
steve (üye)
Kocaeli / Meraklı

ufak bir çalışmada ben yaptım ..

#steve' tarafyndan 05.10.2006 02:44:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 5 Ekim 2006, 02:39 - İp: 85.***.**1.55
efekan55
efekan55 (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ustam bu yöntemi bende ögrenmek istiyorum. Bi zahmet banada anlatirmisin?

Simdiden tesekkürler

Tarih: 5 Ekim 2006, 23:06 - İp: 84.***.**7.247
telvin79
telvin79 (üye)
Konya / Amatör

Ya bende çok merak ettim çalışmanı.Rica etsem bana da gömderirmisin? Şimdiden teşekkür ederim.

Tarih: 6 Ekim 2006, 04:13 - İp: 85.***.**0.18
bedran
bedran (üye)
Balıkesir / Stüdyo Fotoğrafçısı

uzun zamandır uyguladığım bir yöntem. ve senide tebrik ediyorum. oldukça iyi kavramışsın konuyu. başarılarının devamını dilerim

Tarih: 20 Ekim 2006, 20:24 - İp: 88.***.**4.43
kalbim
kalbim (üye)
Bursa / Stüdyo Fotoğrafçısı

tesekkur ederım açıklmayı beklıyorum sabırsızlıkla

Tarih: 28 Kasım 2006, 16:08 - İp: 88.***.**3.211