feris
feris (üye)
Ankara / Stüdyo Fotoğrafçısı

Fotoğrafçılık Ve Photoshop

Böyle bir konu açacağımı hiç düşünmezdim.5 yıl dır,bu sektörün içindeyim,bu 5 yıl içinde photoshopta nerdeyse son noktaya geldim.yani öğrenebileceğim bi şey kalmadı yeni bi şeyler çıkmazsa.Ben bu sektörde ücretlendirme mantığını bir türlü anlayamıyorum.bu işe yeni başladığımda yani kalemle rötuşun bitmekte olduğu günlerde bu işi yapanlar iyi para alırdı,bu iş şimdi dijital ortama kaydı fakat ücret olarak tatminkar para veren yerler çok az.aynı zaman da bu işe yeni başlayan arkadaşlarımız piyasayı düşürüyorlar,bu arkadaşları alan yerler genelde işi bilmeyen, fakat para kazanan yerler, işim görülsün yeter diyen cinsinden.bu işe yeni başlayanlar kolay yoldan rötuş u tercih ederler genelde kullanılabilecek efektler bellidir.bu günlerde kpt 6 yaygın.bu rötuş olarak fena değil aslında.BENİM öğrenmek istediğim bu sektörde işveren konumunda olan kişilerden ücretlendirmede kriter nedir.Ben ankarada oturmaktayım, bir vesile ile samsun a gittim ve birkaç fotoğrafçıya uğradım.içlerinden biri bana 600 milyondan 1 milyar a kadar ücret alan olduğunu söyledi, ücretlendirmede kriter kaç tane albüm yaptığı ile ilgili değildi, kriter kaliteli RÖTUŞ VE HEPSİ EN FAZLA 2 ALBUM YAPIYOR GÜNDE.ANKARADA bazı yerler insanları köle gibi çalıştırıp ayrıca doğru dürüst para vermiyorlar.ayrıca bazı yerlerde çalışma ortamıda çok kötü.bu işe yeni başlayan ve bu işte usta olan arkadaşlar günde 5 albüm yapmak zorun da değilsiniz, böyle bi kriter yok.her gün 2 albüm makul bence,
bir de şimdilerde elemanını dinlendirmek için geçici eleman alıp ,kullanıp atıyorlar.yeni başlayan arkadaşlar hiç bir yerde sigortasız çalışmaya başlamayın sonu kötü olur.

Tarih: 2 Eylül 2005, 12:48 - İp: yok
tosunami52
tosunami52 (üye)
Yurtdışı / Haber Fotoğrafçısı

dediklerinize katiliyorum.ama bu isler artik avrupada bile boyle geçici olarak alirlar sonra atarlar,birde bunu yasal yolaa yaparlar.nediim hayat acimasiz hele isverenler hep acimasiz,arkadaslar paraya aldaniyor once az sonra artar diye ama hiç artmaz akilli olsunlar yeter.

Tarih: 2 Eylül 2005, 13:53 - İp: yok
feris
feris (üye)

işverenlerden hiç cevap yokmu?eskiden sadece rötuş yaparlardı,şimdi hem rötuş yapıyoruz, hem arka fonu değiştiriyoruz,kırık fotoğrafları onarıyoruz.ücretler neden yüksek değil anlamıyorum?tamam piyasalar eskisi gibi değil ama bu işin kolay olmadığıda bi gerçek,işverenler den bazıları bu işi küçümsüyor.hem iş istiyorlar para vermeye gelince yoklar.

#feris' tarafyndan 02.09.2005 14:38:03 tarihinde düzenlendi.

#feris' tarafyndan 02.09.2005 14:44:57 tarihinde düzenlendi.

#feris' tarafyndan 02.09.2005 14:46:06 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 2 Eylül 2005, 14:31 - İp: yok
tamerahmet
tamerahmet (üye)
Yurtdışı / Amatör

arkadasım bu iş ilk başladıgında fotograf fiyatları faiş rakamda idi 2 senedir fiyatlarda bi değişiklik yok hatta duşuş bile var bende bir işletmeciyim yasım 24 ve elemanım 1 tane eskiden photoshop kullanan az sayıda idi şimdi bilgisayarı acıp kapatan photoshop kullanıyorum diyor halk sıvama rotusa alısmıs hatta hosuna bile gidiyor cogu kimse suratı dumduz yapıyor ustalara saygı yok dediğin gibi herkez işim gorulsun yeter havasında kalite cogu yerde sıfır bazen cogaltmak için resimler geciyor elime fonlu calısma suratta sadece gozler burun delikleri agız bide kaslar var geri tarafı dumduz bu işi bu kadar cok yapan olursa olacagı bu surat değil tahta ne hat var ne detay boyle bi ortamda kimse yuksek maas beklemesin ben calısmalarımı kendim yapıyorum işim cokda yogun değil acıkcası yeni actım işyerimi ama ilerde eleman alacak kadar işim olsun sana söz emegini karsılıksız bırakmam kolay bi iş değil bu suratı sıvamayla saca koseli sekiller vererek kesmeyle bitmiyor agzına saglık guzel bir konuya değinmişsin saygılar burdan işletmicilerin hepsine değil ama işim gorulsun yeter diyenlerede bi mesaj gider insaallah
biraz daha kalite lutfen.

Tarih: 3 Eylül 2005, 21:19 - İp: yok
fotoismail
fotoismail (üye)

bak dostum söylediğin bu kelimeler çok yanlış ".5 yıl dır,bu sektörün içindeyim,bu 5 yıl içinde photoshopta nerdeyse son noktaya geldim.yani öğrenebileceğim bi şey kalmadı yeni bi şeyler çıkmazsa" böyle birşey olamaz çünkü photoshop geniş kapsamlı yaratıcılık lazım sen ne kadar uğraşırsan uğraş hiç birzaman Photoshop ta son noktaya gelemezsin... ZAYIFFF ÖTESİİİ

Tarih: 4 Eylül 2005, 23:10 - İp: yok
fotoismail
fotoismail (üye)

sen daha benim başladığım yerde bile değilsinnn tamam mı dostumm. şaka hepsi bu arada

Tarih: 4 Eylül 2005, 23:11 - İp: yok
scile
scile (üye)
Kocaeli / Profesyonel Fotoğrafçı

arkadaşlar studyosu olanların çoğu işten anlamayan tipler, parası var adamın ama fotoğraf bilgisi sıfır, böyle tipler açtığından photoshopcunun iyisini ve kötüsünü ayıramıyorlar, adamın amacı baştan belli fotoğraf sektöründe iyi kazanç var oda hemen açmış

Tarih: 5 Eylül 2005, 11:12 - İp: yok
feris
feris (üye)

her şaka da %50 gerçek payı vardır.ayrıca bu konuşma tarzı da çok tanıdık,hatta allahsız tosbağ yasin e okadar benziyorki! zayıf ötesiiiii
beta color daki extra zayıf ismail

#feris' tarafyndan 07.09.2005 18:39:07 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 7 Eylül 2005, 18:34 - İp: yok
fotoismail
fotoismail (üye)

zayıfsınnnn cüneyt abiiii.... nerden tanıdın... sen daha bizim başladığımız yere gelememişsin. biz seni bizim başladığımız yerde sanıyorduk ama sen daha oraya bile gelememişsin...

Tarih: 8 Eylül 2005, 14:15 - İp: yok
feris
feris (üye)

allahsız yasin seni de kendine benzetmiş, bu kadarmı bire bir cümle kurulur.

#feris' tarafyndan 14.09.2005 14:39:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 14 Eylül 2005, 14:39 - İp: yok
fotoismail
fotoismail (üye)

cüneyt abi işimiz gücümüz var seninle uğraşamayız sen git bi DOLAŞ da gel....

Tarih: 14 Eylül 2005, 19:36 - İp: yok