kızfoto
kızfoto (üye)
Afyonkarahisar / Stüdyo Fotoğrafçısı

Fotoğrafçılık Sanat Mı? Değil Mi?

Merabalar ben malatyalıyım ve malatayda çok kıymetli arkadaşım olan sanatsever abimle buluştuk ve bi arkadaşdaha muhabbetimize katıldı ve o arkadaş resim öğretmeni biz abimle konuşurken konu geldi geldi
fotoğraf sanat değildire?Sanat reismdir resime emek verisin ve birtane olur çoğaltamazsın işte herkes yapamaz siz kopyacısınız fotoğrafı herkes çeker tabi ki benim kafamın tası attı tamam dedim sen saatlerle ortaya koyuyosun emğini ortaya çıkarıyosun ben saniyemi veya bir saatimi veriyorum ama senin çektiğin fotoğraf başka benim çektiğim başka sen bakarsın hoşuan gider ışığına konposyonunaymış vs. bakmazsın ben bakarım diyorum diye tartışam büyüdüBak diyorum insanlar önceden çekişle dağa taşa resim yaaprmış sonra kağıt kalemle şimdide makianalrla yaplıyo bu iş diyorum bu bir serüven ve bizde burasından tutmuşuz diyorum ama anlatamadım fotoğraf hakında ne biliyosun diyorum hiçbişey diyo okulda dersi vardı ama önemsemedim diyo hakkında bilgi sahibi olamdna nasıl bukadar çok konuşuyoki ve bende bu konuyu siteye atmak istedim.Size göre Fotoğraf bir sanatmıdır değilmidir?

Tarih: 18 Ağustos 2007, 14:59 - İp: 88.***.**4.40
sanatsever
sanatsever (üye)
Malatya / Meraklı

#sanatsever' tarafından 19.08.2007 09:34:16 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2007, 15:17 - İp: 88.***.**1.216
keremmm
keremmm (üye)
İstanbul / Özel Gün Fotoğrafçısı

söle söliyim fotoğraf sanattir tabi anlayana...
eğer sen fotoğrafa kuru bir kağıt gözü ile bakarsan...
yada cep telefonu ile çektiini fotoğraf zannedersen
fotoğraf ne sanat olur ne başka bişi... Şunuda Sölemek isterim Dijital Çıktığından Sonra Fotoğrafın Sanatsal Değeri Düşmüştür Bu Bir GErçekki... Dijital FOtoğrafçılık Başladığından BEri Önüne Gelen Fotoğrafçı Oluyor... Ben Analog Sistemin Hatta Agrandizörlerin son yıllarına yetiştim... çıraklık yaptım agrandizörde vesika provası basarak numune alarak girdim mesleğe... ozmanlar ustalar gelin damat işlerinde 50 tane mercek filtresi kullanırlardı rutuş desen zaten istanbulda sayılı insan güzel rutuş yapardı. iyi pozörler sayılıydı...
şimdilerde ise eline s7000 alan fotoğrafçı studio açıo bide ucuz çekio piyasanında sanatsal değerinde içine edio...

saygılar hepinize

Tarih: 18 Ağustos 2007, 15:22 - İp: 88.***.**8.103
keremmm
keremmm (üye)

fotoğrafçılık nedir? önce bana bunu söyle
deklanşöre basmakla fotoğrafçılık olmuo..
bir iki taktik ile fotoğrafçı olunmaz...
sizin gibi insanlar yüzünden böle şeler oluyor.

fotoğrafçı mekana bakar ışığa bakar
diyaframa / enstantane değerlerinde ışığın nası görünebileceğini yada stuidoda dolgu ışığı olsun gölgelendirme olsun flaşlar patladıın da nerelerde patlak olup olmuyacağını
deklanşöre basmadan gören insandır....

zamansız demişsin onlar şans eseri olabilecek şeyler..
her zman şans yaver gitmez dostumm

sanatsever fotoğrafçılık bilgin ne kadar arkadaşım ki sen fotoğrafa sanat değil deme yetkisini kendinde görebiliosun...

fotoğrafçılık hakkında bilgin varsa bu konuda eleştiri yapmalısın....

#keremmm' tarafından 18.08.2007 15:28:55 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2007, 15:28 - İp: 88.***.**8.103
kızfoto
kızfoto (üye)

Tşkler kerem bey Keşke o zamnlarda başlasaydım bu iş için çok geç kaldım çok

Tarih: 18 Ağustos 2007, 15:28 - İp: 88.***.**4.40
keremmm
keremmm (üye)

ya geç evet benim babam 35 yıldır fotoğrafçı istanbulda...
siyah beyazla başlamiş ben şanslıyım biraz.. ama insan sinirlenio yaw böle adamlar çıkıo dünkü çocuk konuşuo burda deli oluom

Tarih: 18 Ağustos 2007, 15:36 - İp: 88.***.**8.103
kızfoto
kızfoto (üye)

eğer sen ogün beni görseydin sinirlenmek bir yere yerimde oturamadım.2 yılımı doldurdum stüdyoda ama keşke o 3 bacaklıalrın zmanında olsaydım da ona cevap vermekte kısıtlanamsaydım birazdaha

Tarih: 18 Ağustos 2007, 15:41 - İp: 88.***.**4.40
keremmm
keremmm (üye)

wallah ben anlamam kimseyi tanımam meraklıymış amatörmüş bunlar böle yapıo şimdi bu eleman kendinin iyi foto çektiinide söler ilerde studioda açar sora fotoğraftan iyi para almak sanat yapıom ben der

Tarih: 18 Ağustos 2007, 15:43 - İp: 88.***.**8.103
kızfoto
kızfoto (üye)

okadarını düşünmüyo abim tabikide o zevk uğruna uğraşıyo sadece photoshopla oda onun düşüncesi fikri fotoğrafada para gözüyle bakmıyo

Tarih: 18 Ağustos 2007, 15:47 - İp: 88.***.**4.40
keremmm
keremmm (üye)

photoshop farkli bisi fotoğrafçılık fotoğraf farkli bisi...
asıl fotoğraf dijital çıkmadan önceydi... bahsettiim gibi herşey fotoğrafçı çekenin marifetiydi &80 rutuşör var bide..
o yüzden dijital fotoraf makineleri ile başlayan adamlara ben zaten fotoğrafçı gözü ile bakmam..

Tarih: 18 Ağustos 2007, 15:50 - İp: 88.***.**8.103
sanatsever
sanatsever (üye)
Malatya / Meraklı

#sanatsever' tarafından 19.08.2007 09:34:32 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 18 Ağustos 2007, 18:12 - İp: 85.***.**9.141