paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Üst Bant Seçimi

Ust bant fotograflari eskiden son 3 gun icinde yayinlanmis fotograflardan secilirken, son zamanlarda genelde 7-8 gune uzanan araliktan secilmeye baslandi .

Bu durumda zaten yukunu almis, 200-400 goruntulenmeye ulasmis, 1 haftadir gormekten biktigimiz fotograflari 3-5 gun daha bir de ust bantta gormek zorunda kaliyoruz ( Yaziyi yazdigim tarihte benim fotograflarimdan birinin ust bant oldugunu belirteyim ). Bence hos olmuyor .

Itirazim fotograf secimine degil, ust banta ciktiklari tarih ile ilgili. Ayni fotograflar secilsin yine ama uzerinden 1 hafta gecip yuzlerce tik aldiktan sonra degil.

Eskisi gibi daha guncel/daha aktif ( hatta mumkunse 10 fotograftan olusan , donusmeli ) ust banta donmeyi oneriyorum Sn F.Diker'e ...

#paperman' tarafından 11.08.2012 21:11:56 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 11 Ağustos 2012, 20:51 - İp: 96.***.**5.17
admin
admin (Yönetim)
İzmir / Amatör

Sayın @paperman

Önerinizin son derece haklı olduğunu belirtmek isterim.
Ancak her zaman kalitesi yüksek ya da görüntülenmeyi hak eden 5 fotoğraf bulmakta zorlanıyoruz. şöyle ki; son yayınlanan fotoğraftan başlayarak günümüze kadar 15-20 fotoğraf seçiyoruz. Onları tek tek değerlendirmeye alıyoruz. kimi fotoğrafçı daha yeni çıktıkları için, kimi fotoğrafçı az yorum yaptığı için, kimi fotoğrafda tekrar niteliğinde olduğu için eleniyor. geriye 2-3 fotoğraf kalıyor. bundan dolayı tekrar seçim yapıyoruz. dediğiniz gibi yakın tarihe kaydırırsak bu sefer tekrarlar çok fazla olacak. "aynı fotoğrafçıyı tekrar tekrar çıkarıyorsunuz" "hep kelebek fotoğrafları mı olacak?" "siteye hiç katkısı olmayan adamlar çıkıyor biz çıkmıyoruz o kadar da yorum yaptık" gibi bir dolu şikayetlerle karşılaşıyoruz.

İnanın bu üstband kritiklerinin sonu gelmiyor. En azından emin adımlarla gitmek adına böyle bir yöntem uygulamaya çalışıyoruz.

Takdir sizin..

Tarih: 13 Ağustos 2012, 01:39 - İp: 212.***.**9.40
ercan43
ercan43 (üye)
İstanbul / Amatör

Sayın Admin,
Sizi yakalamışken ve konu üst bant fotograflarından açılmışken Sayın Paperman'ın da affına sığınarak, ben de bir kaç soru sorayım dedim...
Üst banta fotograf seçme kriterleriniz nelerdir?
Sübjektif kriterler fotografın üst banta çıkmasını ne derecede etkilemektedir?
Üsta banta çıkamıyacak olan yasaklılar listeniz varmı?
Üst banta fotograf seçen kurulunuz(eğer varsa) fotograf bilgi, görgü ve deneyimleri nedir?
Örneğin; şu anda üst batta yer alan en soldaki fotograf (büyüterek baktığınızda açıkça netlik sorunu olduğu görülen bir çekimdir.) Bu çekim çeken açısından, üyelik geçmişi ve yaptığı yorumlar ve de siteye olan katkısı açısından değerlendirilmeye alınınca gerçekten üst bantlık bir fotografmıdır.
(http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=524891)
Bir zahmet biz üyeleri aydınlatırsanız seviniriz.

Tarih: 17 Ağustos 2012, 14:36 - İp: 217.***.**0.51
admin
admin (Yönetim)
İzmir / Amatör

Sayın @ercan43

daha önceki yazımda kriterleri zaten üç aşağı beş yukarı yazmıştım.
biz fotoğrafları seçerken emin olun tüm fotoğraflara eşit uzaklıktayız. Adam kayırma gibi bir durum bizim politikamızda yer almamaktadır.

Yasaklılar listemiz yok. Olamaz da. Hakeden fotoğrafları ya da fotoğrafçıları elimizden geldiğince yukarı taşımaya gayret ediyoruz. bazen fotoğraf çok çok iyi olmayabilir kabul ediyorum. Ancak fotoğrafçının gayreti ve site içindeki aktif pozisyonu gözönünde bulundurularak değerlendiriliyor. fotoğrafa sıfırdan başlayıp kendini geliştiren üyelerimizi motive etmek amacıyla çıkartığımız çok olmuştur.

bahsettiğiniz fotoğrafında asla çıkamayacak bir fotoğraf olduğunu düşünmüyorum. Üyemizin üst banda çıkmaması ile ilgili geçmişinde, yaptığı yorumlarda herhangi bir durum varsa biz de bilmek isteriz.

elimizden geldiğince her üyemizi üstbantta görmek istiyoruz.

Tarih: 18 Ağustos 2012, 03:04 - İp: 176.***.**0.251
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Belirsiz ve düzensiz aralıklarla, aklıma geldikçe NFye göz atıyorum.
Bazen uzun süre uğramadığım da oluyor.

Bu konuyu gördüm ve uzuuun zamandır yazmadığım foruma, Teknik birikimim doğrultusunda biraz yazayım dedim.
Bunu okuyan yeni arkadaşlar olursa, onlara katkı sağlamaktır öncelikli amacım..

Fotoğraf sitelerinde üstbant, anasayfa, günün fotoğrafı vs vs gibi şekillerde ödüllendirilen fotoğrafların kusurları olabilir. Farklı sebeplerle bunlara ödül verilebilir. Bu, tüm fotoğraf siteleri için geçerli..

Ama kusurları olsa da, bazı temel gereklilikler illa ki olmalıdır bu fotoğraflarda..
Mesela, netlik hatası büyük bir kusurdur. Ve bence ödül sistemi dışında kalması gereken fotoğraflardır bunlar.. Tabii tüm fotoğraf siteleri için aynen öyle olmalı..

Kişi, ödül almak istiyorsa çalışacak ve net çekecek önce.. Emeksiz yemek olmamalı..
Netliği olmayan fotoğrafa ödül vermek, bu hatayı desteklemek olur.
Kişi der ki; "ödül aldığıma göre, netlik fazla sorun değilmiş sanırım."

Net olmayan fotoğraf paylaşılmamalı mı peki?
Tabi ki paylaşılmalı..
Eleştirebilen dobra 1-2 kişi gelip yol gösterir belki, katkı sağlar sonuçta..
Kişi de kendini geliştirir.

----
Böcek makrolarında "olmazsa olmaz" bir kural vardır; hayvanın kafa ve göz kısmının net olması gerekliliği..
Ercan Bey'in bahsini ettiği fotoğraf, kötü ve başarısız bir makro olmuş.
Fotoğrafçı böceği değil, altındaki dalı çekmiş adeta..

Bokeh kısmındaki ışık dalgaları ise, bu fotonun tek artısı..
Ama bu onu yeterli hale getirmiyor.
Kadraj dengesini ise başarı olarak görmüyorum, böyle bir kadrajı oluşturmak normal bir durumdur.
----

Yeni arkadaşlar, üstbanttaki bu fotoğrafı kendilerine asla kıstas yapmamalı.. Yani çektiğiniz fotoğraflarda böyle netlik sorunu olursa, bu sorunlu bir çekimdir.

Bu manada, ödül verilen bu kare, acemi fotoğrafçıların çıtasını yüksek tutmasına olumsuz katkı sağlar.
diye düşünüyorum...

Bu fotoğrafın altında "harika" gibisinden yorumlar gördüğüme ise hiç şaşırmadım. Geleneksel kutlama şenlikleri işte : )

Amacım gerçekten hiç kimseyi yermek değil..
Ta eskiden beri her zamanki objektif tutumumdur bu..
Eleştirel olmalıyız, fotoğraf sanatında olması gereken budur. Ancak böyle faydalı olabiliriz çevremize..

Saygılarımla..

#panctom' tarafından 22.08.2012 16:37:23 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 22 Ağustos 2012, 16:19 - İp: 94.***.**1.164
baberti
baberti (üye)
İstanbul / Meraklı

@panctom,

geçen sene,

-"yakında NF'de çok şey değişecek, bunların hepsi düzelecek" mealinde birşeyler yazmıştın...

beklediiiik...beklediiiik...bir değişim göremedik...
baktık ki olmuyor biz de ümidi kestik, arasıra uğrar olduk buraya senin gibi...

Tarih: 22 Ağustos 2012, 23:36 - İp: 94.***.**8.56
admin
admin (Yönetim)
İzmir / Amatör

sayın @panctom

Üstbanda çıkma kurallarını en az siz de bizim kadar iyi bilirsiniz. Uzun bir süre siz de bu işi yapmıştınız. Daha önce yazdığım gibi tekrar yazayım krtiterleri;

son yayınlanan fotoğraftan başlayarak günümüze kadar 15-20 fotoğraf seçiyoruz. Onları tek tek değerlendirmeye alıyoruz. kimi fotoğrafçı daha yeni çıktıkları için, kimi fotoğrafçı az yorum yaptığı için, kimi fotoğrafda tekrar niteliğinde olduğu için eleniyor. geriye 2-3 fotoğraf kalıyor. bundan dolayı tekrar seçim yapıyoruz. dediğiniz gibi yakın tarihe kaydırırsak bu sefer tekrarlar çok fazla olacak. "aynı fotoğrafçıyı tekrar tekrar çıkarıyorsunuz" "hep kelebek fotoğrafları mı olacak?" "siteye hiç katkısı olmayan adamlar çıkıyor biz çıkmıyoruz o kadar da yorum yaptık" gibi bir dolu şikayetlerle karşılaşıyoruz.

Biz hiçbir zaman, hiçbir üyemize şirin gözükmek için bir uygulama yapmadık. Hatta her üyemize aynı uzaklıkta durduk. Bunun için bize darılıp gidenler, uzaktan seyredenler olmuştur. Bizim bir duruşumuz, bir çizgimiz vardır. Kişileri değil, fotoğrafı ön planda tuttuk.

Bahsedilen fotoğrafta kişiyle herhangi bir yakınlık, dostluk, ahbaplık söz konusu değildir. Burada dostlarımızı ağırlamaktansa, bu konuda çaba veren arkadaşlara yer vermek -ama iyi ama kötü- onların sevincini motivasyonunu görmek bizim amacımıza daha uygun.

sayın @baberti
Herkesi aynı anda memnun etmek imkansız. Ama çabalarımız bu yönde..
Değişimler yavaş ama derinden gerçekleşiyor. Bizi izlemeye devam edin

Tarih: 23 Ağustos 2012, 15:35 - İp: 176.***.**7.244
paperman
paperman (üye)
Yurtdışı / Amatör

Ben elestirimin fotograf secimine/kriterlerine degil de sadece secim yapilan zaman araligi konusunda oldugunu hatirlatayim

Ust bant secim konusunun, F.Diker icin ne kadar bas agritici bir konu oldugunu ( hatta toptan kaldirip kurtulmayi bile aklindan gecirdigini ) tahmin etmek zor degil.

Tarih: 23 Ağustos 2012, 17:56 - İp: 96.***.**5.17
sabanersan
sabanersan (üye)
Bursa / Meraklı

gayret ödüllendirilmeli..bilmem handi dslr ve bilmem hangi makro lensle çekilmemiş..birazda böyle bakılsa..hey gidi günler hey..üst banta çıkmamak için kampanya bile yapılmıştı...oluşturulan kumpanyaya bu fakirde dahil olmuştu....biz unumuzu eledik....şimdi kenardan bakmalar sevinmeler düşüyor.....bana göre en asıl şey,insanları soğutmamak....istim arkadan gelecek devam arzusu-gayreti varsa.....

Tarih: 23 Ağustos 2012, 21:34 - İp: 78.***.**8.82
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Selam baberti..

Evet o zamanlar öyle demiştim.
Çok faaldim, web zamanımın çoğu NFde geçiyordu, bu siteye perde arkasında da farklı anlamda katkılar sağlıyor ve çabalar sarfediyordum. Zaten admin de yazmış, uzun süre yöneticilik yaptım burada..

O dönemler öyle çalışmalar vardı ve ben de o şekilde yazmıştım.
Yaklaşık bir buçuk yıldır ilgim dışındaki şeyler bunlar..

Webde bugünkü eylemlerimi yüzdeye vuracak olursak, %80-90 oranda NF aklıma bile gelmiyordur. Ama her aklıma geldiğinde mutlaka açıp kısa da olsa göz atıyorum. Ne de olsa 5 yıllık bir nf geçmişim olmuştu.

Sordun ve üstü kapalı olsa da, en azından dengeli bir cvp yazmam gerekli oldu.
Çok selamlar..

* * *

Sayın admin..

Evet ben kriterleri tabi ki çok iyi biliyorum. Bilgilendirmeniz bana değil üyelere dair olsun.
Ama ben yöneticiyken, üstbant seçtiğim dönemlerde hiçbir zaman böyle bir fotoğraf seçmedim.

Evet emekçilerin fotoğraflarını üstbanta taşıdım, kusurları olsa da..
Bazen özel anma günlerinde, o güne dair bazı fotoğrafları üst düzey olmasa da seçtim. Mesela anneler gününde anne fotoğrafları..
Maksat o yüce değeri anmaktır.
Mesela şu anki üstbant ve bayraklar...
Tam uygun zamanda ve doğru bir eylemdir, seçilen tüm fotoğraflar..

Ama ben hiç bu kadar kötü ve hatalı bir fotoğrafı ödüllendirmedim.
Bu makro fotoğraf gerçekten hiç iyi değil..
Bunu, sizi yermek veya karşınızda durmak için söylemiyorum.
Açın o fotoyu ve altındaki bazı dobra eleştirileri okuyun.

Bu tarz fotoğrafa ödül vermek, üyeye olumlu teşvik olmaz. Kötü bir çalışmayı desteklemek olur.
Yani bardağın o tarafından bakın, derim.

Son 15-20 gün içindeki fotolardan ben seçecek olsaydım, bunun yerine 15-20 gün önce çıkmış bir üyeyi tekrar seçerdim. Yani onun başarılı bir fotosunu..
Bu çok daha doğru olurdu.
Ayrıca seçtiğiniz bu fotoğrafın sahibi, hiç te emekçi değil..
Merak edip baktım, arada tek tük fotoğraflara yazan biri..

Sadece 4 sayfa eleştiri yazmış. Bu durumda üstbant kriterlerinin "tamamen dışında" bir üye bu..

Bence bunu seçmek kayırma filan değildir ama seçen kişinin fotoğraf birikimiyle alakalı olabilir. (kim seçti bilmediğim için, kimseyi hedef almıyorum)

* * *

Paperman, konu üstbant olunca, üstbant dahilindeki diğer şeyler de yazılıp çizilir. Eskiden beri hep öyleydi.
3 yıl yöneticilik yaptığım için, başağrılarını da iyi bilirim : )

#panctom' tarafından 24.08.2012 02:25:52 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Ağustos 2012, 02:24 - İp: 94.***.**7.61
mechul
mechul (üye)
İstanbul / Amatör

Uzun aradan sonra geçerken uğradığım NF de değişen bir şey olmadığını görmek üzücü yine kronikleşen konular tartışılıyor ve kronikleşen kavgalar süüüüüürüp gidiyor!..

2007 yılında üyesi olduğum fotoğrafı sevmemde ciddi bir katkısı olan NF de üst bant konusu sorunsallar ve siyasi topikler sonrası sanırım en fazla tartışılan konu olsa gerek. Sorunsallar ve siyasi topikler konusu NF yönetiminin müdahalesi ile çözüme ulaşmış gibi görünüyor. Üst bant konusunun çözümüde sorunsallar ve siyasi topikler konusu gibi radikal bir karar ile çözüme kavuşturulabilir diye diye düşünüyorum. Papermanın Üst bantla ilgili açmış olduğu konuya göz attığımda aklıma Şaban abininde vurguladığı bağlantı adresini eklediğim üst banta çıkmama kampanyası geldi. Sanırım NF yönetimi üst bant konusunda radikal bir karar alıncaya kadar NF üyelerinin ''Fotoğrafım Üst Bantta Olmasın'' kampanyasını devam ettirmesi kampanyaya katılan arkadaşları sıkıntıdan kurtarır...

http://forum.netfotograf.com/oneri/fotografim-ust-bantta-olmasin-31698-3.html

#mechul' tarafından 30.09.2012 01:32:29 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 30 Eylül 2012, 01:16 - İp: 78.***.**5.156