onrkorkmaz
onrkorkmaz (üye)
İstanbul / Meraklı

Üst Band

lafı dolandırmadan sormak istiyorum

üst bandı seçmek için çok zorlandınızmı??

Tarih: 19 Mart 2008, 22:23 - İp: 212.***.**0.101
zafertekin
zafertekin (üye)
Ankara / Amatör

sevgili Hakan merhabalar, buton bendede var,
ama epeydir kullanmadıgımı söylemeliyim bu gün bir kaç fotoğrafı tıkladım
selamlar

Tarih: 23 Mart 2008, 23:04 - İp: 88.***.**3.175
gureri
gureri (üye)
Kütahya / Meraklı

üst bant; bazı arkadaşlarca sitenin imajı, herşeyi, olmazsa olmazı olarak topiklere taşınarak gündeme getirildi.. "imaj önemliyse dikkate alın" dendi.. "üseko" dendi.. "üst bandı seçmek için çok zorlandınız mı?" dendi... ve daha bir sürü şey söylendi...

konuşmayayım diyorum ama.. son günlerde moda söz oldu; sussam gönül razı değil.. onun için bir iki şey de benim var söyleyeceğim..

vitrine en iyilerini koymak.. meyve kasalarının en üstüne en güzellerini koyan kabzımalın yaptığı sahtekarlıktan farksız değil mi?

bu sitede mükemmel karelerle birlikte beş para etmez karelerde var demek daha dürüst olmaz mı..

mükemmeli arayanlar, siz kusursuz musunuz ? üst bandı beğenmemek üst bantta fotoğrafı olan fotoğrafçıya yapılan saygısızlık değil midir?

her fotoğraf bir emek ürünüdür.. belki fotoğraf kalitesi olarak beğenmeyebilirsiniz.. ama unutmayın ki o bir kare fotoğrafın içinde, ayrılmış bir zaman, verilmiş emek, göznuru, deklanşöre basıncaya kadar nefessiz geçen kısa bir süre ve kıpır kıpır bir yürek vardır... kimbilir belki de fotoğraf sahibini hayata bağlayan tek bağ o beğenmediğiniz ve asla beğenmeyeceğiniz kareleridir...

fotoğrafları eleştirirken umarım bir an durup bunları da düşünebilirsiniz..

bir de "yüzlerce fotoğrafa sadece -tebrikler- diyenler"i de küçümsemeyin derim ben.. hiç birşey demiyenlerden daha çok iş yapmışlardır inanın..

Tarih: 23 Mart 2008, 23:24 - İp: 81.***.**7.51
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

bende derimki asıl o her fotografa eline saglık diyenler emege saygısızlık yapıyorlar.
her fotografa aynı degeri vermek, asıl emek sahıbıne saygısızlıktır emege saygı degil.
dag bayır yagmur camur dinlemeden,elindeki makinenin herseyıne hakim, tecrubeyle yogrulmus bir fotografcının cektigi fotografla, boynuna nıkon asıp dunyanın en iyi fotografcısı gecinenlerin balkonda cay içerken cektigi fotografı aynı kefeye koyarsanız asıl ozaman soylediklerinizle celişirsiniz.
dürüst yorum diye birsey duydunuzmu bılmem,ama her fotografı mukemmel ilan etme hastalıgının panzehiridir.

Tarih: 23 Mart 2008, 23:51 - İp: 88.***.**8.71
gureri
gureri (üye)
Kütahya / Meraklı

sevgili gaijin, bir de şöyle düşünebilir miyiz ?

kısıtlı imkanlarla ucuzundan bi makina alabilmiş, kelebeklerin peşi sıra yağmur, çamur dememiş dere tepe dolaşmış, heyecanla, binbir güçlükle kapasitesi gereği çekebildiği fotoğrafları bizlerle paylaşmış bir amatörün fotoğrafına bi tebrik bi eline sağlık çok mu ? onu şımartır mı ? ya da motive ederek hırslandırır mı ?

yapıcı eleştirilerin gerekliliğine inananlardanım.. yalnız eleştirirken körpe filizleri kırmayalım..

boynuna nıkon asıp dunyanın en iyi fotografcısı gecinenlerin balkonda cay içerken cektigi fotografı alkışlamak konusunda senin görüşlerine tamamen katıldığımı belirtmek isterim..

sapla samanı karıştırmayalım.. herkesi, her üyeyi bu tanımlamanın içine atmayalım.. derim..

Tarih: 25 Mart 2008, 11:02 - İp: 194.***.**9.34
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

kısıtlı imkanlarla ucuzundan bi makina alabilmiş, kelebeklerin peşi sıra yağmur, çamur dememiş dere tepe dolaşmış, heyecanla, binbir güçlükle kapasitesi gereği çekebildiği fotoğrafları bizlerle paylaşmış bir amatörün

herkesi bu tanımın içinede atamayız ama..
tabiki kişilerin kırılmasından yana degilim,ama bir kişiye surekli eline saglık dersenız motıve degil kostek olursunuz,ondan sonrada daha exifin ne oldugunu bilmeyen adamdan forumda fotografcılık dersi alırsınız.yasadık yakın gecmişte.
bırakalım bu motive ayaklarını,yapılan yorumların yuzde ellisi, teknik bilgisizlikten dolayı bu sekilde.
usta denilenlerin cogu daha teknik bilgiden bile uzak,geri kalanıysa ya useen,ya gerek gormeyen,ya sizin gibi dusunen, yada burada işelr boyle yuruyor galiba diyenler ve yorumları.

motive ede ede eleştiri diye birşey kalmadı sitede..
peki bnm mesaj kutuma gelen neden bu sitede kimse kimseyi eleştirmiyor, bana bır eleştiri yazarmısınız mesajları ne oluyor???

----------------
eleştiri deyince nedense insanların algısında burnu buyukluk gibi falan canlanıyor herhalde.
eleştirinin amacı ben 2 biliyorsam baskası bir biliyorsa onunda 2 bilmesini saglamaktır...
hiçbirşey bilmeyen,butun koydukları alkıs alan adam motive olsa ne olur olmasa ne olur.

Tarih: 25 Mart 2008, 12:22 - İp: 88.***.**2.99
mavi_izci
mavi_izci (Objektif)
Ankara / Amatör

Teknik bilgisizlik de değil tamamen.Mesela adamın portfolyosuna bakıyorsun çok güzel fotoğraflar var,ortalama bir amatörden iyi belki;ışık nedir ne değildir nasıl kullanılır biliyor ama yaptığı yorumlarına bakıyorsun eline sağlık tebrikler

Bence bu şekilde iyi fotoğraf çekebilip de böyle yorum yazmak olsa olsa bencilliktir,hep banacılıktır.O kişilerin güzel yorumlarını ona iade edeceğimiz sanılıyorsa büyük hata içindedirler,özellikle ben hiç sevmem iade-i yorum işlerini.Güdülen amaç bu.

Bunun dışında konu ile ilgili olarak her zaman güzel üstbant seçilemeyebilir,çok da gerekli değil her yanlışa itiraz etmek.

Tarih: 25 Mart 2008, 19:31 - İp: 144.***.**0.155
kadirirkin
kadirirkin (Objektif)
İzmir / Profesyonel Fotoğrafçı

genelde bu tip yorumlarda amaç iadeyi yorum olayı gibi geliyor.
sana yorum yapana sen yapmayınca sanki bir süre bir daha uğramıyorlar.
ben de özellikle yanlış anlaşılma olmasın diye yorum yapana iade yorum yapmayı sevmiyorum..
hatta yorumlara dönüp tşk. bile yazamıyorum.
ama şu yorumlara tşk. etmek veya cevap yazma işinin sistemde daha pratik bir çözüme ulaşması lazım kanımca

Tarih: 25 Mart 2008, 21:46 - İp: 85.***.**4.75
gureri
gureri (üye)
Kütahya / Meraklı

herkesi bu tanımın içinede atamayız ama..
- herkesi bu tanımın dışına da atamayız...

teknik bilgisizlikten yorumların hepsi böyle...
-teknik bilgisizlikleriyle ahkam kesseler daha mı iyi...

bırakalım bu motive ayaklarını..
- bu ifade size yakışmadı ayrıca ayak yapan da yok...

usta denilenlerin cogu daha teknik bilgiden bile uzak,geri kalanıysa ya useen,ya gerek gormeyen,ya sizin gibi dusunen, yada burada işelr boyle yuruyor galiba diyenler ve yorumları.
-fotoğrafına eleştirel yaklaşımda bulunana ters davranana ben rastlamadım.. bilen eleştirir, bilmeyen büyük çoğunluk susar.. bunların içinden sadece -tebrikler- diyenler de çıkar ama onlar herşeyi bilenlerin gözünde siteyi sıradanlaştıranlardır... bunların siteden uzaklaştırılmaları gerekmektedir..

peki bnm mesaj kutuma gelen neden bu sitede kimse kimseyi eleştirmiyor, bana bır eleştiri yazarmısınız mesajları ne oluyor???
-değerli yorumlarınıza, eleştirilerinize aç, susamış, teknik bilgiden yoksun ama kendini geliştirmek için yırtınanların feryatları diyeceğim

hiçbirşey bilmeyen,butun koydukları alkıs alan adam motive olsa ne olur olmasa ne olur.
-meşhur laftır; marifet iltifata tabidir olur cevabım...

Tarih: 26 Mart 2008, 00:43 - İp: 85.***.**8.154
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Sevgili Güreri'nin iyi niyetliliği çok güzel.. Efendi kişiliğiyle de zaten saygı duyduğum bir dostumuz..

Ancak yorumlar konusunda ben de katılmıyorum.

Bir fotorafa "tebrikler" deyip geçöek asla tasvip etmediğim birşey..

Bugüne dek yüzlerce kez eleştirdim yeni arkadaşları.. sadece 1 tanesi hariç hiç kimseden de tepki almadım. Çoğu özelden teşekkür etti.

Bu arkadaşların emeğine tabi ki saygı duymak lazım. garibanlar var, zar zor ucuz bir makine alıp, o hevesle fotoğraf çeken arkadaşlar var.

Ama bunlara yapıcı yorumlarla yol göstermek en güzeli.. Onlara anca böyle iyilik yaparız.

Bence "tebrikler" şeklinde geçiştiren birçok üye, bunu "motive" için değil de, uzunca şeyler yazmaya üsendiği için yapıyor.

Tarih: 26 Mart 2008, 02:28 - İp: 88.***.**2.249
gureri
gureri (üye)
Kütahya / Meraklı

sevgili panctom dostluğun için sağol..

yazdıklarımızın özüne bakarsak pek fikir ayrılığımız da yok aslında....

tek ayrıldığımız nokta, tebrikler yazan kişinin niyeti veya üşengeçliği.. burada ben diyorum ki.. biliyorsa bi şeyler daha fazlasını yazar.. bilmiyorsa ne yazsın... tebrikler yazması bile artı bir değer değil midir hiç yorum yazmayanlara oranla... bi eline sağlık demeyi iş sayanlar var...

şunu da göz ardı etmiyorum.. yalakalık olsun diye, bana da yorum yazsın diye, bayanların ilgisini çeksin diye yapılan yapay, ikiyüzlü yorumlarda tabii ki var.. mücadelemiz de bunlarla olmalı..

Tarih: 26 Mart 2008, 08:57 - İp: 194.***.**9.34