kuzeyemir
kuzeyemir (üye)
Aydın / Profesyonel Fotoğrafçı

Saçmalama!

günde 5-10 fotoğrafa yorum yazabilmek için tüm fotoğrafları geziyorum. bir emek-mesai harcıyorum, ondan sonra tutuyorum bir fotoğrafa, sahibinin 20 fotoğraf ekleyip tek bir yorum yapmamış olmasına da aldırmıyor, değer verip bir beğeni ifade ediyorum. ismi yakışmamış gibisinden bir çift söz ettim diye gelen cevaba bak:

"Kimden: tunakasbek
Kime: kuzeyemir
Konu: saçma
Tarih: 12 Kas 2008, 14:12
Mesaj: bence sen fotoğrafın isminden çok çekim tekneği ve detayları ile ilgilensen daha faydalı bir adam olursun ama çekimlerine bakınca senide böyle kabul etmek lazım... geçmiş olaaa.. "

bre kardeşim insanın denlisi var, densizi var ne deyip yazarsın "eleştirel yorum yapılmasını istemiyor" diye belirtmiş bir adama böyle şeyler.

vakt-ü zamanında osmanlıda kazaskerlik makamı vardı: fetva verirlerdi caizdür, zinhar caiz değildür kabilinden. zaman sonra bu kazaskerden çok memnun olundu ki sayıları ikiye çıkarıldı.
"sen kimsin de kazaskerliğe soyunuyorsun?" deme hakkımız da yok şimdi; adam "eleştirme" demiş.

bence bu seçeneklerde sorun var, burası bir paylaşım sitesi. stok alanı değil. fotoğraf ekliyorsa "eleştirme" diyememeli kimse.

Tarih: 12 Kasım 2008, 20:43 - İp: 88.***.**1.36
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

matsumi, yanlış anlaşılma var sanırım. yorum sayısında limit yok. sadece yorum yazabilmek için galeride en az iki fotoğrafınız olmalı, hepsi bu

bir de;
"yorumlar gelirse ben de herkeze iyi kötü eleştirilerimi sunmaya çalışıcam "
dediniz,
yorum gelmese de yazın olur mu?
iyi çalışmalar...

Tarih: 14 Şubat 2009, 21:55 - İp: 78.***.**2.123
matsumi
matsumi (üye)
Bursa / Amatör

TEŞEKKÜR EDERİM AÇIKLAMA İÇİNNNNNN AMA...YANLIŞ ANLAŞILAN BİRŞEY YOK RESİM SAYISINA GÖRE YORUM YAPILDIĞINI BEN DE BİLİYORUM BUNU İZAH ETMEYE ÇALIŞTIM ZATEN AMA ANLAŞILAMAMIŞIM..BENİM 1 TANE FOTOĞRFM VAR ŞUANDA DAHA FAZLA YÜKLEYİP YORUM YAPICAM DMEK İSTEMİŞTİM =))))

Tarih: 14 Şubat 2009, 22:09 - İp: 88.***.**1.12
matsumi
matsumi (üye)
Bursa / Amatör

BENCE SİZ YAPILAN YORUMLARI ANLAMAK İÇİN TEKRAR TEKRAR OKUYUN =)

Tarih: 14 Şubat 2009, 22:11 - İp: 88.***.**1.12
mgirgin
mgirgin (üye)
Muğla / Amatör

Sevgili matsumi,

Yasemin abla(cinascinas) güzel açıklamış. fotoğraf sayınız 2 olduğu zaman istediğiniz kadar yorum yapabileceksiniz. Bunun için yorum almanıza gerek yok.

Tarih: 15 Şubat 2009, 00:57 - İp: 88.***.**9.63
matsumi
matsumi (üye)
Bursa / Amatör

yaaa ben de biliyorum ama demek istedğim bende yorumlarınızı bekliyorum

Tarih: 15 Şubat 2009, 18:33 - İp: 88.***.**1.12
kuzeyemir
kuzeyemir (üye)

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=318407
yorumum:
"modelim siteden değildir,
yorumların azlığı bundandır, "
demişsiniz. siteminizde biraz da haklısınız. bazen "nf buluşması" fotoğrafları kategoriye bile sokulmayıp, altında bir sürü "geyik" döndürülerek galeri işgal ettirilebiliyor. ama siz de bir yıllık üye olarak 150 yorum yapmışsınız bu güne kadar. bence aldığınız yorumların azlığı biraz da bundan olabilir.

bildiğiniz gibi bu sitede çok yorum alana pastırma göndermiyorlar, yesin iştahı artsın diye. ama madem "paylaşım" sitesi, gönlümüzü, estetik zevkimizi, birikimimizi daha çok paylaşalım ki daha çok gelişelim, dönüşelim...

fotoğraf:
estetik bir sadelik, ritm ve detaylarıyla seyir zevki veriyor. kadraj ise biraz kararsız geldi bana: sağdaki son çeşmenin merermeri kadraj dışı bırakılsa hem daha sade ve güçlü bir içerik, hem de "altın" kurallara daha yakın bir ilgi noktası oluşabilirdi. bir de yansımanın kadraj alt sınırındaki görüntüsü kargaşaya sebep olmakta.

sonuç: her şeye rağmen izlemek keyif verdi bana...

cevap:
"her paragrafa numarasıyla cevap veriyorum bak

1. az veren candan çok veren maldan

2. cevaba bile gerek yok

3. sizin o altın kural dediğiniz zamazingolar, benim bir elimde şemsiye sağnak yağmur altında, omuzumda fotoğraf çantası ve dizime kadar ıslanmışken, bir elinde 2 kiloluk makine olunca pek de işe yaramıyor...

sonuç: size keyif vermese de pek sorun değildi

valla ne kadar yazsam az bu yoruma yaaa

ama siz de bir yıllık üye olarak 150 yorum yapmışsınız bu güne kadar. bence aldığınız yorumların azlığı biraz da bundan olabilir.

bunu söylerken bu kadar da rahat bir öğretmen, çok ilgi çekici... "

aslında tüm bu tip olaylar üye arkadaşların neden etliye sütlüye dokunmadan, pohpohtan başka iki çift söz söylemeden, hatta fotoğraflara yorum bile yazmadan sitede vakit geçirdiğini anlatıyor.
iğneyi çuvaldıza mıydı, saksıdaki çiçek miydi unttum şimdi, kamer genç'in bi şeyi vardı böyle "değerli" ler için ama neyse...
daha daniskaları oldukça sizlerle paylaşmaya devam edeceğim bu sayfada arkadaşlar..

Tarih: 22 Şubat 2009, 11:08 - İp: 78.***.**7.25
kuzeyemir
kuzeyemir (üye)

http://galeri.netfotograf.com/fotograf.asp?foto_id=311063
linkini verdiğim bir fotoğrafıma matsumi üyesi:
"çok saçma olmuş bence... "
diye bir katkıda bulunmuş. değil saçma elbette. ama kendilerinin "hafsala"sına göre saçma olabilir. bunu da ifade etme hakkı var, "eleştirel yorum yapılabilir" bir fotoğraf olduğu için. fakat hiç değilse o "saçma" kelimesinin daha edepli bir soydan gelen muadilini bulmaya çalışabilirdi değil mi?
şimdi ben bir aptal sarışınla karşılaşsam, "sen aptalsın" desem şık olur mu?
olmaz!
bunun estetiği nasıldır peki?
mesela şöyle: "sizin akli melekelerinizde bir nakısa var kuzum"
aptala aptal demek suç ise, saçmaya saçma demek de suçtur...
bazı sitelerde "bu yorumu sil" butonu var. ne güzel olurdu burada da olsa.
hatta "bu adamı sil", "bu kızı gözüm görmesin" gibi uygulamalar da olabilmeli bence...

Tarih: 4 Mart 2009, 22:05 - İp: 88.***.**8.201
bayar28
bayar28 (Objektif)
Balıkesir / Doğa Fotoğrafçısı

matsumi genc bır kardesımız sunuda bılmesınde yarar goruyorum,

Edep erkan, İlim irfan bunuda bılmesı gerekıyor saygı kurallarını bılmesı gerekıyor
Bu sıtede senelerce emek veren bır kısıye ukalalık yaparak bır yere varamaz, pirimde yapamaz, Onu kımse yorum yapmaya zorlamıyor uslubunca elestırmesınde bır sakınca yok..

Tarih: 4 Mart 2009, 22:49 - İp: 78.***.**6.189
sansabosa
sansabosa (Dedektif)
Ankara / Özel Gün Fotoğrafçısı

çok saçma olmuş demek kolay...

peki kim diyor, neye dayanarak diyor, ne biliyor da diyor...

edep kısmınıda geçiyorum belli ki haberi yok, onun için bu kadar basit...

hayır sen ne biliyorsun ki o fotoğrafı öyle yorumlayabiliyorsun bir şeye saçma demek için önce kendinin bir adım önde olman gerekir ki bu da edep dışıdır...

fotoğrafta saçma olan kısmıda yazsa imiş çok daha açıklayıcı olacakmış...

neyse diyorum ama hakikaten çok kızıyorum böyle olaylara neyse yine neyse..

bir kendini bilmez diyeceğim yakında anlar zaten

Tarih: 4 Mart 2009, 23:57 - İp: 78.***.**5.76
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Birinden yüz bulup şımarıyor, yorumları da genelde saçma sapan..Zannediyorlar ki şu klavye ardından atıp sallamak kolay, onlara o ratz kişilere göre..
"eski yazarların çok güzel atasözleri vardır,açsın okusun o malûm kişi[ler]"

Zannediyor mu ki beni kimse bulamaz tanıyamaz diye, bilişim şak diye bulur isterse yazan o kişiyi..[gözüken IP değil, başka türlü yoldan.]

- Evet üstte bahsi geçen öyle bir butonda konulmalı , bir de BAN'lanmalı sitede..Genel olarak site mantaliteleri öyle yürür bilmem anlatabildim mi..Kaçan giden üyeler azalmaz ,lakin artar site de..
-Temizlik şart..

Tarih: 5 Mart 2009, 01:01 - İp: 88.***.**2.2