mr.tiger
mr.tiger (üye)
İstanbul / Amatör

Portfolyodaki Anlatım Hatası

Akadaşlar! kedimi7m nickli arkadaşımızın portfolyo konusundaki askerliği küçük düşürücü ve aşağılayıcı anlatıma bir bakarmısınız.
Ben hem askerim hemde üniversite mezunuyum.Daha ne demeli bilmemki zannedersen arkadaşımız başka bir ülkede askerlik yaptı anladığım kadarıyla.Üniversite mezunu bir arkadaşa yakıştıramadım. yorumlarınıza!

#mr.tiger' tarafından 24.06.2008 20:54:18 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 24 Haziran 2008, 20:53 - İp: 85.***.**8.253
bayar28
bayar28 (Objektif)
Balıkesir / Doğa Fotoğrafçısı

Sevgili Mehmet hocam ne gariptirki 13 okuma var bır satır

Tepki yok sapkamızı onumuze alıp dusunmemız lagazım,

Bırılerının karnı agrısa topik acsa 50 kısı yazar,

Bos ıslerı severızya, Bu memleket'de bu tur ınsanlar cok,

Bıtmezde, Kısaca bunları yazdım,

Yazacak cok sey varda sımdılık bu kadar,

Bır Türk olarak Türklügümlen her zaman gurur duymusumdur,

Kervan yurur sen kafana takma hocam....

Tarih: 24 Haziran 2008, 22:21 - İp: 85.***.**8.107
gorbi67
gorbi67 (Objektif)
İstanbul / Amatör

Merhaba, portfolyo okumak açıkçası tesadüflerle mümkün olan bir durum.
Kedimi7m yazdıklarına gelince bence bir sorun oluşturmamalı. Bunu sadece kendi görüşlerini düşüncelerini açıklamış olarak algılarım. Ve dahası bu fikirler kişinin vatan severliğini belirleyen bir unsur olamaz.
Bugün itibarı ile bakıldığında zaten ordumuz tamamamen yakın bir zamanda profosyonel maaşlı askerlerden oluşan bir kurum haline getirilmeyecekmi.?Çalışmalar bu yönde değilmi.20-30 sene içinde belkide oluşturulan sistem orduyu maaşlı profesyonel askerler oluşturucak. Görüntü böyle.
Şahsıma gelince, bu vatan için 14 ay Tendürek kırsalında gönüllü olarak en zor dünemlerde askerliğimi zevkle yaptım. Aslında bunu açıklamak istemezdim. Yazma sebebim aynı suçlamayı göğüslemek istemeyişimden kaynaklanıyor. Bu bir psikoloji meselesi sonuçta o arkadaş duygularını yansıtmış. Dediğim gibi bu sözler vatanseverliği veya kimin nekadar vatansever olduğunu belirlemez. Bence bunu bu platforma bu şekilde taşıyıp tartışma ortamı sağlamak bile doğru değil.

Sonuç olarak Askerlik mutlaka yapılacak Tabii, ama bireylerin bedeni , fiziksel, akli melekelerinin izin verdiği ölçüde... Yer ve mevkilerde. Tabii vatan elden gidiyorsa o zaman can feda. Selamlar.

#gorbi67' tarafından 25.06.2008 12:25:25 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Haziran 2008, 11:26 - İp: 88.***.**3.29
zafertekin
zafertekin (üye)
Ankara / Amatör

merhabalar,
anlamsız gelsede yapmış ya, hani bir kural vardır,
ister seve seve istersede neyse
ordusu olmayan hazır olamyan hiç bir millet yokki,
hür yaşasın,
hele bizim coğrafyamızda her an göz düşmanda el tetikte kulakta komutanda olmak durumundayız ,yoksa bizi bir kaşık suda boğacaklar çok,
düşman yoksa yurdunda o anlamsız geçen ayların yüzü suyu hürmetinedir, bunu kimse aklından çıkarmasın
neticede algı meselesi
ha birde öyle lejyonerlikle falan yurt savunulmaz ancak para kazanılır,
ne kadar profosyonel olursa olsun mutlaka gönüllü (zorunlu) askerlik olmak zorunda,
İsrail'de kadın erkek askerlik yapmak zorunda Allahımıza şükürki yurdumuzu savunacak kadar erkeğimiz var,
selamlar.

Tarih: 25 Haziran 2008, 12:02 - İp: 88.***.**8.47
panctom
panctom (Objektif)
İzmir / Amatör

Her türk asker doğar!

Bizler TÜRK NESLİYİZ!

Atalarımız ne zorluklarla, ASKER gibi savaşarak sunmuş bize bu hayatı..

Asker ruhlu atalarımız olmasaydı;
EN BÜYÜK ASKER ATATÜRK olmasaydı;

Bu arkadaş ta hayatta olamayacaktı!

Kendini böyle dağlara salıp, özgürce fotoğraf çekemeyecekti.

Çok yanlış buldum düşüncelerini ben de onun..
Yarın onun güvenliği tehlikeye girse, onu yine asker sağlayacak!
Sen gitme askere, o gitmesin!
Peki kim gidecek?
Kim koruyacak memleketi?

HER TÜRK ASKER DOĞAR!

Çünkü TÜRK''ün her daim iç ve dış düşmanları vardır!

#panctom'' tarafından 25.06.2008 21:29:01 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 25 Haziran 2008, 21:26 - İp: 88.***.**3.109
randomrandom
randomrandom (Objektif)
İstanbul / Meraklı

"Üniversite öğreniminden sonra malum o onbeşay anlamsızlığı başladı;gülmedim nefes almadım,düşünmedim,üretmedim o onbeşay boyunca,insanlığımdan utandım insan olduğum için o soğuk ve anlamsız -silahlı-insancıkların arasında olduğum için.. "

Demiş arkadaş. Değerli dostlar benim bu paragraftan, özellikle de son cümleden anladığım; kişinin "vatani göreve" olan nefreti değil, insanların sırf ellerindekilerle yetinemedikleri için birbirlerinin canına kastedebilecek "zulmü" içlerinde barındırmasına karşı olan nefretidir. Bir dostum hep der ki; "Ne olur şu bulutların üzerine çıksam da tarlaların hatta ülkelerin arasında sınırlar olmadığını görsem." (Sanırım aslında H.Cibran yada A.Maoluf'un sözü bu) Hümanist bir yaklaşımdır bu kanaatimce. Ve ben takdir ettim doğrusu...Sınırların, silahların olmadığı bir dünya düşünsenize... Elbette imkansız. Ama bunu istemek, hayal etmek, düşünmek değil...

Bu arada bu arkadaşın, fikirleri için forumda hakkında konu açıldığından haberi var mı?

Tarih: 25 Haziran 2008, 23:06 - İp: 88.***.**6.36
bayar28
bayar28 (Objektif)
Balıkesir / Doğa Fotoğrafçısı

Yok galiba bir zahmet söylesen...

Tarih: 25 Haziran 2008, 23:29 - İp: 85.***.**2.213
mechul75
mechul75 (Objektif)
İstanbul / Amatör

insanlığımdan utandım insan olduğum için o soğuk ve anlamsız -silahlı-insancıkların arasında olduğum için..

Bedensel ve zihinsel engelleri nedeniyle bu kutsal görevi yerine getiremeyenler o üniformayı giyip bir günlükte olsa askerlik yapabilmek için gönüllü olurken arkadaşımızın kullanmış olduğu sözleri talihsizlik olarak nitelendiriyorum.

Bu sözü sarf eden arkadaşı her Türk''ün gururla yaptığı vatani görevin önemini ve kutsallığını idrak edebilmesi için ulaşım masrafları benden olmak üzere Çanakkale''ye bir devrin battığı yere gezmeye göndermek istiyorum.

#mechul75'' tarafından 26.06.2008 00:17:00 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Haziran 2008, 00:15 - İp: 78.***.**3.199
gaijin
gaijin (Objektif)
İstanbul / Meraklı

cem yılmazın bir anektodu vardı ilk sovlarında askerlikle ilgili.
malum bizde hep vardır, en verimli cagımızda askere alıyorlar denir. (yani genel bir laftır,bir kişinin lafı degil) en verimli cagında ne yapıyosun atomumu parcalıyosun gibi bişeyler soylemişti,epeyi gulmustum.
---------------------------------------
herzamanki gibi yazının tek cumlesini cekerek hukum yurutme ozelligimizi kullanıyoruz,kutluyorum.
buyuk resme baksak,yazının,
hayata kadraj denen pencereden bakan ve oyle algılayan birinin,15 ay boyunca fotograftan uzak kalmıs olmasını anlattıgını ve bundan nebuyuk bır sıkıntı duydugunu gorurduk.
yazının genelindeki hava humanıst ve naif bir bakıs acısını gosteriyor.
hemen turkoglu turkum coşumlarına girmeye gerek yok,cunku burada turkluge hakaret yada turklugu kucuk gormek gibi bir durum yada ifade yok.
---------------------------
ancak,mechulunde buraya tasıdıgı,
insanlığımdan utandım insan olduğum için o soğuk ve anlamsız -silahlı-insancıkların arasında olduğum için

cumlesi benide rahatsız etti.
cumle
" o soguk ve anlamsız silahlar arasında olmaktan utanmak olsa"
bunu anlar ve hak verirdim.işte burada asıl anlatılmak istenen benım dedigimse anlatım hatası diyebiliriz.

vicdani olarak,askerlik kurumuna karsı olmak kişisel bir hak kabul edilebilir belki,ancak vatan borcu olarak askerligini ifa eden kişilerin bu sekilde kucuk gorulmesini hiçbir bakıs acısıyla mesru goremiyorum.insancık denilenlerinde orada olmaktan buyuk mutluluk duymadıgını tahmın edebiliyorum..
bende sınırların ,patlayan sılahların,bombaların,ölen cocukların oldugu,postallar ve savas makineleri altında ezilen bir dunya istemiyorum,ama bu malesef sadece bir utopya.
tabiki herkes tam anlamıyla barıs dolu bir dunyada yasamak ister,ve tabiki herkes butun sılahların yakılmasını butun savasların son bulmasını ister (yoksa istemezmi?)

Ataturk'un "Yurtta sulh,Dünyada sulh" lafı bile bu temenniyi anlatan humanızmin manifestosu olabilecek bir laftır.
fakat mevcut durum bizleri bu mudafaya mecbur kılıyor.
militarizme karsı olmak baska,vatan mudafası için orda olan,ve can veren insanları insancık diye tabir etmek baska seydır.
cunku karsında konusan degil,kursun atan birileri var.
-------
tekrar ama;
kendimize dusman aramaktanda vazgecmeliyiz diyorum.biz turkuz,savascı mılletız lafının artık yerını biz turkuz,teknolojimizle,bilgimizle,siyasi ekonomik gucumuzle bir numaraya oynayan bir ulkeyız,birlik içinde kenetlenmiş bir milletiz demenın daha dogru olacagını dusunuyorum.

cunku bana avuntu gibi geliyor,savascı milletiz lafı.
teknikte geri kaldık, ilerlemede geri kaldık,millet aya giderken biz hala armutun sapı uzumun copuyle ugrasıyoruz,ama savascı bir milletiz demek bana avuntu geliyor.
cunku savas stratejidir,surları asamıyorsan,truva atı kullanırsın,surlarımızı asamayanlar, ulkemizi coktan içten içe ele geciriyorken,savas meydanında karsımıza cıkacak birilerini aramak cokda mantıklı gelmiyor.
ben savunmaya harcanan paradan egitime saglıga belli bir miktar aktarılmasının cok daha dogru ve iyi bir yatırım olacagını dusunuyorum.bır mnermi alınan paraya bir kalem bir defter alınmasını cok daha dogru buluyorum.
artık dusman arayan ve yaratan degil, gelişmeyi arayan ve yaratan bir ulke olmalıyız diyorum.

---------------------------
konuya donersek
talihsiz bir cumle bana gore. ve belliki anlatılmak istenenden yanlıs kelime tercihleri nedenıyle uzaklasılmıs (temennim bu yonde,cunku zevk için zulum için,yagma için degil vatanı için eli silah tutar bizim insanımızın)
temennim bu yonde ve yazının genelindeki havadanda sadece humanıst bir anlatım oldugunu dusunuyorum,hemen vatan haini damgası vurmadan once birde onceki sonraki satırları okumak lazım.

Tarih: 26 Haziran 2008, 01:28 - İp: 78.***.**6.226
mr.tiger
mr.tiger (üye)
İstanbul / Amatör

#mr.tiger'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' tarafından 26.06.2008 19:17:19 tarihinde düzenlendi.

#mr.tiger'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''' tarafından 26.06.2008 19:21:50 tarihinde düzenlendi.

#mr.tiger'''''''''''''''' tarafından 26.06.2008 19:22:13 tarihinde düzenlendi.
ARKADAŞLAR! şükürler olsunki kedi falan yemiyorum. Hiç bir arkadaşın mesleğine hayasızca saldırmıyorum. Kimsesi vatan hainliği yakıştırmasını yapmıyorum. bu kadar teknoloji harikası bir sitede Şanlı TÜRK BAYRAGI logolu bir sitede sizlerle paylaşımda bulunduğum için gurur duyuyorum. Sizleri asker selamı ile selamlıyor adı geçen arkadaşım dahil bütün arkadaşlarıma saygılar sunuyorum.

#mr.tiger'''' tarafından 26.06.2008 19:26:19 tarihinde düzenlendi.

Tarih: 26 Haziran 2008, 18:40 - İp: 85.***.**8.253
kumköy34
kumköy34 (Objektif)
İstanbul / Meraklı

Tarih: 31 Ekim 2008, 15:48 - İp: 85.***.**9.22